zavřít

Jaké jsou nejvýdělečnější hry posledních dvaceti let?

Windows PlayStation 4 Xbox One Switch Wii PlayStation 3 Xbox 360 DS PS4 Pro Xbox One X PlayStation 2

- Byznys autor: Šárka Tmějová Komentáře: 0

Analytická společnost NPD Group na svém Twitteru zveřejnila americké žebříčky nejvýdělečnějších titulů za uplynulé dvě dekády i jednotlivé roky. Zatímco období 2000-2009 bylo érou hudebních titulů a cvičebních programů pro Wii, od roku 2010 Američané stále častěji sahají po virtuálních zbraních. Na úplné špici najdeme Grand Theft Auto V, polovinu z 20 příček zabírají různé ročníky série Call of Duty.

Žebříčky skupiny NPD Games představují zajímavé ohlédnutí za americkým herním trhem. Její tabulky sice postihují pouze jedinou zemi, ale je to ta, o jejíž pozornost stojí naprostá většina západního herního průmyslu.

Vydání Call of Duty je pro severoamerického hráče stále největší herní událostí roku, takže nikoho nepřekvapí, že nejvýdělečnějším loňským titulem byl díl s podtitulem Modern Warfare. Následovalo sportovní okénko v podobě NBA 2K20, což je basketbal sice prolezlý mikrotransakcemi, ale přesto populární, a amerického fotbalu Madden NFL 20. Kompletní pětiletku si můžete prohlédnout v tabulce níže, cestu do top 20 si našel třeba i kritický propadák Anthem.

Žebříčky zdroj: NPD Games

Mnohem překvapivější jsou nicméně v úvodu zmíněná porovnání žebříčků v rámci desetiletí. Prvních pět míst mezi lety 2000 a 2009 zabírají mírumilovné, ba až rodinné tituly – Guitar Hero 3: Legends of Rock, Wii Fit, Rock Band, Wii Play a Guitar Hero World Tour. Teprve na šestou příčku se se svými výdělky dostalo Call of Duty: Modern Warfare 2. V top dvacítce naleznete kromě tří dílů CoD také trojici GTA, dvoje Halo a hned čtyři Maddeny.

Žebříčky zdroj: NPD Games

V minulých deseti letech se žebříček velmi militarizoval. Zlatou příčku drží nevojenské Grand Theft Auto V, které se v tabulkách prodejnosti pravidelně objevuje i 7 let od vydání na minulé generaci konzolí. Hned 10 z dvaceti míst nicméně zabírají všechny velké díly Call of Duty, které v uplynulém desetiletí vyšly. Loňské Modern Warfare má v celkovém součtu 12. příčku, tím vůbec nejúspěšnějším dílem jsou Black Ops z roku 2010.

Na sedmém místě se schovává Red Dead Redemption 2, a dokonce i takový Minecraft, který je se 180 miliony kopií nejprodávanější hrou všech dob a porazil i legendární Tetris, se ve výdělcích krčí až na 10. pozici. V Evropě populárnější Battlefield obsadil ve Spojených státech až 16. a 17. příčku.

Podle analytika NPD Games Mata Piscatelly loni americký herní trh skrz souhrnný prodej hardwaru, her, doplňků a hracích karet vygeneroval 329 miliard korun (14,581 miliardy dolarů), na celosvětovém součtu 2,7 bilionu korun se tedy podílel 12 procenty. Oproti roku 2018 Američani za hraní utratili skoro o 49 miliard korun méně, největší propad zaznamenaly prodeje konzolí a hardwaru, což odpovídá stavu, kdy všichni čekají na příchod nové generace konzolí. Jediná konzole, která si v roce 2019 polepšila a její prodeje stále rostou, je Nintendo Switch.

Tagy: žebříček prodejní čísla herní společnosti

Zdroje: NPD Games

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.