„Naši hráči si poradí s jakoukoli obtížností,“ říká Josh Sawyer, tvůrce Fallout a Pillars of Eternity

Josh Sawyer je velký sympaťák, dějepisný nadšenec a RPG nerd, kterého láska k D&D a notná dávka štěstí, jak sám říká, přivedly na přelomu století až k vývoji počítačových her. Od svých začátků na Icewind Dale se dopracoval až k vedení Fallout: New Vegas a svému nejnovějšímu dítku Pillars of Eternity, vycházejícímu právě z tradice populárních izometrických RPG z počátku milénia. A právě o momentálně vyvíjeném pokračování jménem Pillars of Eternity II: Deadfire pojednává následující úryvek z našeho téměř dvouhodinového (a mého vůbec prvního) rozhovoru.

Naše hry jsou univerzálně srozumitelné, říká Jakub Dvorský z Amanity

Hry od Amanity jsou dlouhodobě populární, a hlavně úspěšné u nás i ve světě, a třeba Samorost 3 se stal absolutním vítězem v anketě Česká hra roku 2016. Bez váhání lze tedy historii i současnost studia Amanita a jeho zakladatele označit za ztělesnění úspěchu. Jak v Amanitě probíhá vývoj her, jak je na hry studia pohlíženo v zahraničí, a kam směřuje Amanita do budoucna - na tyto a další otázky odpovídá zakladatel, šéf a kreativní mozek pražského studia Jakub Dvorský.

„Kamenné prodejny přežijí ještě dlouho,” říká nový majitel JRC

Ještě před dvěma měsíci neměl Michal Šnobr s hrami prakticky nic společného. Jméno si udělal v energetice, kde jako analytik radí velkým firmám, investorům i státním institucím. S hrami se, podle svých slov, setkával jen rekreačně. „Jsem generace, která vyrostla na PC hrách jako Wolfenstein 3D, Age of Empires a dalších. Nyní mi na nějaké aktivní hraní už nezbývá moc času, tak jen zpovzdálí sleduji, co hrají mé děti na mobilech, PC ale i na konzolích.” Přesto se rozhodl do herního průmyslu vstoupit, a to velmi rázně. Šnobrova společnost Hamaga koupila v polovině července největší maloobchodní síť s videohrami a zároveň jednu z nejstarších herních firem u nás - JRC. Zeptali jsme se tedy Šnobra, co jej k tomu, když pomineme nostalgický zájem o hry, vedlo.

Rozhovor s Atsuo Yoshimurou o DLC k Dark Souls II

Během letošní E3 stihli kluci natočit řadu rozhovorů, z nichž ten první vám předkládáme dnes. Pavel s Alešem v něm vyzpovídali Atsua Yoshimuru z Namco Bandai ohledně chystaných DLC k vynikajícímu akčnímu RPG Dark Souls II mezi jehož producenty Yoshimura patří. Řeč ale přijde i na samotnou „Souls“ sérii, její postavení v rámci japonského a západního trhu a také na to, jaké zdroje inspirace při tvorbě Dark Souls II posloužily.

Rozhovor s Rybičky 48: O hrách, muzice a vůbec

Napsala nám kapela Rybičky 48, že vydala nové album. Odpověděli jsme, že nás to těší, ale víc že k tomu asi neřekneme. Kapela napsala, že bychom měli. A my na to: „Proč?“ A oni, že udělali klip ve stylu FPS, ve kterém je hromada alkoholu, sexu a kokainu. To už znělo zajímavě i z pohledu herního média, a tak jsme se na klip podívali a řekli Rybičkám, že by mohly o svém (kladném) postoji ke hrám vyprávět na kameru. A ony, že ano.

Producent Dark Souls II hovoří o přednostech PC verze

Opěvované RPG Dark Souls II vychází už tento týden pro konzole, vydání PC verze je však naplánováno až na 25. dubna. Producent hry Tak Miyazoe se proto pro GamerHubTV rozkecal ohledně PC portu i dalších prvků hry, především o online hře.

