Rock, map, scissors kombinuje karetní hru a kámen – nůžky – papír

O víkendu proběhlo Ludum Dare 34 a za jednou z her stojí Honza „Split“ Ilavský z Hyperbolic Magnetism a Jana Yuffie Kilová. A jde vpravdě o geniální nápad, který kombinuje systém karetních her, jež díky Hearthstone zažívají velkou renesanci, a pravidla klasické kámen – nůžky – papír. Výsledek v podobě Rock, map, scissors je zábavný a navíc pěkně vypadá.

Vyzkoušejte demo tahovky Chaos Reborn od tvůrce X-COM

Dynamickou tahovku Chaos Reborn od tvůrce původních X-COM her Juliana Gollopa jsme ještě recenzovat nestihli, ale chystáme se na to. Kvality této šachy připomínající hry ale můžete otestovat sami skrze demoverzi, která je ke stažení na stránce hry na Steamu. V demu se můžete pustit do multiplayeru pro dva až čtyři hráče, přístupné naopak nejsou offline bitvy a realm questy.

Vyzkoušejte demo PC verze PES 2016, která se mírně nepovedla

Než minulý pátek (18. září) vyšel letošní ročník Pro Evo, zíral jsem nevěřícně na vysoká skóre, která hra dostává prakticky ve všech recenzích. Ne, že by po fotbalové stránce nebyla hra zábavná – pokrok oproti loňskému ročníku je znatelný. Ale na rovinu se přiznám, že zpracováním připomíná Pro Evolution Soccer 2016 hru z roku 2000. A nejsem sám, jak ukazují uživatelské recenze na Steamu. Zdá se totiž, že PC verze je oproti těm konzolovým mírně řečeno odfláknutá, což můžete zkontrolovat sami – na Steamu je totiž ke stažení demoverze letošního fotbalu od Konami.

Vyzkoušejte demo kyberpunkové adventury Technobabylon

Kyberpunková adventura Technobabylon nabídne svět daleké budoucnosti roku 2087, kdy vše ovládá a sleduje umělá inteligence a klasickou mezilidskou interakci nahradil Trance – obdoba Matrixu, do kterého se postavy napojují skrze hardware nainstalovaný v mozcích. Ostatně, jak pobyt v Trance vypadá v praxi, o tom se můžete přesvědčit v demoverzi dostupné například na Steamu.

Stahujte Ultimu VIII zdarma a ověřte si, jestli je opravdu horší než sedmička

Už jsme si zvykli, že EA na Originu čas od času rozdává hry zdarma v rámci akce On the House. Během ní si mohou všichni, kdo včas kliknou, stáhnout jednu hru zadarmo, a tentokrát je v nabídce Ultima VIII: Pagan. Hra od Originu vyšla už v roce 1994, hardcore fanoušci série Ultima k ní mají poměrně rezervovaný přístup, ale teď si ji můžete zahrát (znovu, nebo poprvé) a udělat si vlastní názor.

V demoverzi Not a Hero můžete likvidovat uctívače králičího diktátora na 100+1 způsob

Pravděpodobně ještě koulíte očima nad záběry z Mad Maxe, což chápu. Po dlouhých měsících informačního embarga působí všechny ty ukázky hry, která se musí fanouškům filmů líbit, jako zjevení. Pro těch pár duší, které sice namísto polygonů uctívají pixely, a přesto si rádi užívají bezuzdné a místy hodně ujeté akce, ovšem také něco máme. A nejenom ke koukání. Tvůrci z Roll7 (OlliOlli 1 a 2) totiž nedlouho před vydáním nabízí všem zájemcům možnost vyzkoušet si na vlastní kůži (demo) frenetickou akci ujeté střílečky ot a Hero, ve které je třeba zastavit stoupající politickou hvězdu diktátora BunnyLorda.

Vyzkoušejte demoverzi obtížné akční adventury Titan Souls

Akční adventura Titan Souls, s kořeny v game jamové soutěži Ludum Dare, vychází už 14. dubna a při té příležitosti si hru můžete vyzkoušet prostřednictvím demoverze na Steamu. Zajímavé je, že demo není výřezem z plné hry, nýbrž remakem původní Ludum Dare verze v novém enginu. Do určité míry je to případ i celé hry, která prošla velkou proměnou, jak názorně předvádí trailer.

