Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009)
Věková dostupnost

Call of Duty: Modern Warfare 2 (2009)

Články

Jaké jsou nejvýdělečnější hry posledních dvaceti let?

Analytická společnost NPD Group na svém Twitteru zveřejnila americké žebříčky nejvýdělečnějších titulů za uplynulé dvě dekády i jednotlivé roky. Zatímco období 2000-2009 bylo érou hudebních titulů a cvičebních programů pro Wii, od roku 2010 Američané stále častěji sahají po virtuálních zbraních. Na úplné špici najdeme Grand Theft Auto V, polovinu z 20 příček zabírají různé ročníky série Call of Duty.

Vzpomínáme: Call of Duty – Modern Warfare 2 ukázalo konec světa, který sága nepřekonala

Série Call of Duty uměla vždy hráče něčím šokovat už v prvních minutách po spuštění hry. Výsadek v Normandii v jedničce či potopení lodi ve čtyřce byly takovými „wow momenty“. V Modern Warfare 2, které vyšlo před deseti lety, 10. října 2009, něco takového chybělo. Ale jenom kvůli tomu, že svůj největší „wow moment“ si tvůrci ponechali až na později. Spolu s hořícím Washingtonem D.C. bylo MW2 vrcholem série, po němž následoval sešup k čemusi, co pamětníci příliš nepoznávají.

„Regulujte videohry jako tabák a alkohol,“ zaznělo v Bílém domě na schůzi s představiteli herního průmyslu

14. února Amerikou otřásla další zpráva o střelbě na střední škole, tentokrát ve floridském Parklandu, kde zahynulo 17 lidí. Zatímco Demokratická strana se po tragédii už tradičně zaměřila na problém snadné dostupnosti střelných zbraní, středobodem zájmu prezidenta Donalda Trumpa se stalo mentální zdraví a tím pádem i počítačové hry, které na něj dle některých hlasů mohou mít negativní vliv. Na nedávném mítinku v Bílém domě, kterého se zúčastnili politici, protiherní aktivisté i zástupci herního průmyslu, se propíralo téma násilných videoher, a dokonce padl názor, že by měly být regulovány „jako tabák a alkohol.“

Rekapitulace: čtrnáct let války s Call of Duty

Call of Duty je snad tou nejslavnější sérií akčních stříleček vůbec. Debutovala v roce 2003 a od té doby s téměř železnou pravidelností každý podzim na naše konzole a počítače přivádí válku. Ze začátku především druhou světovou, ale zdaleka nejen tu. Kam se herní válčení za těch 14 let posunulo až k letošnímu Call of Duty: WWII si ukážeme v naší rekapitulaci. Video pro vás připravil, sestříhal a namluvil Honza Vondrášek.

Activision čelí obvinění za neoprávněné používání vozidla Humvee v sérii Call of Duty

Je to ta část herního vývoje, nad kterou se běžný hráč prakticky nemá důvod pozastavovat. Když v Call of Duty usedáte do armádního vozidla Humvee (HMMWV), všímáte si jeho robustnosti, odolnosti a schopností, které pramení z reálného předobrazu do dnes mnoha státy používaného vozidla. Určitě se nepozastavíte nad tím, jací jsou v Activision kabrňáci, když si sehnali takhle důležitou licenci. No, nesehnali.

Znáte kompletní historii série Call of Duty? Pokud ne, film CODumentary vám vše objasní

Všechno to začalo studiem Infinity Ward v roce 2003, kdy vyšlo první Call of Duty z prostředí druhé světové války. Dva roky na to vyšel jeden z nejpamátnějších dílů série, stále ze stáje Infinity Ward a stále z té samé války. O rok později vyšel na dlouhých 11 let poslední díl Call of Duty 3 zabývající se historií, o který se však postaralo studio Treyarch, jež se dodnes střídá s Infinity Ward a poměrně nedávno i se Sledgehammer Games ve vydávání Call of Duty her, vše pod hlavičkou Activision. A protože v tom může být docela zmatek, vznikl filmový dokument pokrývající celou historii jedné z nejslavnějších stříleček vůbec.

Bleskovky

  • 29. 8. 2018 - V rámci zpětné kompatibility si od včerejška můžete na Xbox One zahrát Call of Duty: Modern Warfare 2.

  • 19. 3. 2018 - Italský Amazon krátkodobě zařadil do nabídky remasterovanou verzi hry Call of Duty: Modern Warfare 2 pro Xbox One a PS4.

  • 13. 5. 2016 - Best Buy zařadil do nabídky trilogii Call of Duty: Modern Warfare pro PS3 a X360, která má vyjít již 17. května.

  • 8. 4. 2016 - Nepotvrzeno: V Xbox Store byl spatřen Call of Duty Modern Warfare 2 s podporou zpětné kompatibility pro Xbox One.

  • 9. 3. 2015 - Petice za vytvoření PS4 a Xbox One verze Call of Duty: Modern Warfare 2 posbírala již 58 tisíc podpisů.

REMAKE

Call of Duty: Modern Warfare 2: Campaign Remastered
7/10
Call of Duty: Modern Warfare 2: Campaign Remastered
Akční
PlayStation 4, PC, Xbox One, PS4 Pro, Xbox One X
31. březen 2020
Hodnocení
GAMES.cz
9/10
Datum recenze:
12. listopadu 2009
Recenze