Jak hodnotíme

Hry hodnotíme na škále od 1 (nejhorší) do 10 (nejlepší). Číselné hodnocení by vám mělo poskytnout rychlou informaci o kvalitě dané hry v porovnání s ostatními tituly v daném žánru. Hlavní částí recenze je ale celý text a bez něj číselné hodnocení může postrádat klíčový kontext. Text recenze také poskytuje odpověď na častou otázku „Proč ta hra dostala X?“

10 - Excelentní

Nejvyšší hodnocení udílíme zřídka a pouze hrám, které v době svého vydání jasně vyčnívají nad ostatními a minimálně některé jejich složky posouvají hranice žánru či zábavy. U takových her je velmi pravděpodobné, že se o nich bude dlouho hovořit, dostanou se do pomyslné síně slávy a budou dávány za pozitivní příklad kvality i v době, kdy už budou technologicky a ideově dávno zastaralé, případně poslouží jako základní pilíř nového směru.

9 – Skvělá

Hry s tímto hodnocením jednoznačně doporučujeme zejména příznivcům daného žánru, ale i všem, kteří podobný typ her zkoušejí jen výjimečně. Devítkové hry vynikají nad konkurenci svým technickým zpracováním, kvalitou obsahu, absencí chyb a nedodělků a nezřídka se pokouší o novátorské postupy. Mohou i přiblížit jinak hůř přístupný žánr širšímu publiku a pořád bavit.

8 - Výborná

Do této kategorie patří po všech směrech kvalitní tituly, které sice neposouvají hranice, ale jsou řemeslně skvěle zpracované, neobsahují žádné zásadní chyby a skvěle pobaví. Osmička je sázka na jistotu, že dostanete do rukou skvělou hru.

7 - Velmi dobrá

Hra ocejchovaná sedmičkou bude zajímat především fanoušky daného žánru, kteří ji pro jiné kvality odpustí drobné a možná i nějakou tu větší chybku, která by pro širší spektrum hráčů byla hůře akceptovatelná. Pořád se však jedná o kvalitní titul, u něhož pozitivní aspekty viditelně a výrazně převažují nad negativy.

6 – Dobrá

Přestože jde stále o titul, který dokáže pobavit, nelze u něj přehlédnout větší množství nedostatků, často i poměrně zásadních. Vhodná pouze pro fanoušky daného žánru, ale i ti se musí připravit na rezervy v kvalitách daného titulu.

5 – Průměrná

Nemusí sem nutně patřit hry s opravdu vážnými problémy v hratelnosti nebo technickém zpracování, jak tomu obvykle je. I zdánlivě bezchybná, ale bezkrevná a nudu vzbuzující hra si zaslouží průměrné hodnocení. Dá se hrát, ale pokud najdete podobnou a lepší hru, rozhodně jí dejte přednost.

4 – Podprůměrná

Nuda, šeď a ještě k tomu závažné nedostatky ve všech směrech symbolizují hry v této kategorii. Občas v nich najdete záblesk kvality nebo dobrého nápadu, ale ten velmi rychle odezní a v rukou vám zůstane nepříliš kvalitní a hlavně nezábavný titul. Ale někdy vás může hřát naděje, že s vývojářskou péči se třeba časem dostane do hladin nadprůměru.

3 – Špatná

Zklamání na celé čáře. Přestože hra technicky nějak drží pohromadě a funguje, najdete v ní místo zábavy jen zbytečný balast. Pokud vás hra vůbec přes nedodělky a nedomyšlenosti pustí k hraní samotnému. Hry v této kategorii můžete politovat, ale jinak ruce pryč od nich.

2 – Příšerná

Největší devízou her v této kategorii je, že jdou vůbec spustit. Tím to však končí. Technické problémy, špatné zpracování, amatérská herní náplň a další závažná negativa, vás jedině otráví.

1 – Odpad

Na hrách v této kategorii byste nenašli jediné pozitivum ani lupou a pinzetou. Buď nejdou vůbec spustit, nebo se nedají hrát. Jedničkové hry jsou nepovedenou parodií na profesionální a kvalitní produkt. Obloukem se takovým hrám vyhněte.

Nejnovější články