Best of 2017: hra roku
zdroj: tisková zpráva

Best of 2017: hra roku

25. 1. 2018 19:00 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

A jdeme do finále. Tedy alespoň toho redakčního, protože brzy budete moci sami hlasovat a zvolit si vítěze v jednotlivých kategoriích, ale i samotnou hru roku. My v redakci už jsme si tímhle náročným rozhodovacím procesem prošli a výslednou desítku nejlepších včetně vítězné hry najdete v tomto článku.

Divinity: Original Sin II

„Mám vzít Ifana nebo Sebille? Udělám z Fanea Death Knighta? Ne, nečekal jsem, že se to takhle vyvine!“ Divinity: Original Sin II (recenze) je brilantní RPG, které disponuje jak skvělým příběhem, tak i robustním soubojovým systémem. V obojím platí, že co není zakázáno, je dovoleno, a tak hra nabízí obrovskou svobodu při řešení jednotlivých situací. Občas nechápete, kde se v tvůrcích ze studia Larian bere tolik posedlosti detaily, a proč jí nemají i ostatní studia. Když k tomu připočtete velkou znovuhratelnost, která pramení z šestice hlavních postav, máte tu unikátní zážitek, ve kterém i po desítkách hodin pořád objevujete něco nového.

divinityospout zdroj: tisková zpráva

Hellblade: Senua’s Sacrifice

Studio Ninja Theory se rozhodlo postavit na vlastní nohy a udělat „nezávislou AAA hru.“ Povedlo se jim to, jak z hlediska audiovizuálního zpracování, tak i stran obsahu. Příběh duševně trýzněné bojovnice Senuy rozhodně není nějaká odpočinková záležitost, právě naopak. Výjevy, které hlavní hrdince ukazuje její ztýraná mysl, často nejsou příjemné, ale o to více vyniká unikátnost celé hry. Je krásná, plná emocí a hutné atmosféry, na kterou jen tak nezapomenete. Hellblade (recenze) prostě představuje výjimečný zážitek.

hellblade_senuas_sacrifice_review_pc_ps4_4 zdroj: Ninja Theory

Horizon Zero Dawn

Málokdy se stane, že se naplní všechny naděje vkládané do podobně rozmáchlého, ambiciózního titulu. Guerilla Games ale dostáli všemu, co slibovali a přinesli nádherný a poutavý svět, po němž se prohání robosauři, a lidstvo se ocitlo zpátky v době kmenových uskupení. Do něj pak zasadili příběh charismatické lovkyně Aloy, která je skvělou ukázkou toho, jak dát herní postavě osobnost a neudělat z ní jen prázdného avatara, který plní úkoly na mapě. Horizon Zero Dawn (recenze) je pohlcující dobrodružství s uspokojujícím příběhem, kterých takových opravdu není mnoho.

Horizon: Zero Dawn zdroj: tisková zpráva

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Tušili jsme, že Link se na Nintendo Switch vrátí ve velkém stylu, ale tahle Zelda nás i tak překvapila. Breath of the Wild (recenze) nabízí „hraní“ v prapůvodním smyslu slova. Máte k dispozici rozlehlý svět a je jen na vás, jakou cestu k cíli si zvolíte. S nesmírnou radostí vymýšlíte nové a nové způsoby, jak překonat nějakou překážku, puzzle, nebo prostě chcete vytvořit něco originálního. Procházení novou Zeldou tak nepředstavuje kreativní využití jasně daných pravidel, ale objevování zákonitostí světa a toho, že tu vlastně žádná pravidla nejsou.

bestof zdroj: tisková zpráva

Mario + Rabbids Kingdom Battle

Králíci, Mario a tahová strategie. To prostě nemůže fungovat. Respektive, to přece ani nemůže nikoho příčetného napadnout! Ale někoho to napadlo a funguje to. Ubisoftu se podařilo vytvořit hru, která bere velmi specifický žánr a prezentuje jej širokému publiku v zábavné a přístupné formě. Hra srší nápady, které kupí na prosté, ale funkční herní prvky a pracuje s tím, čím mnoho skvělých her – hráčskou invencí. Zatímco hardcore tahové strategie vám nedají nic zadarmo a s radostí vám hodí nějaký ten klacek pod nohy, Mario + Rabbids (recenze) vás k dalšímu hraní pobízí. Jednotlivé střety často připomínají spíše puzzly, a když máte zásek, není problém vše překopat a vydat se do bitvy se zcela odlišnou taktikou. Hlavně se bavte a starosti nechte za sebou.

