Best of 2017: čtenářská volba hry roku
zdroj: tisková zpráva

Best of 2017: čtenářská volba hry roku

7. 3. 2018 18:00 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Tak a vyhlašování těch „nej“ za loňský rok můžeme uzavřít. Redakční část jsme zvládli rychle, tu čtenářskou jsme trochu protahovali, protože od vás pořád chodily hlasy. Ale teď už se můžeme podívat na to, jak zní vox populi. Samozřejmě je i zajímavé porovnání s tím, jak volila redakce, ale nejdůležitější na tomhle žebříčku jsou vaše volby. Ostatně, cílem není, abychom měli stejný názor jako čtenáři a naopak. Loňský rok byl velmi plodný, a tak by nebylo divu, kdybychom se odchýlili. Vždyť bylo z čeho vybírat. Takže, bez dalšího otálení se do toho pusťme.

Nejlepší adventura

1 – What Remains of Edith Finch
2 – Thimbleweed Park
3 – Monument Valley II
4 – Beat Cop
5 – Framed 2

Porovnání s redakční volbou: Tak vám se nelíbil Thimbleweed Park?! Ne, děláme si legraci. Někteří členové redakce s vámi dokonce souhlasně přikyvují, protože What Remains of Edith Finch u nás svedla s Thimbleweedem lítý boj a její magický a krásný styl nám učaroval. „Edith“ je prostě nádherná a procítěná hra a my zcela chápeme její unikátní kouzlo. Kéž by bylo letos víc takových.

What Remains of Edith Finch zdroj: tisková zpráva

Nejvýraznější trend

1 – Battle Royale
2 – Od mikrotransakcí k lootboxům
3 – 4K rozlišení
4 – Japonský fénix
5 – Překotné změny na Steamu

Porovnání s redakční volbou: Nová kategorie a překvapilo nás, kolik z vás se jí chytlo a hlasovalo v ní. A hlasovali jste v drtivé převaze pro Battle Royale, které vidíte jako mnohem výraznější trend, než byla naše „mikrotransakční“ volba. A není divu, vždyť která multiplayerovka nechystá nějakou verzi battle royale módu?

Fortnite zdroj: tisková zpráva

Nejlepší akční hra

1 – Wolfenstein II: The New Colossus
2 – Nier: Automata
3 – Nioh
4 – Resident Evil 7: Biohozard
5 – Destiny 2

Porovnání s volbou redakce: Zase ne? Ba ne, nedivíme se. Wolfenstein je prostě klasika a přiznejme si, že i přístupnější hra než námi zvolený Nioh, který musí zabrnkat na tu správnou strunu, včetně trochy masochismu. Navíc BJovo tažení okupovanou Amerikou je vážně skvělé a nabízí správnou směs humoru a dramatu. Velmi mile nás překvapilo druhé místo pro Nier: Automata, u nějž jsme se báli, že bude trochu nedoceněná kráska, ale není tomu tak!

Wolfenstein II: The New Colossus zdroj: tisková zpráva

Nejlepší multiplayer

1 – PlayerUnknown’s Battlegrounds
2 – Divinity: Original Sin II
3 – Destiny 2
4 – Splatoon 2
5 – Absolver

Porovnání s volbou redakce: Dobře, tohle jsme ale čekali. Ono, najít si několik desítek až stovky hodin na Divinity II není snadné a najít k tomu i podobně naladěného a disponovaného kamaráda, to už je pomalu nadlidský úkol. A PUBG se opravdu dobře hraje, což vám u nás potvrdí minimálně Vašek a Aleš, kteří v něm strávili nějaký ten pátek. Navíc je PUBG prostě fenomén a i když není pionýrem žánru, je tím titulem, který jej dostal do povědomí všech.

Playerunknown's Battlegrounds zdroj: tisková zpráva

Nejlepší postava

1 – Senua (Hellblade: Senua's Sacrifice)
2 – William J. Blazkowicz (Wolfenstein II: The New Colossus)
3 – Aloy (Horizon Zero Dawn)
4 – Red Prince (Divinity: Original Sin II)
5 – Kazuma Kirjú

Porovnání s volbou redakce: První shoda! Ale nepřekvapivá. Senua a její strastiplná anabáze prostě loni vynikala nad všemi ostatními postavami či hrdiny. Kde jinde jste se dostali svému alter egu ani tak pod kůži, jako přímo do mysli – a to notně trýzněné mysli. Senuu jsme si oblíbili, protože jde o velmi plasticky ztvárněnou postavu, která nám v paměti zůstane ještě nějakou tu dobu a je zjevné, že vám taky.

Hellblade zdroj: tisková zpráva

Nejlepší RPG

1 – Divinity: Original Sin II
2 – South Park: The Fractured But Whole
3 – Torment: Tides of Numenera
4 – Persona 5
5 – Expeditions: Viking

Porovnání s volbou redakce: Tady nebylo moc o čem mluvit. Ano, shodli jsme se, ale Divinity II je prostě výjimečná hra. Také u vás zvítězila na celé čáře, kdy několikanásobně překonala počet hlasů, které dostal druhý South Park. Rozsáhlý svět, obrovský cit pro detail i široké spektrum možnosti řešení jednotlivých úkolů a k tomu ještě originální multiplayer. Lariani se trefili do černého, a to pořádným kalibrem.

