Best of 2017: nejlepší strategie
zdroj: tisková zpráva

Best of 2017: nejlepší strategie

9. 1. 2018 19:00 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Strategie jsou žánrem pro ty nejzocelenější veterány. Pobíhat někde po budově nebo lesíku a střílet do nepřátel pistolkou umí každý, ale vést do bitvy legie, pluky, nebo aspoň čety? To už chce opravdový kumšt a znalost těch nejpokročilejších válečných taktik. I loni na bojišti řinčely meče a štěkaly pušky, země se otřásala pod kopyty koní i pásy tanků. Krev, utrpení, nářek, všudypřítomná smrt… Počkat, kdo sem sakra pustil ty kreslené králíky?!

Mario + Rabbids Kingdom Battle

Ano, první hrou v našem seznamu je něco, nad čím by se každý pravověrný hardcore generál třikrát pokřižoval a odříkal modlitbu na odehnání casualů. Ale nedá se nic dělat, kombinace italského instalatéra a stupidních hlodavců v Kingdom Battle funguje až neuvěřitelným způsobem. Ačkoli na první pohled připomíná pohádkový XCOM, přišla se spoustou drobných novinek a vylepšení, kterými základní formuli dovedla div ne k dokonalosti. Jistě, možná není tak komplexní jako její hlavní inspirace, ale špetka jednoduchosti někdy nemusí být úplně na škodu. Spolu s několika dalšími tituly (které najdete v jiných kategoriích letošních cen) jde o jeden z hlavních důvodů, proč zvážit nákup konzole Nintendo Switch.

Mario + Rabbids Kingdom Battle zdroj: tisková zpráva

Aven Colony

No dobře, ať to máme z krku – ani Aven Colony není úplně typická strategie, o nichž jsme básnili v úvodním odstavci, což ale neznamená, že není dobrá. Naopak je výborná, protože si chytře půjčuje prověřené mechaniky žánru budovatelských strategií a přidává k nim nádhernou stylizaci nebezpečné mimozemské planety. Ta se nákazy, kterou je lidstvo, pokusí zbavit strašnými epidemiemi, obřími bouřemi, červy na způsob Duny, mrazivými zimami… No, vybudování vaší vysněné kolonie nebude tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale když se vám to podaří, výsledek bude stát za to.

Aven Colony zdroj: tisková zpráva

Total War: Warhammer II

A teď už k opravdové válce. Série Total War se loni vrátila v úžasné formě, protože Warhammeru II se podařilo vymyslet zbrusu novou kampaňovou strukturu, která klasické dobývání stále dalšího území staví do výrazně jiného světla. Některé nápady z jedničky, jako třeba nemožnost obsadit určitá města, zde byly ještě vybroušeny, a celý závod o magický Vortex dodává kampani úžasné grády. Navíc tu jsou čtyři vynikající nové rasy včetně děsivého hejna krysích skavenů a bizarních aztéckých lizardmenů, draci konečně chrlí oheň, a bezplatný patch propojuje mapy jedničky a dvojky do ohromného celku… Trůn nejlepšího Total Waru se pod druhým Shogunem povážlivě otřásl.

Total War: Warhammer II zdroj: tisková zpráva

Ultimate General: Civil War

Americká občanská válka má bohužel na svědomí rekordní počet obětí, ale na druhou stranu díky ní vznikl nový díl Ultimate General. Minimalistické provedení uživatelského rozhraní a ručně kreslené mapy lahodí oku, a ještě zaručují jednoduché, přehledné ovládání, takže se můžete soustředit výhradně na inteligentní strategické manévry. Budete muset být ve formě, protože místní AI je ďábelsky záludná a klidně na vás zkusí různé obkličovací manévry, nebo vám dokonce šlohne vůz s municí, a to už je pak opravdu velký průšvih, protože bez kulí a prachu se špatně střílí. Navíc si tohle všechno můžete užít v kampani za Unii i Konfederaci, takže pokud vás jen trochu zajímá americké historické zasazení, neexistuje výmluva, proč hru nezkusit.

Ultimate General: Civil War zdroj: tisková zpráva

Steel Division: Normandy 44

Z půlky devatenáctého století se přesuneme do půlky století dvacátého. Ve zkušeném studiu Eugen Systems se zrodil vynikající výlet do Normandie, u kterého je sice nutné intenzivně přemýšlet, ale zběsilému klikání se můžete vyhnout. Po realistických, byť trochu jednotvárných bojištích plných silniček a živých plotů se prohání spousta historicky přesných jednotek, které si vybíráte z německých, britských, amerických, a dokonce i polských divizí. Celé se to krásně ovládá, uživatelské rozhraní je výborné, a jen absence trochu zajímavější a lépe zpracované příběhové kampaně nás dělí od toho, abychom byli ze Steel Division úplně na větvi. I tak jsme se ale po kmenu vyšplhali hodně vysoko.

Steel Division: Normandy 44 zdroj: tisková zpráva

A nejlepší strategií za rok 2017 se podle redakce Games.cz stává:

best of strat zdroj: tisková zpráva

Creative Assembly bývali mohli vydat kopii prvního dílu s novým soupisem jednotek, ale rozhodli se pro něco mnohem zajímavějšího a, aspoň podle nás, obdivuhodnějšího. Nový narativní styl určitě nemusí sednout všem starým fandům série, ale na druhou stranu, je přece lepší trochu experimentovat než stále stát na místě. A tenhle experiment se navíc opravdu povedl.

Jsme zvědaví, jestli nás podobně ohromí i závěrečný třetí díl. Co si autoři asi vymyslí příště? Snad to bude aspoň stejně netradiční. Pro ty z vás, kdo touží po klasickém sandboxovém dobývání, je tu buď už zmiňovaná megakampaň Mortal Empires, nebo nadcházející menší historické projekty, například Thrones of Britannia s Alfrédem Velikým. Budoucnost značky tedy vypadá náramně, a díky Warhammeru II je na výsluní i její současnost.

Nejnovější články