Producent Call of Duty: Ghosts o roli psa a významu singleplayeru

Ať už sérii Call of Duty vnímáte jako každoroční nutnost, nebo si naopak každý nový díl užíváte v singlu či multiplayeru, jde rozhodně o jeden z fenoménů herního průmyslu. Velký úspěch s sebou ale nese velká očekávání a tlak, aby zlatá slípka snášela přinejhorším stále stejné množství zlatých vajíček každý rok. Nejenom o potenciálním vlivu tohoto tlaku na podobu hry, ale též o významu singleplayeru v nových Call of Duty hrách či třeba o roli psa jako herního prvku jsme si nedávno popovídali s Markem Rubinem, hlavním producentem Call of Duty: Ghosts.

Martin Klíma: Od Dračího doupěte k Warhorse

V pátek 23. srpna se na stáncích objeví dalšího číslo magazínu LEVEL (233). Při té příležitosti vám nabízíme článek z měsíc starého Levelu 232, abyste si mohli udělat představu o stylu obsahu, který se v novém Levelu snažíme nabízet. Mimochodem, podobným způsobem jako s Martinem Klímou vyzpovídal Pavel Dobrovský v Levelu 233 šéfa vývoje Zaklínače 3 Konrada Tamaszkiewitze.

Rozhovor s tvůrcem Watch Dogs o světě, hrdinovi a multiplayeru

Ještě před šílenstvím jménem E3 2013 měl Pavel možnost podívat se na chystaný hackerský sandbox Watch Dogs od Ubisoftu. Své dojmy shrnul do článku, který je aktuální i nyní, po několika týdnech. Během pařížské prezentace však neskončilo jen u sledování hry. Pavel se o hře a tvůrčích záměrech vývojářů Ubisoftu pobavil s Jonathanem Morinem, creative directorem tohoto zajímavého herního projektu, který reaguje třeba na to, jak se lidé vyrovnávají s průnikem moderních technologií do každodenního života.

Patrick Redding: Sam Fisher je ve Splinter Cell moderní ninja

Podle kalkulačky ve Windows se do čtyř hodin vejde čtyřiadvacet deseti minutových okének. Přesně tolikrát šéf vývoje Splinter Cell: Blacklist Patrick Redding zíral do tváří novinářů, kteří z něj chtěli vytáhnout rozumy ohledně nové hry se Samem Fisherem. Váš pokorný zástupce Games (jehož dojmy z hraní Splinter Cell: Blacklist najdete v tomto článku) nemohl chybět. Dostal číslo 24 a ani těch deset minut nevyplnil, protože prezentační místnost se za osm minut začala zavírat.

Rozhovor: Ivan Buchta a Martin Pezlar po návratu z Řecka

Šéf vývoje ArmA III Ivan Buchta vypadal na pražském letišti stejně klidně a vyrovnaně, jako na jakékoliv herní výstavě. Usměvavý, rozvážný a zamyšlený. Přitom na půdě České republiky stanul po čtyřech měsících, které strávil v řeckém vězení společně s kolegou Martinem Pezlarem. Oba byli obviněni ze špionáže na ostrově Limnos – pro nikoho jiného, než pro Turecko. V Ivanově chování ale nic nenasvědčovalo, že má za sebou traumatické týdny. Snad jen odpověď: „Jestli to je prosím možné, mohl bych si zavolat ženě?,“ kterou pronesl po požádání o rozhovor, naznačila, že přijíždí z místa, kde je nutné se na všechno dovolovat.

Warren Spector o hráčích svých her, dračáku a násilí

Poté, co jsme Epic Mickey 2 napařili v recenzi podprůměrnou známku, se objevily hlasy, pochybující o soudnosti Warrena Spectora. Jeden z otců System Shocku, Thiefa nebo prvního Deus Ex ušel ve světě herního vývoje dlouhou cestu, a i když momentálně trčí jinde, než by si fanoušci výše uvedených klasik přáli, zjevně ho k tomu nevedla senilita, ale obyčejná láska k danému tématu.

