Best of 2017: nejlepší akční adventura
zdroj: tisková zpráva

Best of 2017: nejlepší akční adventura

5. 1. 2018 19:30 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Na akční adventury byl loňský rok obzvláště pestrý, čehož výsledkem bylo pro redakci mnohem těžší rozhodování. Tolik skvělých her, kolik jich muselo z původního seznamu pryč... Nakonec jsme se ale na požadovanou pětici nejlepších akčních adventur přeci jen dostali. Do každé z níže uvedených her bychom se s chutí vrhli znovu, ale do jedné přeci jen o něco raději.

Horizon Zero Dawn

Otevřené světy se okoukaly, ale Horizon Zero Dawn dokázal, že to jde. Že můžete udělat nádherný, neokoukaný a svěží otevřený svět, kde tvůrci neinovují jen jeho grafické zpracování, ale i hratelnost. Opatrný přístup „všeho s mírou“ se tvůrcům vyplatil, a tak počítejte s tím, že si užijete každou věž i každý kemp banditů. Vývojáři tu prostě trefili výborný balanc herních prvků, zabalených do perfektního audiovizuálního zpracování. V čele toho všeho je navíc sympatická hrdinka s příběhem, který má hlavu, patu a plnohodnotný, uspokojivý konec. Což pořád není standardem a bylo tak nesmírně osvěžující vidět, že Guerrilla Games dělají víc, než je běžná praxe. A to prakticky ve všech směrech.

Horizon: Zero Dawn zdroj: tisková zpráva

Super Mario Odyssey

Těžko bychom letos hledali hru takhle nacpanou neskutečným množstvím detailů na každém kroku. Nový Mario doslova praská ve švech, kdy nemůžete ve hře ujít pár metrů, aniž byste nenarazili na něco nového. Perfektní design úrovní podporuje sympatické audiovizuální zpracování a všudypřítomné hravosti má slavný instalatér na rozdávání. Hrát Super Mario Odyssey je čirá radost a při nejedné scéně jsme měli na tváři přihlouplý úsměv od ucha k uchu. Nový Mario přebírá štafetu dlouholeté série se ctí a dost možná jde o její vůbec nejlepší díl.

Super Mario Odyssey zdroj: Nintendo

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Jedno z nepopiratelných kouzel nové Zeldy je fakt, že nemusí být moc akční, a i to adventuření je na vás. Všechno si můžete nebo nemusíte pustit k tělu přesně tak, jak chcete. Zelda je především jedno obří dobrodružství respektující vaši inteligenci, nápaditost, kreativitu a nakonec i čas. Dohrát ji můžete za chvilku, nebo se v tamním světě ztratit na stovky hodin. Díky absenci stovek ikonek na mapě si navíc budete připadat jako skutečný objevitel, a ne jako vysavač luxující všechny předpřipravené otazníky a vykřičníky. Ocenit musíme nejen odvahu udělat po desítkách let jiný díl série, ale taky inovovat žánr způsobem, který bude udávat směr ještě hodně dlouho.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild zdroj: tisková zpráva

Assassin’s Creed Origins

Hrnečku dost, řekli si v Ubisoftu a měli pravdu. Roční pauza dlouholeté sérii prospěla, a tak se nám letos vrátil Assassin’s Creed v plné polní, s novými nápady, novým hrdinou i neotřelým prostředím. Pobíhat s Bayekem po masivním a nádherném Egyptě je radost, a i když jde pořád o dobře známé luxování otazníčků na mapě, dokázali tvůrci ze zajeté šablony vytěžit maximum. Inovace soubojového systému, a ještě větší příklon k RPG prvkům pak jen podtrhují dobrá designová rozhodnutí a fakt, že se letošní Assassín opravdu nadmíru povedl.

Assassin's Creed: Origins zdroj: tisková zpráva

Prey

Kdo by to byl čekal, že v roce 2017 dostaneme v podstatě nový System Shock a že bude navíc ještě takhle dobrý? Prey nás příjemně překvapila snad po všech stránkách. Vývojářům z Arkane se povedlo vysoustružit výborné singleplayerové dobrodružství, které je tak hratelnostně rozmáchlé, jako je prostorově kompaktní. Vesmírná loď Talos I sice není zrovna malá, ale do masivních otevřených světů má daleko. Přesto na menším prostoru dokáží tvůrci nabídnout skvěle vyladěnou seriózní hratelnost, jejíž pestrost a hloubka je na vás a vašich volbách. Všechny adventurní, RPG, akční i stealth prvky do sebe navíc skvěle zapadají a dotváří tak parádní atmosféru, která nám zůstane pod kůží ještě dlouhou dobu.

Prey (2017) zdroj: tisková zpráva

A nejlepší akční adventurou za rok 2017 se podle redakce Games.cz stává:

bestofakcniadventura_vitez zdroj: tisková zpráva

Jakkoliv vás Zelda okouzlí už v prvních hodinách, nebojí se být až překvapivě střídmá. Vývojáři se umí držet stranou, položit vám na stůl jejich mistrovské dílo na zlatém podnose a udělat pár kroků zpátky. Království Hyrule vás do sebe vtáhne, nepustí a okouzlení, zábavu, výzvu i překvapení bude dávkovat i vysoko nad hranicí sta hodin.

Zelda vám navíc nedá nic zadarmo. Rozbije vám zbraně, štíty i sebevědomí. Namísto medu kolem úst a nadbíhání vám dá nástroje a co s nimi uděláte, nechá na vás. Donutí vás vystoupit z komfortní zóny tolikrát, až se budete sami divit. Přesto vás netrestá a nabízí obrovský pocit satisfakce i po sebemenším vítězství. A těch vám The Legend of Zelda: Breath of the Wild nadělí nespočet.

Nejnovější články