zavřít

Nejlepším loňským vydavatelem je Capcom, THQ je navzdory Kingdom Come poslední

- Téma autor: Šárka Tmějová Komentáře: 0

Metacritic vydal v pořadí devátý ročník žebříčku nejlepších vydavatelů za uplynulý rok. Hlavním měřítkem v něm nejsou počty prodaných kusů nebo uživatelská hodnocení, ale čistě jen recenze kritiků. Kdo v minulém roce vydával ty nejlepší hry a komu se naopak nedařilo? Umístění třeba takového Electronic Arts, které mezi hráči vyhrává spíš ceny nepopularity, by vás mohlo překvapit.

Lovec si podmanil ekosystém

Do žebříčku velkých vydavatelů Metacritic řadí ty, kteří mají za loňský rok na kontě 12 a více her, což se povedlo 13 firmám. K dalšímu řazení pak není použito pouze zprůměrování všech hodnocení daných titulů, ale i procentuální podíl dobrých a špatných hodnocení. K lepším pozicím vydavatelům mohly pomoct i tituly s obzvlášť skvělým výsledkem (nad 90 s minimálně 7 recenzemi).

Na prvním místě skončil Capcom s průměrem 79,3. Ten loni sázel na prověřená pokračování svých značek a od minulého žebříčku si také nejvíc polepšil. V roce 2017 skončil pátý, tentokrát mu k vynikajícímu výsledku pomohl hlavně Monster Hunter: World, který se zároveň stal jeho nejprodávanější hrou vůbec.

Metacritic dodává, že Capcom sázel na jistotu a prověřené značky, protože velká část jeho vydaných titulů byly kompilace a remastery starších her, o čemž svědčí i čerstvý remake Resident Evil 2, který mu zajistil velmi pěkný start do nového roku.

Druhé místo obsadila Sega, která se v první trojici objevila potřetí za poslední čtyři roky. Výjimku tvořil rok, kdy nevydala dostatečné množství her, aby mohla být nazvána „velkým vydavatelem“. Letos jí k tomu pomohla mimo jiné akvizice firmy Atlus. Nejlépe hodnoceným titulem byla u kritiků i u hráčů Sonic Mania Plus na Switch, nejlepší novou značkou Two Point Hospital.

Bronzový Satan

Třetí místo náleží, pro mnohé možná překvapivě, Electronic Arts, k čemuž jí nejvíc dopomohla FIFA 19 na PlayStation 4. Loni se EA v žebříčku neobjevila pro nedostatek vydaných titulů. Zajímavostí je, že by si o pár bodíků polepšila v případě, že by vydávala pouze sportovní hry. Průměr hodnocení divize EA Sports je totiž o něco vyšší.

EA se jako jedna z mála velkých firem nebojí zkoušet nové věci a pod hlavičkou EA Originals vydává menší, nezávislé tituly. Zatímco u A Way Out se tento risk vyplatil, Fe si u kritiků tak dobře nevedlo.

Z druhé na čtvrtou příčku si meziročně pohoršilo Nintendo, které se Segou sdílí také korunku firmy, která loni vydala vůbec nejvíc her. Přestože celkové hodnocení mírně kleslo, Super Smash Bros. Ultimate a Bayonetta 2 pro Switch obě získaly skóre nad 90. Nejhůř se dařilo Kirby Battle Royale pro 3DS.

Sony je kde?!

Na pátém místě skončil Ubisoft. I když mu průměrné skóre o kousek kleslo, o jednu příčku si v řazení vydavatelů polepšil. Nejlépe hodnocenými byl nepřekvapivě nový Assassin’s Creed Odyssey a Far Cry 5, jeho přídavek Hours of Darkness byl ale zároveň tím, co firmu stáhlo dolů. Kritici byli též zklamaní z The Crew 2, které nezvládlo předčít ani svého velmi průměrného předchůdce.