Březnový Xbox One update přináší možnost típat screenshoty

Březnový update konzole Xbox One právě vychází a přináší řadu zajímavých novinek včetně možnosti típat screenshoty z her, které mohou uživatelé následně sdílet na sociálních sítích nebo je použít jako pozadí v menu konzole.

Geniální modifikace nabízí zbrusu nový pohled na lokace a příšery z Dooma

Některé věci jsou natolik "cool" až se o nich člověk kvůli prvoplánové povaze zdráhá psát. V případě modifikace InstaDoom pro klasický Doom ale uznávám, že je to taková s prominutím kravina, až je naprosto geniální. Autor s nickem Linguica nabízí ve své modifikaci hráčům, aby si Doom zahráli nejenom s některým ze 37 Instagram filtrů, ale hlavně jim umožní pořídit selfie ze hry, které nabízí zcela nový pohled na lokace a nepřátele, co tak dobře všichni známe.

Thiefem inspirovaná freewarovka The Dark Mod je po updatu hezčí a zábavnější

Inspiraci v klasice z dílen Looking Glass Studios si bere uskupení autorů Broken Glass Studios a představují novou verzi, skalním fanouškům původního Thiefa jistě dobře známého titulu, The Dark Mod. V The Dark Mod se v pohledu první osoby ujímáte do kapuce zahalené postavy, jež se pod rouškou noci vydává páchat nekalosti a především samozřejmě nakrást, co možná největší množství cenností. A tohle všechno je nyní hezčí díky výrazným úpravám grafiky v updatu 2.03, který ale přináší i řadu úprav, co by se měly pozitivně podepsat na hratelnosti.

GOG nabízí zdarma Garriottovo RPG Akalabeth - základní kámen série Ultima a počítačových RPG

Protože se mohlo stát, že vás stále ještě aktuální výprodeje na Steamu a jiných digitálních i nedigitálních obchodech slušně řečeno zruinovaly, nebudu vám nyní tlačit další hru za peníze, nýbrž zcela a úplně zadarmo. Není ale pro každého! Řady bezplatně dostupných her v nabídce GOG.com totiž minulý týden rozšířila v pravém slova smyslu RPG klasika Akalabeth: World of Doom, kterou kompletně sám vytvořil před neuvěřitelnými 35 lety Richard Garriott alias Lord British. A neúmyslně tím položil základy žánru, který dodnes patří k nejpopulárnějším. Minimálně v naší kotlině.

Vyzkoušejte demo nepřiznané onlineovky Destiny

Zřejmě kvůli absenci PC verze neprojevil tuzemský hráč o nepřiznanou onlineovku Destiny od Bungie žádný oslnivý zájem (čísla nečekejte, ale je to tak). Ve světě je však situace opačná a možná se nechají Češi a Slováci utáhnout alespoň na demoverzi, která je od včerejška dostupná na PSN a Xbox Live pro všechny verze hry (PS4, PS3, X360, Xbox One), jak upozorňují tvůrci z Bungie.

Vyzkoušejte demoverzi Civilization: Beyond Earth

Lamentovat nad věčným a několik let trvajícím nedostatkem demoverzí u očekávaných a často ne levných her už je únavné, přestože (nebo právě proto) jde dlouhodobý problém. Mělo ho už dávno vyřešit cloudové hraní, ale na jeho skutečně obecné použití si ještě nějaký čas počkáme. Nezbývá než se radovat z každé další hratelné ukázky hry za padesát euro, zejména když jde o hru typu Civilization: Beyond Earth, kde je atraktivita herního systému silně individuální záležitostí. Ondra Švára byl s herní nabídkou nové Civky spokojený (viz recenze), vy si můžete svůj postoj otestovat skrze demo na Steamu.