Rozhovor: čtenáři Games.cz vs XCOM: Enemy Unknown

Vydání XCOM: Enemy Unknown se blíží, a i když už o hře víme hodně z četných trailerů, rozhovorů a československých dojmů, melou kolesa PR mašinérie dál s vytrvalou naléhavostí. Semelou všechno a všechny a někteří se v nich točí už skoro věčnost.

Sam bude ve Splinter Cell: Blacklist skutečnou smrtící zbraní

Dosavadní reakce hráčů na Splinter Cell: Blacklist byly a jsou značně rozporuplné, přestože se tvůrci už od vydání úvodního, bohužel přehnaně akčního, traileru snaží hráčům vysvětlit, jaká je hra ve skutečnosti - nabídne možnost hrát vlastním stylem. No a my jsme při tomto upřímném dušování se zachytili na kameru producenta hry Andy Wilsona.

Harvey Smith o tom, jak nalákat masového hráče k Dishonored

Jak jste si asi stihli všimnout, dvojka od Dishonored patří mezi vývojáře, se kterými se...

GC 2012 rozhovor: Garth DeAngelis o XCOM: Enemy Unknown

Na letošním Gamescomu jsme pořídili celou řadu zajímavých rozhovorů, které teď na vás...

E3 2012 rozhovor: singl v Borderlands 2 nebude jen formalita

Jestli něco vývojáři z Gearboxu v souvislosti s Borderlands 2 zmiňují opravdu často, je to v porovnání s prvním dílem příběh a obecně hraní bez dalších kamarádů v kooperaci. Jasně, Borderlands 2 podporuje kooperaci a oproti jedničce ještě rozšiřuje možnosti tohoto herního módu (viz vozítka pro čtyři hráče), ale tvůrci si také uvědomili, že spousta lidí (prý nejméně polovina z nich) chce hrát o samotě a potřebují k tomu příběh a mise se zajímavou náplní.

E3 2012 rozhovor: Jake Solomon o XCOM Enemy Unknown

Jake Solomon, šéf vývoje XCOM: Enemy Unknown, se hned na úvod našeho rozhovoru během letošní E3 dušoval, že  je prototyp hardcore fanouška celé série, prvního dílu obzvlášť. Dokonce šel tak daleko, že právě první X-Com/UFO označil za důvod, proč vlastně dneska ve Firaxis vyvíjí hry. A když už člověk něco podobného vypustí z úst, tak se předpokládá, že se cítí pevný v kramflecích a zvládne vám jasně a přesvědčivě dokázat, že chystaný remake je opravdu v dobrých rukách.

E3 2012 rozhovor: Ron Gilbert o adventuře The Cave

Doba se změnila. Vývojáři, jejichž díla považujeme za legendární, vystupují na velkých herních výstavách ve vedlejších rolích, protože zpravidla ukazují méně masové a více kreativní produkty, než si trh v současnosti žádá. A jejich místo převzali anonymní obří týmy vývojářů se svými megahity. Jedním z těch slavných, co se skrývají v davu a soustředí se na menší, ale zajímavější projekty je i Ron Gilbert, spolutvůrce prvních dvou Monkey Islandů nebo Maniac Mansion a z poslední doby třeba prvního DeathSpanka.

E3 2012 rozhovor: O multiplayeru Aliens: Colonial Marines

E3 rozhovor s tvůrci střílečky Aliens: Colonial  Marines jsme rozložili do dvou tematických částí. V prvním rozhovoru povídal Brian Burleson z Gearboxu o návaznosti hry na hlavní Aliens kánon a různých druzích inspirace, potažmo spolupráce s lidmi, kteří tuhle legendární sci-fi sérii de facto stvořili.