Divinity: Original Sin II zdroj: tisková zpráva

Zklamání roku

1 – Mass Effect: Andromeda
2 – Star Wars: Battlefront II
3 – Need for Speed: Payback
4 – Syberia 3
5 – Warhammer 40,000: Dawn of War III

Porovnání s volbou redakce: Další shoda, bohužel ve smutné kategorii. Mass Effect je milovaná značka a zklamání v podobě Andromedy prostě bolí všechny. Přešlapů ve hře byla spousta, ale největší hřích spočívá v tom, že nese slavné jméno a s ním se prostě pojí určité povinnosti. I kdyby byla Andromeda „jen dobrá,“ bylo by to prostě málo. A ona byla tak nějak v lehkém nadprůměru, ale jako Mass Effect prostě… zklamání.

Mass effect andromeda zdroj: Vlastní foto autora

Nejlepší datadisk/DLC

1 – XCOM 2: War of the Chosen
2 – Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds
3 – Dark Souls III: The Ringed City
4 – Titan Quest: Ragnarok
5 – The Legend of Zelda: Breath of the Wild - The Champion’s Ballad

Porovnání s volbou redakce: Třetí shoda. A jasná. Každý, kdo dostal do ruky War of the Chosen rovnou řekne, že jde v podstatě o novou hru, protože v už tak povedeném druhém dílu XCOMu mění tolik věcí. Dává hře skvělý systém titulních Vyvolených, kteří vám jdou po krku, vylepšuje desítky věcí a celkově jde o datadisk, který ocení i kovaní veteráni hry, kteří ji prošli už několikrát.

XCOM 2: War of the Chosen zdroj: tisková zpráva

Překvapení roku

1 – Hellblade: Senua's Sacrifice
2 – Playerunknown’s Battlegrounds
3 – Titan Quest: Ragnarok
4 – Mario + Rabbids Kingdom Battle
5 – Bomber Crew

Porovnání s volbou redakce: Tady jsme byli opravdu hodně zvědaví na výsledek čtenářského hlasování, protože překvapení roku je velmi subjektivní kategorie (víc než ty ostatní). Každý má totiž jiná očekávání a často jej překvapí i jiné věci. Ostatně, i v redakci jsme dost diskutovali o tom, co nás doopravdy překvapilo a co jsme každý tak nějak očekávali. U nás to vyhráli Mariovi králíci, protože jsme vůbec nečekali spoustu věcí kolem hry, včetně toho, že se vůbec objeví. Ale to, že u vás vyhrála Senua nás těší. Tenhle kousek z dílny Ninja Theory si ocenění zaslouží, protože to, jak jde na dřeň emocí a jak vypadá, jste asi nečekali. Překvapení!

Hellblade zdroj: tisková zpráva

 

 

Nejlepší sportovní hra

1 – FIFA 18
2 – Pyre
3 – PES 2018
4 – Football Manager 2018
5 – NBA 2K 2018

Porovnání s volbou redakce: Tak tady jsme se opravdu neshodli. Zatímco my vybrali z dua věčných rivalů fotbálek od Konami, u vás jej výrazně rozdrtil ten on Electronic Arts. Co nás ale opravdu, opravdu překvapilo, bylo druhé místo Pyre! Tenhle žánrový hybrid, který ale prostě je nejvíc sportem, se vyšvihl na stříbrnou příčku a nechal za sebou i našeho vítěze PES 2018. Ten tak musí počkat na další rok, kdy opět vyzve svého odvěkého rivala.

FIFA 18 zdroj: tisková zpráva

Nejlepší příběh

1 – Horizon Zero Dawn
2 – Hellblade: Senua’s Sacrifice
3 – Nier: Automata
4 – Torment: Tides of Numenera
5 – What Remains of Edith Finch

Porovnání s volbou redakce: Ach ty příběhy. Mnoho z nás se do her pouští zas a znovu s potřebou hltat další příběh, další fiktivní svět či postavy. U nás to vyhrála dystopie v Nier: Automata, u vás poněkud optimističtější dystopie v Horizon Zero Dawn. Šlo ale o velmi vyrovnanou kategorii, protože první tři místa se od sebe počtem hlasů příliš nevzdalovala. Prostě, z hlediska zajímavých a působivých příběhů jsme měli loni žně.

Horizon: Zero Dawn zdroj: tisková zpráva

Nejlepší strategie

1 – Total War: Warhammer II
2 – Mario + Rabbids Kingdom Battle
3 – Steel Division: Normandy 44
4 – Aven Colony
5 – Ultimate General: Civil War

Porovnání s volbou redakce: Tady to ale naopak bylo zcela drtivé vítězství druhého Warhammeru od Creative Assembly. Situaci jste viděli stejně jako my a rozdíl mezi vítězem a druhým místem byl značný. Opět nás ale mile překvapil úspěch „králíků“ u nichž jsme si nebyli jistí, jak moc ze své platformy osloví klasické stratégy. A vida, oslovili a odnáší si hezkou stříbrnou placku z vašich hlasů.

