„Kdybych měl 100 milionů dolarů, vyprávěl bych všechny příběhy na světě!“ – rozhovor se Samem Barlowem, autorem Her Story
Vydavatelé ho nechtěli, pak mu trhali ruce
Rozhovor s Jiřím Procházkou: „Hraju především bojovky, Ghost of Tsushima je fascinující“
Co hraje nejúspěšnější český MMA bojovník?
Rozhovor s rapperem Marpem: „Já jsem starej gamer!“
Český hudebník je skrytý hráč
Rozhovor s Ladislavem „Nefaritem“ Štojdlem o odchodu ze studia Team21 a budoucnosti hry Dungeons of Aledorn
Včera jsme se dozvěděli o komplikaci ve vývoji českého RPG Dungeons of Aledorn. Po neshodách ve studiu Team21 se Ladislav „Nefarit“ Štojdl spolu s Martinem „Arbitrem“ Mikšem rozhodli odejít a hru dokončit mimo studio. Nefarit kývl na podrobnější rozhovor, ve kterém se dozvíte něco o minulosti, současnosti i budoucnosti hry.
Rozhovor: Daniel Vávra (nejenom) o vývoji Kingdom Come
Pravidelní čtenáři Levelu znají Dana Vávru pravděpodobně více než jakéhokoliv jiného českého nebo zahraničního novináře. Ve své Jámě pekel se každý měsíc věnuje svému pohledu na herní branži. O své vlastní práci, tedy o vývoji ambiciózního historického RPG Kingdom Come: Deliverance ale píše jen okrajově. Proto jsme se jej pár týdnů před vydáním zřejmě nejočekávanější české hry posledních let došli zeptat sami.
„Naši hráči si poradí s jakoukoli obtížností,“ říká Josh Sawyer, tvůrce Fallout a Pillars of Eternity
Josh Sawyer je velký sympaťák, dějepisný nadšenec a RPG nerd, kterého láska k D&D a notná dávka štěstí, jak sám říká, přivedly na přelomu století až k vývoji počítačových her. Od svých začátků na Icewind Dale se dopracoval až k vedení Fallout: New Vegas a svému nejnovějšímu dítku Pillars of Eternity, vycházejícímu právě z tradice populárních izometrických RPG z počátku milénia. A právě o momentálně vyvíjeném pokračování jménem Pillars of Eternity II: Deadfire pojednává následující úryvek z našeho téměř dvouhodinového (a mého vůbec prvního) rozhovoru.
Rozhovor: Akira Jamaoka skládá hudbu pro World of Tanks, protože je "tankista"
Když populární skladatel hudby do her Akira Jamaoka oznámil, že spolupracuje s tvůrci World of Tanks, byl to pro mnohé hráče šok. „Cože, tvůrce naprosto geniálního hudebního doprovodu pro Silent Hill dělá hudbu pro nějakou multiplayerovou akci s tanky?!“ Sami jsme z toho byli překvapení. Když jsme si však s Akirou Jamaokou a generální ředitelem Wargamingu Ozanem Kocogluem sedli k jednomu stolu a začali si o tom povídat, začalo to najednou celé dávat smysl. Jinak řečeno, také jsme netušili, že Jamaoka je náruživý hráč World of Tanks. Důvodů, kvůli kterým známý hudebník a skladatel s Wargamingem spolupracuje, ale mnohem více. Dozvíte se je z následujícího rozhovoru.
Je neuvěřitelné, že Spellcross žije i po dvaceti letech, říká Marián Ferko
Byla to jedna z prvních mezinárodně vydaných her, která vznikla v prostoru Slovenska a Česka. Její tvůrci ze studia Cauldron však navzdory přetrvávající popularitě pokračování nikdy nevydali, a momentálně to ani neplánují. Nejen o tom, ale hlavně o punkovém vývoji strategie Spellcross, si s námi popovídal její tvůrce Marián Ferko z někdejšího studia Cauldron.
„Creation Club nejsou placené mody,“ opakuje Pete Hines z Bethesdy
Je čas se ještě jednou vrhnout do kontroverze ohledně Creation Clubu od společnosti Bethesda. Ten byl spuštěn před pár dny, a pokud si už nepamatujete, o co jde: je to něco jako obchod s placenými mody pro Skyrim a Falllout 4, díky němuž si za svou tvrdou práci nějaké peníze vydělají i samotní komunitní tvůrci. Jenže Bethesda zároveň vehementně tvrdí, že o žádné placené mody vlastně nejde. A tak se pojďme podívat na PAX West, kde se o problému opět rozhovořil Pete Hines, firemní viceprezident pro marketing.
Strategie beru jako složitější šachy, říká tvůrce Children of the Galaxy Filip Dušek
Jeho titul Children of the Galaxy díky podobnosti s klasikami žánru, jako je Master of Orion, snese srovnání i se zahraničními perlami. Jaké to je, vyvíjet titul s velmi omezeným rozpočtem a na vlastní pěst, na to odpovídá tvůrce Children of the Galaxy Filip Dušek.
Rozhovor o minulosti, současnosti a budoucnosti Total War: Warhammer
Konferenční místnost, do níž mě posadili, by mohla pohodlně hostit skupinu patnácti nebo dvaceti lidí. Velký, otevřený prostor prodchnutý na poměry anglického Horshamu překvapivě ostrým a teplým slunečním světlem však ten den obsahoval pouze tři návštěvníky. Kromě mé maličkosti tu byli ještě dva zaměstnanci vývojářského studia Creative Assembly: Andy Hall, hlavní scénárista a narativní designér, a Mark Sinclair, designér kampaně. Půlhodinu, kterou jsem s nimi strávil, jsem pochopitelně věnoval otázkám na konto Total War: Warhammer II, a o minulosti, současnosti i budoucnosti celé značky.
