Nejpopulárnějším jazykem na Steamu je momentálně čínština
zdroj: Mashable

Nejpopulárnějším jazykem na Steamu je momentálně čínština

8. 1. 2020 14:39 | Byznys | autor: Šárka Tmějová |

Číňanů je… hodně. Čínsky podle odhadů mluví více než jedna miliarda lidí, takže není žádný div, že se zjednodušená čínština stala nejpoužívanějším jazykem na Steamu. Podle posledního průzkumu na vzorku 90 milionů hráčů si ji jako svůj primární jazyk nastavilo 37 % uživatelů, čímž posunula dosud nejpoužívanější angličtinu na druhou příčku.

S tímto zjištěním přišel prosincový průzkum Steamu, který pravidelně sbírá informace od uživatelů o demografii, používaném hardwaru nebo nainstalovaném softwaru. Valve tak má přehled o tom, kolik máte na disku volného místa, jaký používáte prohlížeč anebo třeba právě jazyk.

Dosud byla nejpoužívanějším jazykem angličtina, kterou pravidelně používalo 30 až 40 % hráčů. Během prosince se ale zjednodušená čínština zvedla o 14,4 % na 37,8 %, angličtinu odsunula na druhé místo se 30,4 %. Valve výsledky zveřejňuje zpravidla jednou ročně.

Na druhou stranu nemusí jít o ten nejspolehlivější zdroj informací. Teprve v dubnu 2018 totiž Valve opravilo problém, který značně znehodnotil výsledky za předchozí rok. Dotazník mělo být možné vyplnit pouze jednou ročně, v Asii jsou ovšem rozšířené internetové a hráčské kavárny, kde se software čistí mnohem častěji a šel tedy z jednoho počítače odeslat opakovaně.

zdroj: YouTube

Kvůli mezerám v metodologii kupříkladu technologické firmy nepřikládají výsledkům dotazníku od Steamu příliš velkou váhu. I v případě dominance čínštiny tedy může jít o výkyv v měření. Výsledky na druhou stranu odpovídají odhadům analytika Daniela Ahmada, který už v roce 2018 předpokládal, že se počet čínských uživatelů Steamu přehoupl přes 30 milionů.

Čínský herní trh je přísně regulovaný vládou a podléhá cenzuře režimu. Aby tituly mohly vyjít, potřebují místního vydavatele, Steam ovšem představuje určitou kličku v systému. Čínští hráči ho v uplynulých pěti letech začali používat jako zkratku k necenzurovaným titulům, což je třeba případ PlayerUnknown’s Battlegrounds. Zhruba polovina aktivních hráčů je podle údajů Steam Spy z Číny.

Popularita mezi čínskými hráči se odráží i v žebříčku nejprodávanějších her, kam se stále častěji vkrádají tituly, které nevyšly v jiném jazyce. To je případ simulátoru Chinese Parents nebo strategického RPG Scroll of Taiwu, kterých se obou prodalo přes milion kopií.

Nejnovější články