Tvůrce série GTA Dan Houser odchází z Rockstar Games

„Dle západní medicíny se ischias, zvaný lidově houser či ústřel, objevuje převážně ve středním věku, a to hlavně pak u mužů. Jedná se o náhle vzniklé bolesti v oblasti bederní páteře,“ píše se na webu Patentní medicína. Dan Houser si sice prošel dovolenou, o jejíž délce se nikomu z nás ani nesnilo, ale asi to nebude bolest zad, kvůli níž opouští slavnou společnost, kterou pomohl založit.

Jaké jsou nejvýdělečnější hry posledních dvaceti let?

Analytická společnost NPD Group na svém Twitteru zveřejnila americké žebříčky nejvýdělečnějších titulů za uplynulé dvě dekády i jednotlivé roky. Zatímco období 2000-2009 bylo érou hudebních titulů a cvičebních programů pro Wii, od roku 2010 Američané stále častěji sahají po virtuálních zbraních. Na úplné špici najdeme Grand Theft Auto V, polovinu z 20 příček zabírají různé ročníky série Call of Duty.

Studio Human Head, tvůrci Rune II a první Prey, bylo zrušeno

Podobná situace se nevidí příliš často. Human Head Studios teprve předevčírem vydalo svou dlouho očekávanou akci Rune II, aby následně zničehonic bez viditelných náznaků zavřelo krám. V minulosti došlo k něčemu podobnému třeba se studiem Team Bondi, které nepřežilo vývoj L.A. Noire. V případě Human Head Studios ale nejde o takovou tragédii. V článku se dočtete, proč.

Šéf amerického Nintenda Reggie Fils-Aimé odchází do důchodu

Severoamerická divize japonského Nintenda přijde o jednu ze svých nejvýraznějších postav. Reggie Fils-Aimé, který jako jeden z mála šéfů velkých firem dokázal libovolně nudnou prezentaci nejen na E3 proměnit ve vtipnou show, odchází v 57 letech na odpočinek. Ve funkci ho od 15. dubna nahradí Doug Bowser – na druhou stranu, dokážete si představit, že by Nintendu šéfoval někdo s lepším jménem?

Rebellion dali 2 miliardy korun na studio pro film Rogue Trooper a seriál Soudce Dredd

Před pár dny poprvé odhalený Monster Hunter není jedinou filmovou adaptací hry, která se na nás v horizontu několika let chystá. Ví se o adaptacích The Division, Duke Nukem, Uncharted nebo třeba Gears of War. U všech pak panují oprávněné obavy. Historie nás zkrátka naučila. V případě modrého super vojáka Rogue Troopera to platí rovněž, a to i přes skutečnost, že společnost Rebellion podpořila své filmové studia enormní částkou.

Activision čelí obvinění za neoprávněné používání vozidla Humvee v sérii Call of Duty

Je to ta část herního vývoje, nad kterou se běžný hráč prakticky nemá důvod pozastavovat. Když v Call of Duty usedáte do armádního vozidla Humvee (HMMWV), všímáte si jeho robustnosti, odolnosti a schopností, které pramení z reálného předobrazu do dnes mnoha státy používaného vozidla. Určitě se nepozastavíte nad tím, jací jsou v Activision kabrňáci, když si sehnali takhle důležitou licenci. No, nesehnali.

Microsoft kupuje fyzikální engine Havok

Softwarový gigant Microsoft se na svém blogu pochlubil zajímavou akvizicí, která se týká především nás, hráčů. Řeč je o fyzikálním enginu Havok, který tvoří páteř fyzikálních výpočtů více než 600 her včetně mnoha známých sérií jako třeba Halo, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Call of Duty či Uncharted.

Změny na poli českých prodejců her – Xzone fúzuje s Gameexpress

V českém herním byznysu se poslední dobou děje hodně věcí. Nedávno změnila majitele firma JRC Czech a nyní dochází k fúzi dalších významných hráčů – Xzone a Gameexpress. Výsledkem fúze je, že firma Express Store (provozovatel Gameexpress) se stává součástí a majetkem Xzone, přičemž ale její majitelé dostanou podíly v Xzone. Po fúzi bude tedy rozdělení podílů následující: Martin Schovanec 30%, Jiří Pospíšil 20%, Jan Hanuš 20%, Bohuslav Schovanec 15% a Ladislav Hadač 15%.

Herní trh v ČR a SR v roce 2013 rostl, výraznější oživení se však očekává až letos

Herní trh v České republice a na Slovensku zaznamenal v roce 2013 kontinuální růst, přestože se tempo oproti roku 2012 mírně zpomalilo. Jak uvádí tisková zpráva Asociace herního průmyslu ČR a SR, obrat z prodeje her a herních konzolí v ČR a SR za rok 2013 poprvé překročil částku 2,5 miliardy korun, což oproti roku 2012 činí nárůst o 6,4 procent.