Vývoj jsme financovali sami a s prodeji jsme spokojení, říká tvůrce české nádhery Dark Train
Vystudoval Fakultu výtvarných umění na VUT, hry jeho týmu proto mají disponovat unikátní papírovou stylizací. Proč vlastně ve vývoji her zvolit modelářství z reálných materiálů, jak dát do kupy tým, a co vše se při vývoji změnilo, na to odpovídá Vojtěch Vaněk ze studia Paperash, které má na svědomí báječnou hru Dark Train.
Rozhovor s Ronem Gilbertem o konci adventur a jeho nové hře Thimbleweed Park
Hádanka: Jak sladit dva lidi na opačných stranách zeměkoule, aby si spolu naživo popovídali? Posuny času jsou záludnější než by se mohlo zdát, a tak až o několik pokusů a dní později se oba ocitají ve správný čas na správném místě a oba stisknou stejné tlačítko, aby se navázalo spojení – stejně jako to musí dělat postavy v adventuře Maniac Mansion, která rozzářila hvězdu scenáristy a programátora Rona Gilberta z roku 1987. Po dlouhé odmlce se autor The Secret of Monkey Island vrací s adventurou Thimbleweed Park. A tak: >klik< Talk to >klik< Ron Gilbert.
V Banner Saga 3 se už nebudete starat o karavanu a civilisty
Kdo si přečetl náš minulý článek o Banner Saga 3, ten ví, že v závěrečném díle severské trilogie se vaše parta rozdělí na dvě poloviny. Jedna se bude schovávat v hlavním městě Arberrang a přečkávat obléhání, zatímco ta druhá se pod vedením kouzelnice Juno vypraví přímo do srdce přicházející Temnoty. John Watson, technický ředitel studia Stoic, teď v rozhovoru pro GameWatcher mimo jiné prozradil dost zajímavou skutečnost – s tradiční správou karavany a staráním se o civilisty se tentokrát vůbec nepočítá.
Naše hry jsou univerzálně srozumitelné, říká Jakub Dvorský z Amanity
Hry od Amanity jsou dlouhodobě populární, a hlavně úspěšné u nás i ve světě, a třeba Samorost 3 se stal absolutním vítězem v anketě Česká hra roku 2016. Bez váhání lze tedy historii i současnost studia Amanita a jeho zakladatele označit za ztělesnění úspěchu. Jak v Amanitě probíhá vývoj her, jak je na hry studia pohlíženo v zahraničí, a kam směřuje Amanita do budoucna - na tyto a další otázky odpovídá zakladatel, šéf a kreativní mozek pražského studia Jakub Dvorský.
Nápady nejsou důležité a na nevraživost vůči mobilním hrám nereaguji, říká tvůrce Chameleon Run
Vyprofiloval se jako jeden z nejúspěšnějších tuzemských tvůrců mobilních her, začínal při tom jako muzikant a "matfyzák". Proč zvolil vývoj her a v čem vidí přínos "improvizované" tvorby her skrze game jamy, na to odpovídá Ján Illavský z Hyperbolic Magnetism, jehož Chameleon Run se stal českou mobilní hrou roku 2016.
Punkové roky Charlese Cecila - rozhovor s hlavním mozkem série Broken Sword
Hravé. Jinak se nedá povídání s autorem Broken Sword Charlesem Cecilem popsat. Zatímco vlny Jaderského moře šplouchají na vývojářskou konferenci v chorvatském Splitu, noří se do vzpomínek na své úplné začátky a plynule od nich přechází k prvním výhrám, ale i prohrám až do současnosti. Dekády strávené na videoherním poli popisuje s jemným britský humorem a odstupem.
Rozhovor s Kim Hayward o budoucnosti survival onlineovky Miscreated
Miscreated je hra o které jsme vás informovali loni v dojmech z hraní. Jde o multiplayerový survival simulátor zasazený do postapokalyptického světa. V konkurenci podobných titulů vyniká především vizuálním zpracováním. A vzhledem k tomu, že se na early access verzi snáší v posledních měsících samé kladné ohlasy, udělali jsme rozhovor s Kim Hayward, komunitní manažerkou, která naznačila, jak to vypadá s další budoucností hry.
„Kamenné prodejny přežijí ještě dlouho,” říká nový majitel JRC
Ještě před dvěma měsíci neměl Michal Šnobr s hrami prakticky nic společného. Jméno si udělal v energetice, kde jako analytik radí velkým firmám, investorům i státním institucím. S hrami se, podle svých slov, setkával jen rekreačně. „Jsem generace, která vyrostla na PC hrách jako Wolfenstein 3D, Age of Empires a dalších. Nyní mi na nějaké aktivní hraní už nezbývá moc času, tak jen zpovzdálí sleduji, co hrají mé děti na mobilech, PC ale i na konzolích.” Přesto se rozhodl do herního průmyslu vstoupit, a to velmi rázně. Šnobrova společnost Hamaga koupila v polovině července největší maloobchodní síť s videohrami a zároveň jednu z nejstarších herních firem u nás - JRC. Zeptali jsme se tedy Šnobra, co jej k tomu, když pomineme nostalgický zájem o hry, vedlo.