Šestá příčka patří Sony, a to navzdory trojici silných titulů s hodnocením nad 90. Ani nový God of War, remake Shadow of the Colossus a VR skákačka Astro Bot: Rescue Mission jí k lepší příčce nepomohly. Vydala totiž i Bravo Team, který skončil hluboko v červených číslech.

Sedmé místo náleží firmě Square Enix, která loni vydala nejvíce produktů – ne ovšem odlišných her, spíš méně titulů na větší spektrum platforem. Hned několik z nich ji ale stáhlo dolů, především pak příšerný The Quiet Man, který se hned po vydání těšil výsměchu poloviny internetu, ale i nepříliš povedené pokračování Fear Effect Sedna. Dobře si vedly nové značky v podobě Octahedron a Forgotton Anne.

Ani Kingdom Come nepomohlo

Na místě osmém skončilo Bandai Namco, pod které spadá také D3 Publisher. A v loňském roce mělo na svědomí třeba „vynikající“ hříčku na Switch s prostým názvem Tennis, která byla se skóre 28 vůbec tou nejhorší hrou publikovanou velkým vydavatelem. Nejlépe hodnoceným titulem byl Dragon Ball FighterZ, nejlepší novou značkou válečné 11-11: Memories Retold, v souhrnu všech recenzí byla ale jen polovina z nich pozitivní.

A nyní zabloudíme do vod méně známých vydavatelů. Texaská Digerati Distribution byla ještě loni mezi těmi středními a ani letos se mezi velkými rybami neprokousala příliš vysoko. Omega Strike ani Fall of Light: Darkest Edition jí nezajistily nic lepšího než deváté místo. Americká odnož japonského Nippon Ichi Software skončila desátá, jedenácté místo patří evropskému distributorovi Plug In Digital.

Zpět ke starým známým. Dvanácté místo obsadil Focus Home Interactive, kterému k umístění v žebříčku nejvíc pomohlo epizodické vydávání adventury The Council. Zatímco první epizoda dosáhla na průměr 79, čtvrtá už nepokořila ani 60. Žádná z her Focusu loni nepřekročila 80 a jen 22 % jeho loňských titulů zdobí zelené číslo, což z Focusu dělá vydavatele zkrátka poněkud průměrných her.

Třináctku uzavírá THQ Nordic se všemi svými dceřinými společnostmi – Deep Silver, HandyGames, Koch Media a Ravenscourt. Ze 47 her si pozitivní hodnocení udrželo jen pět, nejlepší z nich drží Wreckfest. K lepšímu výsledku nepomohlo ani Kingdom Come: Deliverance, které si z nich nejlépe vedlo u hráčů. Naprosto pak propadla Agony, se skóre 31 je jednou z největších mrtvých vah.

Blizzard a Take-Two patří do středu

Ve skupině středních vydavatelů i přes PR katastrofu v podobě Diablo Immortal kraluje Activision Blizzard. Proč by taky ne, když se berou do úvahy jen loni vydané tituly, za kterými v případě téhle firmy navíc stojí pouze Activision s Call of Duty: Black Ops 4 a datadiskem k Destiny 2 jménem Forsaken.

Na druhém místě najdete Paradox Interactive, který se tam usadil už loni. Třetí drží i přes vydání tragického Underworld Ascendant italští 505 Games. Čtvrté místo patří vydavateli Red Dead Redemption 2, Take-Two Interactive, což byla zároveň nejlépe hodnocená hra loňska. Take-Two nicméně vypustil i pár ne až tak skvělých titulů.

Páté místo střední třídy obsadili japonští Aksys Games, šestá je i kvůli zklamání v podobě Falloutu 76 Bethesda Softworks. Sedmé místo patří Microsoftu, který i přes skvěle hodnocenou Forzu Horizon 4 táhnou dolů State of Decay 2 a velmi průměrné Sea of Thieves. Osmé místo obsadil hravý a kontroverzní Devolver Digital... a tak dále. Kompletní seznam všech 27 středních vydavatelů najdete i s podrobnější metrikou hodnocení na stránkách Metacritic.

Tagy: žebříček metacritic

Zdroje: Metacritic

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.