Nejprodávanější sérií Ubisoftu je Assassin's Creed

Společně s aktualizací firemní stránky se Ubisoft pochlubil s prodejními čísly svých herních sérií. Nepřekvapí, že se na první místo za sedm let existence probojoval Assassin's Creed. Možná ale překvapí další pozice, které obsadily často opomíjené série.

Nintendo je nespokojené s prodeji konzole Wii U i handheldu 3DS

Kdyby Satoru Iwata a Šigeru Mijamoto nepracovali pro Nintendo, nýbrž pro Jakuzu, asi by je dobrovolné snížení platu o 50 a 30 procent nespasilo. Minimálně by přišli oba dva o malíček, Iwata snad o celou ruku. Reakce obou dvou význačných mužů (a celé správní rady, která si rovněž snížila odměny o 20 %) na aktuálně zveřejněné výsledky hospodaření (přímý odkaz na pdf) za období duben – prosinec 2013 indikuje, že Nintendo hledá cestu z dočasné krize ven, ale v ruce k tomu nemá potřebný prostředek. A Wii U ani 2DS se v něj magicky nepromění...

Novým šéfem EA je dosavadní „sporťák“ Andrew Wilson

Přesně půl roku po rezignaci Johna Riccitiella na post šéfa (CEO) oznámila správní rada Electronic Arts jméno šéfa nového. Po třinácti letech v EA se na nejvyšší pozici v hierarchii společnosti vyškrábal Andrew Wilson, který byl doposud šéfem divize EA Sports.

Nintendo prodalo skoro čtyři sta milionů handheldů

Výroční zpráva od pana Iwaty, tváře a srdce Nintenda přinesla i zajímavá čísla ohledně prodejů hardwaru a softwaru celkově za dobu existence firmy. Takže od roku 1983 do prvního čtvrtletí tohoto roku. Co se týče velkých konzolí, Nintendo se chlubí (zaokrouhleně) 269 miliony prodaných jednotek. Patří sem NES, SNES, Nintendo 64, GameCube, Wii a Wii U a jejich mutace.

Rayman Legends není WiiU exkluzivní kvůli neúspěchu ZombiU

Analytická obec se může na Nintendo dívat skrze prsty, a hráči náležející k hardcore komunitě se mohou také jak chtějí vysmívat konzoli WiiU v porovnání s blížící se novou generací strojů od Sony a MS. Faktem ale zůstává, že Nintendo navzdory nesplněnému plánu skončilo v uplynulém účetním roce v zisku. Copak to o sobě mohou říci herní divize Microsoftu a Sony? Kdepak.

Nintendo si nárokuje příjem z uživatelských videí na YouTube, Let’s Play scéna se bouří

Nintendo pořádně namíchlo některé ze svých nejvěrnějších fanoušků. Po dohodě s Googlem, který vlastní a provozuje video službu YouTube, začalo hráčům blokovat příjem z reklam u videí, které na YouTube nahrávají. Veškeré výnosy teď mají putovat přímo Nintendu, nikoliv tvůrcům videí. Jde o přísný krok zejména vůči tzv. let’s playerům, kteří na internet uploadují klidně kompletní průchody hrou. Ačkoliv tím porušují autorské právo Nintenda k jejich titulům, konzolovému výrobci zajišťují cennou popularitu.

Po období stagnace herní trh v ČR a SR v roce 2012 opět rostl

Herní průmysl v ČR a SR se v roce 2012 oklepal ze stagnace či spíše letargie předchozího roku 2011 a opět zaznamenal růst, jak vyplývá z tiskové zprávy Asociace herního průmyslu ČR a SR. Obrat herního průmyslu v ČR a SR za rok 2012 činí 2,436 miliardy korun, což oproti oproti obratu za rok 2011 (2,202 miliard Kč, jak se dočtete v našem článku) představuje více než desetiprocentní nárůst.

Tomb Raider a Sleeping Dogs nesplnily plán, Squeenix čeká obrovské ztráty

(Aktualizováno v 16:09) Přichází těžké časy na japonský Square Enix. Finanční zpráva vydaná k ukončení fiskálního roku (31. března) je cokoliv, jen ne optimistická. Odhady prodejů klesly ze 150 miliard jenů na 145 miliard a předpokládaná celková ztráta se prohloubila na zarážejících 13 miliard jenů (počítalo se s 3,5 miliardami). Samotná zpráva o těchto změnách hovoří následovně...