Roguelite spin-off slavné soulsovky Elden Ring Nightreign pořádně prověří, jak se vyznáte v zástupech bossů a jak ovládáte nesmlouvavý soubojový systém. I přesto umí být hra i díky časovému presu náročná a hlavně zpočátku je spousta běhů převážně pokus-omyl. Proto přinášíme několik tipů hlavně do začátku, který by vám mohly trochu usnadnit průchody mystickým krajem Limveld.
Tábor hned po seskoku
Jakmile do tajemného světa Limveld seskočíte, míváte u místa dopadu malý tábor se základními protivníky. Můžete tady okamžitě nasbírat dostatek run, abyste si u nejbližšího ohníčku zvýšili úroveň. Hlavně v začátcích je každý level klíčový a kratičké zdržení v malém táboře vám dá dostatečnou výhodu pro souboje s prvními bossy, v nichž zužitkujete vyšší zdraví, staminu, ale i útok a obranu.
Orientace v mapě
Naučte se, co jednotlivé ikonky na mapě znamenají. Vyplatí se prvních několik běhů podstoupit sólo, i když se chystáte hrát primárně v kooperaci, abyste se naučili, co jednotlivé body zájmu symbolizují. Zatímco ruiny, tábory a hrady ukrývají bossy, jejichž poražením získáte vyšší počet run i vybavení, tak není radno vynechávat třeba kostely, které vám zvýší počet lahviček, nebo věže s mocnými talismany.
Vězení můžete odemknout, pokud vám při hraní vypadnou klíče. V dolech zase máte vyšší šanci na nález materiálů pro upgrade vybavení. Lokace zahalené v tmavěmodrém víru zase stráží mocní hrdinové a lákavé odměny.
Naučte se hrát za postavu nablízko i na dálku
Postavy jsou archetypy tradičních herních stylů souls. Kromě pasivních a aktivních schopností pak má každá i svou ultimátní dovednost, ale taky jinak škálují vlastnosti s levelováním. Silný Wylder bude mít vždycky více zdraví než čarodějnice Recluse, nebude mít ale tolik účinnná kouzla.
Je dobré se naučit efektivně hrát alespoň za dvě povolání – jedno na blízko a jedno na dálku – podle složení vašeho týmu pak můžete efektivněji volit strategii. Hodí se mít v týmu vždycky alespoň jednu čarodějku nebo lučištníka, kteří dokáží protivníky trefovat z dálky.
Ne všechny postavy jsou odemčené
Na začátku máte k dispozici šest hratelných tříd. Celkově jich je ale osm. Bez zbytečných spoilerů napovíme, že se vyplatí dávat pozor na předměty, které v ústředním hubu Roundtable Hold získáte, a není od věci si občas s postavami v pevnosti promluvit. Čas od času je také dobré navštívit bazar, který vede oživlý džbán. Třeba v nabídce narazíte na nějaký klíčový předmět...
zdroj: Bandai Namco
Žádný běh není zbytečný
Elden Ring Nightreign jako každá správná roguelite obsahuje i permanentní vylepšování, která se mezi jednotlivými běhy přenášejí. Z každého pokusu si odnášíte herní měnu, kterou můžete utratit za kostýmy a vylepšovací krystaly.
Každou postavu můžete vybavit až třemi různobarevnými drahokamy, které jim přidávají bonusy k vlastnostem, ale třeba taky mění vybavení, se kterým hru začínáte, nebo elementální útok základních zbraní.
Vyplatí se proto i běhy, které nejdou podle vašich představ, dokončovat do úplného selhání. Dostanete více odměn, ale hlavně dostanete hru více do rukou. Každý útok, který dokážete předvídat a efektivně mu uhnout, vás přiblíží vytouženému cíli a úspěšnému dokončení hry.
Dokončujte vzpomínky postav
Postupným hraním za postavu odemykáte její příběhové pozadí skrz zápisník, čímž se dostanete i k vedlejším úkolům, jež není radno ignorovat. Dokončováním osobních questů často odemknete unikátní vylepšovací krystal, který mívá zásadní vliv na danou hratelnostní třídu a výrazně vylepšuje její schopnosti.
Třeba za Recluse si můžete odemknout vylepšení vedlejšího skillu, který pod vámi po každém čerpání many vytvoří oblast se zvýšeným účinkem kouzel.
Smrtící bouře
Noc, která po chvíli každý den začne smršťovat herní oblast, není radno podceňovat. Sice v ní nějakou chvíli přežijete, ale i když se budete léčit, počítá se vaše doba přežití maximálně na desítky vteřin. Nevyplatí se být chamtivý a třeba zdlouhavě bojovat v bouři s bossy. Může se až velmi snadno stát, že sice nepřítele porazíte, ale pak už nebudete mít čas se vrátit do bezpečí.
Úplně nejhorší situace pak může nastat v momentě, kdy se vám sice podaří do závěrečné arény doběhnout, ale na závěrečný bossfight dne vám nezbývají žádné lahvičky na léčení, takže si vás finálový boss stejně podá.
Levely i v bouři
Oproti tomu na konci druhého dne, kdy vám už nezbývá nic jiného než se přemístit do závěrečné arény a změřit své síly s jedním z nočních pánů, vyběhnout do nebezpečí bouře se může vyplatit.
Těch pár tisíc run, které nasbíráte, totiž může klidně udělat rozdíl jednoho levelu a úrovně postavy jsou vedle vybavení hned druhá nejdůležitější věc, kterou zvýšíte svou šanci na úspěšné dokončení běhu.
Kdy se rozdělit, a kdy hrát spolu?
I když hrajete v kooperaci s dalšími hráči, není občas na škodu se rozdělit a jít si každý svou cestou. Lučištníkům se hodí třeba navštívit lokace, ve kterých je vyšší šance na to, že vám vypadne silnější luk.
Máte ale vyšší šanci na přežití, když první den strávíte spolu a rozdělíte se teprve až ten druhý, kdy jste všichni výrazně silnější a lépe vysólujete i vedlejší bossy. I v případě, že se na chvíli odloučíte od přátel, doporučím se nevzdalovat příliš daleko. Z bossů, které porazí vaši spoluhráči, vypadne odměna i pro vás, takže je fajn je postupně vysbírat.
Můj čas
Každý den má zhruba 15 minut, čas je vším a není vůbec špatný nápad opustit rozpracovaného bosse, když vidíte, že vám nejde nebo že jste si ukousli příliš velké sousto. Obzvlášť odolnější protivníky se spoustou zdraví je lepší nechat být a raději strávit čas cestou do další lokace. Čím rychleji a čím vyšším počtem bossů se prokoušete, tím budete mít lepší výbavu a vyšší úroveň.