Mario + Rabbids Kingdom Battle zdroj: tisková zpráva

Nier: Automata

„Já už vlastně nechci pokračovat, nechci vědět víc.“ Je paradoxní, že vychvalujeme hru, u níž spousta z nás prožila přesně tenhle moment. Okamžik, kdy do sebe začala zapadat příběhová kolečka a podezření, co se vlastně na roboty obsazené Zemi děje, začalo velmi nepříjemně hlodat. Do té chvíle jsme si užívali nápaditou hratelnost, která experimentuje s různými perspektivami i akčními žánry a doplňuje ji solidní příběh o kastě bojových androidů. Jenže pak zběsilý akční tanec doplnil i děj, který plně odpovídá smutné a melancholické hudbě a z Nier: Automata (recenze) se stal jeden z nejvýraznějších zážitků loňského roku.

nier zdroj: Vlastní foto autora

Nioh

Samurajové, démoni a nekompromisní obtížnost. Team Ninja po letech práce dokončil akční hru, která přivedla spoustu lidí až na kraj příčetnosti. U Niohem (recenze) postižených jedinců můžete pozorovat výrazné výkyvy nálad, výbuchy hněvu střídané čirým nadšením a vzápětí zase frustrací. Naštěstí ale na konci všichni shodně řeknou, že tahle jízda stála za každou minutu opakování soubojů s bossy, za každé naštvání a pocit, že už vážně nevíte, jak dál. Protože hratelnost a dynamika soubojů je skvělá a ve chvíli, kdy vám specifický soubojový systém sedne do ruky, je to menší nirvána. Pocitu uspokojení z dobře vymačkaného řetězce komb se pak vyrovná jen málokterá hra a ve chvíli, kdy pod vašimi údery padnou i ti nejmocnější yókai, se cítíte jako král světa.

nioh pc zdroj: tisková zpráva

Prey

Arkane Studios vytvořili variaci na to, co jim jde nejlépe. Tedy kombinaci otevřeného prostředí, akce, stealthu a RPG prvků, se kterou vás hodí na vesmírnou stanici zamořenou mimozemšťany. Přežití v tomhle nepřátelském prostředí vyžaduje především přemýšlení a až potom rychlé reakce. Kouzlo Prey (recenze) spočívá v širokých možnostech profilování vaší postavy a následném řešení jednotlivých situací. Skvělý design těchto prvků pak doplňuje takřka hororová atmosféra, kdy se budete s obavami dívat po každé židli či hrnku a nikdy se nebudete cítit opravdu v bezpečí. Prey se vám zaryje hluboko do mozku, podobně jako neuromody do systému Morgany(a) Yu.

preywal zdroj: Foto: Bethesda

Super Mario Odyssey

Originalita a hravost. Slova, kterými by se dal charakterizovat první rok života konzole Nintendo Switch, ale také slova, která skvěle sedí na Super Mario Odyssey (recenze). Chytrá skákačka pracuje s řadou mechanismů, které neskutečně obohacují základní kostru tohoto žánru. Ať už jde o skvělý design levelů a úkolů nebo geniální nápad s čepicí Cappy, tenhle titul je přesně tím, co si představíte pod pojmem „Nintendo hra.“ Je příjemná, vtipná, zábavná, nutí vás přemýšlet i občas proklínat své nešikovné prsty, ale nikdy vás nechce frustrovat či stresovat. Krásná, milá jízda, která má obtížnost nastavenou „tak akorát“ a donutí vás usmívat se a říkat si „tak ještě deset minut“.

Super Mario Odyssey zdroj: tisková zpráva

Total War: Warhammer II

Báli jsme se, že druhý díl Warhammeru (recenze) od Creative Assembly nebude dost odlišný od jedničky. Jenže nové rasy a důraz na příběhovou kampaň vytvořily skvělý zážitek, který se liší od standardního „sandbox“ Total Waru. Opět se potvrzuje, že mistrům strategií z CA nesmírně prospěl oddech od historických titulů a možnost utrhnout se ze řetězu. Draci, dinosauři, monstra všeho druhu a mocní válečníci, kteří odhazují pěšáky jako hračky, jsou běžný kolorit bitev. Hra si ale zachovává svůj strategický prvek a nabízí velmi odlišné styly hraní. Navíc, ve spojení s prvním dílem můžete hrát na obrovité mapě a strávit desítky hodin dobýváním světa. Prostě jde o stratégův ráj.

Total War: Warhammer II zdroj: tisková zpráva

 

Hrou roku 2017 se podle redakce Games.cz stává:

bestof zdroj: tisková zpráva

V jiných letech by polovině téhle desítky její kvality zajistily celkové vítězství. Ale letos se museli všichni sklonit před Linkem a jeho dobrodružstvím. Rozsáhlost, ale především propracovanost designu je v nové Zeldě bezkonkurenční a občas jen žasnete nad tím, na co všechno tvůrci mysleli. Ostatně, Miloš Bohoněk to v recenzi napsal jasně: „Breath of the Wild je dosud nejlepší Zeldou, která se nesmazatelně zapíše do dějin her s otevřenými světy.“

Nejnovější články