Pod zkratkou 4X tahových strategií se skrývají čtyři základní stavební kameny – explore, exploit, expand, exterminate. V jádru jsou ale tyto tahovky hlavně extrémně zábavné a návykové, protože se s každým tahem blížíte ke kýženému vítězství a je proto obtížné se od hry odlepit. Ať už rozšiřujete svou říši napříč milénii, dobýváte vesmír, nebo budujete vlastní fantasy království, níže vybíráme deset nejlepších 4X strategií, které si teď můžete zahrát.
Age of Wonders 4
(Vyšlo v květnu 2023 na PC, PS5 a Xbox Series X/S – naše recenze)
Age of Wonders 4 je unikátní svým přístupem k vývoji fantasy civilizace. Vaše rasa se totiž mění, prochází evolucí a není problém se díky mocné magii proměnit třeba v éterické žáby, které umí procházet pevnými objekty. Pro fanoušky silné diplomacie, ale i náročných taktických bitev velmi milá povinnost.
zdroj: Youtube / Paradox Interactive
Civilization VII
(Vyšlo v únoru 2025 na PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S a Switch – naše recenze)
Je Civ VII lepší než kompletní balík předchůdce Civ VI? Dalo by se o tom dlouze polemizovat. Je jisté, že ještě nějaký ten obsah hra nutně potřebuje, stejně jako zapracovat na slabším uživatelském rozhraní. Mechanicky jde ale o nejsilnější díl, který díky změně národů v průběhu hraní zůstává vždycky návykový, zábavný a plný překvapení.
zdroj: Vlastní
Endless Legend
(Vyšlo v září 2014 na PC – naše recenze)
Endless Legend vyniká nejen mezi fantasy 4X tahovkami, ale mezi strategiemi obecně. Hlavně díky kombinaci zajímavého světa a asymetrických národů, které mají zásadně odlišnou hratelnost – od odlišnostech v diplomacii až po formy expanze, za každou frakci je Endless Legend skoro jiná hra. Tempu pak pomáhají questy, výzkumy a povedený soubojový systém. Letos by také měl do předběžného přístupu vejít nástupce Endless Legend 2.
zdroj: Archiv
Stellaris
(Vyšlo v květnu 2016 na PC, PS4 a Xbox One – naše recenze)
Stellaris se od jiných sci-fi 4X strategií odlišuje svou otevřeností a možností vytvořit vlastní mimozemskou civilizaci s unikátními rysy, ideologií a způsobem expanze. Galaxie je procedurálně generovaná, s dynamickými událostmi, tajemnými prastarými civilizacemi a nečekanými krizemi, které testují vaše strategické schopnosti. Stellaris také kombinuje klasické 4X prvky s diplomacií, bitvami v reálném čase a možností genetické i kybernetické evoluce říše, což neustále zábavně proměňuje hratelnost.
zdroj: Archiv
Solium Infernum
(Vyšlo v únoru 2024 na PC)
Soutěž o nejoriginálnější zasazení by jistě vyhrál remake 4X strategie Solium Infernum. Odehrává se totiž v pekle, kde v čele arcidémonů soupeříte o prázdný trůn samotného Satana. Na rozdíl od jiných titulů v žebříčku klade důraz na politické intriky, blafování a manipulaci, kdy lze protivníky porazit nejen vojensky, ale i diplomacií, vydíráním či lstivými obchody. Hra využívá skrytých příkazů a simultánního vyhodnocování tahů, což vytváří neustálé napětí a nutnost předvídat kroky soupeřů. Díky své jedinečné kombinaci strategie a psychologické války je Solium Infernum nejen povedenou 4X tahovkou, ale výtečnou hrou samo o sobě.
zdroj: League of Geeks
Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War
(Vyšlo v červenci 2018 na PC – naše recenze)
Možná právě proto, že se vlastně univerzum Warhammeru úplně nehodí na ztvárnění 4X strategie bez větších zásahů do lore hry, zvolil si Gladius vlastní úpravu tradiční formulky. Zaměřuje se více na vojenskou část bitev mezi Imperiální gardou, mariňáky, orky a Necrony a trochu potlačuje výzkum. Výsledkem je ale povedená a dost návyková strategie, která navíc uchovává atmosféru svého titulního zasazení a patří mezi černé koně tohoto seznamu.
zdroj: Archiv
Sid Meier's Alpha Centauri
(Vyšlo v únoru 1999 na PC - psali jsme víc zde)
Nesmrtelná klasika, která spoustě z nás vstoupila do paměti jako „Civilizace ve vesmíru“. Velká svoboda v budování vašeho vesmírného impéria se snoubí s naprosto návykovou hratelností, vedle které bledne mnoho pozdějších následovníků. Ano, Alpha Centauri je už čtvrt století stará, ale přiznejme si, že pořád patří mezi špičku. Pokud byste si ji dnes chtěli zahrát, hledejte na Steamu Sid Meier's Alpha Centauri Planetary Pack.
Old World
(Vyšlo v červenci 2021 na PC)
Jedna z her, které se nesnaží napodobit Civilizaci, ale spíše najít vlastní cestu a vlastní období. Zasazení do antiky a oblasti Středomoří a Blízkého východu je atraktivní a velmi funkční. Mnohem lépe se ponoříte do daného časového období, vnímáte jeho nuance a máte čas se mazlit se svou říší, aniž byste sklouzli k amorfnímu měnění jednotek a staveb za lepší, a zapomínali, jaký rok se vlastně píše. Zábavný a povedený kousek, který přidává další střípek do mozaiky historických 4X.
zdroj: vlastní video redakce
Master of Orion
(Vyšlo v srpnu 2016 na PC – naše recenze)
Hra prokletá tím, že nese jméno a odkaz jednoho ze zakladatelů samotného žánru. „Novodobý“ Master of Orion je dobrou 4X strategií, která ale dostávala za uši proto, že prostě už jen jméno slibovalo něco, co nejde naplnit. Opakované prožití nostalgických okamžiků v moderním balení. Master of Orion je dobrá hra, ale, paradoxně, by po ní měli sáhnout spíše nováčci ve 4X žánru než zkušení harcovníci.
zdroj: Archiv
Endless Space 2
(Vyšlo v červnu 2017 na PC)
Jeden z moderních následovatelů tradičních sci-fi 4X strategií. Jde navíc o jednu z nejhezčích her tohoto žánru a dobře slouží jako moderní alternativa ke straším kouskům. Hratelnost dobře oživuje drobnými RPG prvky a nebojí se zkoušet i nové systémy a vybočovat z davu. Ovšem, pokud Master of Orion byl cílený spíše na nováčky, tak Endless Space 2 si bere za cíl oslovit především veterány žánru. Rozhodně stojí za vaši pozornost, i proto, že nepotřebujete růžové brýle nostalgie, abyste si ji užili.
zdroj: Archiv