Total War: Warhammer II zdroj: tisková zpráva

Hra, která v roce 2017 chytla druhý dech

1 – No Man’s Sky
2 – The Division
3 – Battlefield 1
4 – Rainbow Six: Siege
5 – Titanfall 2

Porovnání s volbou redakce: Neshoda! A pořádná, náš vítězný Titanfall 2 u vás skončil až pátý. Ale je třeba říct, že vývoj No Man’s Sky, která se ze zklamání vyrýsovala v hru, která pořád kvete a rozrůstá se, je úctyhodný. Vývojáři na hře pilně pracují a pokud ji dnes zapne někdo, kdo ji po vydání znechuceně odložil, bude hodně překvapený. No Man’s Sky prostě po svém sípavém úvodu chytla pořádný druhý dech.

No Man's Sky zdroj: tisková zpráva

Nejlepší akční adventura

1 – Horizon Zero Dawn
2 – Assassin’s Creed Origins
3 – Prey
4 – The Legend of Zelda: Breath of the Wild
5 – Super Mario Odyssey

Porovnání s volbou redakce: Tady jsme čekali pořádný souboj a také, že ano. Aloy porazila Bayeka o sedmnáct hlasů a Prey získala bronz díky pouhým dvěma hlasům. Jde o nejvyrovnanější kategorii a je vidět, že zrovna akční adventury měly silný rok. A dokonce ani Adam není zklamaný z toho, že jsme se tu neshodli, protože si sám cení Horizonu a kdyby nebylo Zeldy, bude to jeho vyvolená zrzavá akční adventura.

Horizon: Zero Dawn zdroj: tisková zpráva

Nejpůsobivější audiovizuální styl

1 – Cuphead
2 – Hellblade: Senua’s Sacrifice
3 – Little Nightmares
4 – Pyre
5 – Tokyo 42

Porovnání s volbou redakce: Tohle tedy bylo o prsa, nebo spíš ouško hrnečku. Souboj mezi Cuphead a Hellblade byl napínavý do posledního dne, kdy se obě hry přetahovaly o prvenství. Nakonec zvítězilo unikátní zpracování hardcore plošinovky, které prostě vyčnívá ze zástupu her a bude ještě dlouho vyčnívat. Ale všechna čest Ninja Theory a jejich světu, do nějž uvrhli Senuu.

Cuphead zdroj: tisková zpráva

Nejlepší závodní hra

1 – Forza Motorsport 7
2 – Project CARS 2
3 – DiRT 4
4 – F1 2017
5 – Wipeout Omega Collection

Porovnání s volbou redakce: Formule vás prostě nebavily tak, jako nás. Ocenili jste povedenou sedmou Forzu, která sice nepřináší nic revolučního, ale co na tom, když vylepšuje už tak skvělou šestku? I závodní hry loni měly silný rok, a tak není divu, že jsme se neshodli. Každá z her je skvělá, jen trochu jiným způsobem.

Forza Motorsport 7 zdroj: tisková zpráva

A nejlepší hrou roku 2017 dle čtenářů Games.cz se stává…

1 – Divinity: Original Sin II
2 – Horizon Zero Dawn
3 – The Legend of Zelda: Breath of the Wild
4 – Prey
5 – Hellblade: Senua’s Sacrifice
6 – Total War: Warhammer II
7 – Nier: Automata
8 – Nioh
9 – Super Mario Odyssey
10 – Mario + Rabbids Kingdom Battle

Porovnání s volbou redakce: Tak tady to máte žluté na černém! Neshodli jsme se, ale není to pro nás překvapivé. Zaprvé Zelda prostě (ještě) není na tolik rozšířené platformě, jako váš letošní vítěz. A zadruhé, váš letošní vítěz je brilantní RPG, u kterého jsme v redakci strávili obrovské množství času. Nutno ale říct, že i tak mu šlapala na paty Aloy, a to takovým způsobem, že nebylo jisté, kdo vyhraje až do posledního dne hlasování.

bestof zdroj: tisková zpráva

A jak dopadlo naše porovnání? Jedenáctkrát jsme se neshodli a šestkrát shodli. Důvodů je hned několik, samozřejmě kromě toho hlavního, že naštěstí všichni máme svou hlavu a vlastní preference, takže se navzájem nepapouškujeme. Ostatně, redakční ceny nemají za cíl trefit se do vkusu vás, čtenářů, ale ukázat, kterých her jsme si cenili v uplynulém roce my. Navíc jsme tentokrát zkusili několik nových kategorií, které jsou hodně subjektivní, ale o to víc prozrazují o vašich preferencích nad rámec tradičních žánrových škatulek. Ještě jednou děkujeme všem, kteří se zúčastnili, za jejich čas a také zprostředkování jejich pohledu na rok 2017!

Nejnovější články