Po období stagnace herní trh v ČR a SR v roce 2012 opět rostl
zdroj: Archiv

Po období stagnace herní trh v ČR a SR v roce 2012 opět rostl

11. 4. 2013 19:11 | Byznys | autor: Petr Poláček |

Herní průmysl v ČR a SR se v roce 2012 oklepal ze stagnace či spíše letargie předchozího roku 2011 a opět zaznamenal růst, jak vyplývá z tiskové zprávy Asociace herního průmyslu ČR a SR. Obrat herního průmyslu v ČR a SR za rok 2012 činí 2,436 miliardy korun, což oproti oproti obratu za rok 2011 (2,202 miliard Kč, jak se dočtete v našem článku) představuje více než desetiprocentní nárůst.

Foto: Profimedia.cz

Dalo by se bez problémů a myslím, že i s úspěchem spekulovat, jestli meziroční rozhýbání trhu s hrami v ČR a SR opravdu zapříčinil příchod konzole Wii U těsně před koncem roku, potažmo uvedení handheldu PS Vita, jak v tiskovce uvádí prezident AHP Dušan Benža z EA. Protože však konkrétní počty prodaných kusů her a herních zařízení neznáme, tak u těch spekulací musíme všichni zůstat. 

Do výše uvedeného čísla jsou dle tiskovky AHP započítány obraty z prodeje her pro PC, PS3, Wii, Wii U, X360, 3DS, DSi, PSP a PS Vita, stejně jako obraty z prodeje samotných konzolí a handheldů.

Prodej her se na celkovém čísle podílel přibližně jednou třetinou, zbylou část obratu obstaraly prodeje hardwaru. Letos jsme se, na rozdíl od roku 2011 (kdy byla nejprodávanější hrou u nás střílečka Battlefield 3), nedočkali v rámci zprávy AHP žebříčku deseti nejprodávanějších her za rok 2012 dle GFK, jehož zveřejňování je v civilizovaných zemích normální. No, žijeme v ČR.

Dle tiskovky AHP si čeští a slovenští hráči nejvíce kupovali Diablo III, Guild Wars 2, Assassin’s Creed III, FIFA 13 a hry pro celou rodinu jako Kinect Star Wars a Wonderbook: Book of Spells. Pořadí uvedených her dle počtu prodaných kusů tiskovka neuvádí a nevíme tedy jestli jde o první šestku nebo spíše tituly, které vydávali v ČR a SR členové AHP. Obě varianty jsou nasnadě.

Soudě čistě dle čísel je na tom tedy herní průmysl v ČR a SR dobře – hry se prodávají více, hardware se prodává více. Co více si přát? Snad aby chystané nové platformy od Sony a MS zapustily v ČR a SR silné kořeny a obě republiky tak v centrálách velkých firem nebyly považovány za nedůležité trhy, naopak. Jako hráči bychom z toho mohli jenom těžit.

Nejnovější články