Vyzkoušejte prototyp stylové detektivky od tvůrce Papers, Please

V březnu jsem na vlastní oči viděl, jak sympaťák Lucas Pope leze během vyhlášení cen IGF několikrát na pódium, aby za Papers, Please přebral ocenění včetně toho nejvýznamnějšího za nezávislou hru a nezávislého vývojáře roku. Přál jsem mu to, protože Papers, Please je chytře navržená, originálně zpracovaná, návyková a přitom ideově provokativní hra. Rovněž jsem si přál a doufal, že ocenění skromného Lucase motivuje k dalšímu vývoji podobně svébytných her. A s potěšením jsem se v tomto hratelném prototypu přesvědčil, že mé přání se začíná pozvolna naplňovat. Hratelná ukázka rané verze Return of the Obra Dinn je graficky originální a obsahově zajímavá, přestože jde zatím jen o náznak toho, co by měla nabídnout dokončená hra.

O nový obsah pro Trine a Trine 2 se postarají šikovní fanoušci

Trine a Trine 2 jsou samy o sobě v jistých momentech obtížné hry, ale vytváření levelů, hádanek, pastí a kampaní pro obě dvě hry má být ještě obtížnější. Důkazem jsou editory levelů pro obě dvě hry, které tvůrci z Frozenbyte v betaverzích vydali, a rovnou upozorňují, že se s nimi nezachází zrovna snadno.

Supreme Commander datadisk vypadá s Battlefeel modem opravdu "suprově"

Bez pár měsíců už má samostatný datadisk Supreme Commander: Forged Alliance na krku sedm křížků, ale když se hře pomůže, může vypadat jako mladá krasavice. Doktorem z kliniky virtuální chirurgie je tentokrát modder s nickem alienhunter, který na ModDB nabízí ke stažení modifikaci Supreme Battlefeel, jejíž verze 3.4 vytvoří na monitoru divadlo, jehož kratičkou ukázku nabízí video v článku.

Vyzkoušejte demo Moebius, bondovky od Jane Jansen

Za dva týdny zhodnotí fanoušci adventur dva roky práce Jane Jensen a vývojářů ze studia Phoenix Online. Bondovkami inspirovaná adventura Moebius vyjde už 15. dubna, hru si mohou zájemci se slevou a soundtrackem zdarma k tomu na několika obvyklých místech (Steam, GOG, GamersGate a přímo od tvůrců) předobjednat už nyní, a protože doba je nejistá, mohli byste předtím vyzkoušet hratelnou ukázku pro PC i Mac.

Demovečer: vyzkoušejte akční závody Gas Guzzlers Extreme a adventuru The Night of the Rabbit

Při večeru se nám tu sešly hratelné ukázky dvou osmičkových her. Žánrově jsou nesourodé, ale z fleku vám doporučím obě dvě – nejenom na základě našich recenzí, ale čistě osobně. Pokud máte náladu na poněkud klidnější herní zážitek s mírně mysteriózním přesahem, doporučím vám na Steamu stáhnout demoverzi výborné adventury The Night of the Rabbit.

Patch pro PC verzi CoD: Ghosts ruší 6GB požadavek a přidává eSport funkce

Vývojáři z Infinity Ward konečně zrušili obskurní požadavek 6GB RAM pro hraní PC verze Call of Duty: Ghosts. Obskurní s ohledem na to, čeho se hra snaží dosáhnout nejenom po stránce grafické, ale i herní. Patch, který 6 GB bariéru odstraňuje, by se vám měl automaticky stáhnout ze Steamu a rovnou dodám, že do hry přidává i další užitečnou věc – eSport funkce, o nichž byla například letmo řeč i v našem rozhovoru s Markem Rubinem.

Vyzkoušejte demo adventury Goodbye Deponia

Osm, osm, sedm (ale naleštěných sedm!) – tentokrát nejde o tip na šťastná čísla Sportky, nýbrž o naše hodnocení jednotlivých dílů adventurní série Deponia od vývojářů z Daedalic, která nedávno uzavřela svůj ztřeštěný příběh třetím dílem. Suma sumárům jde o jedny z nejlepších adventur, které z libovolného německého týmu za poslední roky vypadly a vřele vám proto doporučím, abyste si stáhli a vyzkoušeli demoverzi Goodbye Deponia.