zavřít

Microsoft chce prý koupit tvůrce Pillars of Eternity, studio Obsidian

Windows Xbox One

- Téma autor: Adam Homola Komentáře: 0

Microsoft je na nákupech. Už zase. V létě oznámil záměr koupit čtyři studia a teď se prý chystá na dobře známé tvůrce nedávných Pillars of Eternity a Tyranny, Obsidian Entertainment. Celé vyjednávání je podle nejmenovaných zdrojů Kotaku těsně před koncem a prý to už není o tom „jestli“, ale „kdy“.

Pro Kotaku to obě strany odmítly komentovat, a tak nezbývá než s informací stále nakládat jako s nepotvrzenou spekulací. Původcem je ale důvěryhodný autor Jason Schreier a jeho trojice zdrojů, prý úzce obeznámených s vyjednáváním.

Obsidian nemá v současné době mnoho veřejně známých rozpracovaných projektů, ale víme, že pracuje na stále nepojmenovaném RPG pro vydavatelství Private Division, spadající pod 2K Games. A víme, že ve hře nebudou žádné mikrotransakce.

Co by se s tímto RPG stalo po odkoupení firmy Microsoftem, je jen těžko říct, nicméně jedna z variant je běžné dokončení hry a vydání na všechny dříve nasmlouvané platformy. Minecraft není jedinou hrou Microsoftu, kterou lze nalézt na konkurenčních platformách. Zmínit můžeme třeba nedávné We Happy Few, které už pod hlavičkou Microsoftu, respektive Gearboxu, vyšlo i na PlayStation 4.

Jeho tvůrci, studio Compulsion Games, jsou právě jedni z těch, kteří se nechali Microsoftem koupit. Výkonný viceprezident her v Microsoftu, Phil Spencer, oznámil velké nákupy na letošní E3. Vedle Compulsion Games rozšířili portfolio Microsoftu také Ninja Theory (Hellblade), Playground Games (Forza Horizon a údajně i příští Fable) a Undead Labs (State of Decay).

Spencer na E3 oznámil také založení nového studia The Initiative, které vede bývalý šéf Crystal Dynamics Darrell Gallagher. Microsoft si tak v posledních měsících obrovským způsobem rozšířil portfolio studií a je jen otázkou, která z nich budou dělat hry ještě pro Xbox One a která se už zaměří na příští Xbox. Ten své datum vydání zatím nemá, ale Spencer ho na E3 už de facto oznámil.

Akvizice Obsidian Entertainment, jednoho z nemnoha středně velkých nezávislých studií takových kvalit, by tak dávala smysl. Obě firmy už přitom v minulosti velmi úzce spolupracovaly: Obsidian svého času vyvíjel startovní exkluzivitu pro Xbox One jménem Stormlands. Tu ale Microsoft nakonec zrušil ještě před oznámením a studio málem zkrachovalo.

Obsidian Entertainment jsou známí především díky svým RPG, ale pracovali také například na online akci Armored Warfare. Do herního průmyslu se zapsali zlatým písmem díky Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords, Neverwinter Nights 2 a Fallout: New Vegas.

Dále pracovali například na Alpha Protocol, Dungeon Siege III a South Park: The Stick of Truth. S případným větším rozpočtem a stabilním zázemím Microsoftu by mohlo mít studio svá nejlepší léta teprve před sebou – v poslední době se totiž muselo několikrát uskromnit a spolehnout se z velké části na crowdfunding.

Nákup Obisidianu, nebo vlastně prakticky kohokoliv podobně zajímavého, by dával velký smysl i pro Xbox. Ten zoufale potřebuje víc kvalitních exkluzivit, které v současné době nemá. Forza Horizon 4 je špičková závodní hra, ale v uplynulých měsících to popravdě jinak žádná sláva nebyla. Rozporuplné Sea of Thieves zase tolik nezaujalo a State of Decay 2 taky neposbíralo zrovna samé devítky.

Nadcházející měsíce ve mně velkou naději také nevzbuzují. Nekonečně odkládaný Crackdown 3 moc lákavě nevypadá a naopak nádherně vypadající Ori to sám neutáhne. Na horizontu se pak rýsují Gears 5, Halo Infinite a zatím neoznámený, ale nepochybně chystaný další díl Forza Motorsport.

Kdy uvidíme první novou hru od The Initiative, první exkluzivní titul od Obsidianu pro Xbox a novou hru od Ninja Theory, je ale zatím ve hvězdách. A hlavně: bude to stačit na výjimečně silné portfolio her od konkurenční Sony?

Tagy: byznys

Zdroje: Kotaku

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.