Best of 2017: nejlepší postava
zdroj: tisková zpráva

Best of 2017: nejlepší postava

18. 1. 2018 19:00 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

S herními protagonisty často strávíme desítky hodin, takže není divu, že nám dokážou patřičně přirůst k srdci. Ať už mají tvář vymodelovanou po slavné herečce, zajímavě pohnutý osud, přesvědčivý dabing nebo prostě jen uvěřitelně napsanou osobnost, s některými z nich bychom se v reálném životě chtěli kamarádit. Anebo se jim raději zdaleka vyhnout, byť se do našeho letošního žebříčku neprobojoval ani jeden záporák, což je možná trochu škoda. Koho bychom po svém boku chtěli mít při zombie apokalypse a nebo prostě jehož osud nás zaujal?

William J. Blazkowicz (Wolfenstein II: The New Colossus)

BJ Blazkowicz si za patnáct let od prvního Wolfensteina prošel peklem v podobě nácků na tisíc způsobů, což z něj dělá prvotřídního drsoně. Léty zocelený lovec fašistů má ale i svou citlivou, lidskou stránku, takže nepůsobí jako totální macho mašina, jako třeba takový Duke Nukem. Nemluvě o tom, že měl BJ poněkud komplikovaný vztah s otcem a teď se jím má sám stát, takže kromě malého nacistického problému řeší i trable obyčejných lidí. Svůj podíl na kouzlu Blazkowiczovy osobnosti má i dabér Brian Bloom, který má kromě něj na svědomí třeba trpaslíka Varrica ze série Dragon Age. Málokterá herní postava dokáže působit stejně přesvědčivě v různých polohách, BJ nás ovšem v The New Colossus  dokázal rozesmát, dojmout i probudit chuť rozstřílet pár nácků na hadry.

Wolfenstein II: The New Colossus zdroj: tisková zpráva

Red Prince (Divinity: Original Sin II)

Divinity: Original Sin II je klenotem moderních RPG i kvůli skvěle napsaným postavám. Nám k srdci přirostl Red Prince, který díky dlouhým drápům dokáže ze země vyhrabat vzácné předměty. Nebo to není ten důvod? Vznosného rudého ještěrčího prince jeho nepřátelé lstí připravili o trůn, který mu právem náleží, takže si to nemůže nechat jen tak líbit. Aby své dlouhojazyčné impérium získal zpět, musí najít obdobně vznešenou rudou ještěrčí princeznu a získat její srdce, tedy ne doslova. Fascinující na tom celém je, že Princ funguje stejně skvěle jako hratelná postava, ale i coby jeden z členů vaší družiny ovládaný umělou inteligencí, pokud se rozhodnete za něj nehrát. Vzhledem k tomu, že pokládá celé lidstvo za své otroky a ještě u toho zvládá být vtipný, nemůžeme to nedoporučit.

Divinity: Original Sin II zdroj: tisková zpráva

Aloy (Horizon Zero Dawn)

Ženských hrdinek bez bázně a hany se nemůžeme nabažit už od chvíle, kdy světlo světa poprvé spatřila Lara Croft. Aloy sice nemá cop, bujný dekolt ani dva desert eagly, zato jí to jde s lukem a dokáže si ochočit roboty, což je skoro stejně stylové. S Larou má nicméně společný zájem v historii a starobylých civilizacích, které na Zemi v Horizon Zero Dawn zanechaly střípky vlastních technologií. A navíc je zrzka, a pro zrzky my máme zvláštní slabost. Pokud to na nominaci nestačí, krom toho nás bavilo sledovat její cestu od odvrhnutého sirotka, umanutého objevit svůj původ, k vyrovnané a odvážné ženě s vyššími cíli. Navíc má Aloy fantastickou vyřídilku a zábavné ironické poznámky. Na těch odvedla skvělou práci její dabérka Ashly Burch, která má rebelky zřejmě v krvi, protože kromě Aloy dabuje taky modrovlasou Chloe z Life is Strange.

Horizon: Zero Dawn zdroj: tisková zpráva

Senua (Hellblade: Senua's Sacrifice)

Za holčičí tým kope v našem žebříčku také Senua. Na první pohled neohrožená piktská válečnice, kterou byste rozhodně nechtěli potkat po setmění v temné uličce, na ten druhý ovšem spíš bojácná dívka, která nechce potkat vás. A vlastně ani nikoho jiného, za světla nebo za tmy. Právě temnota je prokletím i darem, který Senuu sžírá zevnitř, zatímco putuje severským podsvětím kvůli duši svého milovaného Dilliona, jehož uťatou hlavu nosí u pasu. Senua sice prakticky celou hru stráví sama, ovšem s bohatým komparzem hlasů, překřikujících se i našeptávajících v její hlavě i za jejími zády.

Hellblade zdroj: tisková zpráva

Kazuma Kirjú (Yakuza 0)

Každý muž chce být jako Kazuma Kirjú. Bez přehánění. Tenhle charismatický chlapík ze série Yakuza je tu s námi už jedenáct let, a to jen pokud počítáme reálné roky. V rámci sedmi her této série jsme měli možnost vidět osmadvacet let z jeho života a že to byly hektické roky i na člena jakuzy. Série Yakuza se přitom hodně zabývá charaktery a myšlenkovými pochody hlavních hrdinů, a tak není divu, že Kirjú patří za ty roky mezi nejpropracovanější postavy. Navíc s každým novým dílem scenáristé jdou dál a dál v drobnokresbě tohoto antihrdiny a tak můžete sledovat postupný vývoj jeho osobnosti od dvacetiletého mladíka do skoro padesátiletého muže, který už něco zažil. V Yakuza 0 jsme se vrátili na začátek jeho kariéry a prokreslení téhle postavy udělalo další krok.

Yakuza 0 zdroj: tisková zpráva

A nejlepší postavou roku 2017 se podle redakce Games.cz stává: 

betsofpostava zdroj: tisková zpráva

Vyrovnat se se ztrátou milovaného člověka je úkol, s kterým se bohužel v životě setká drtivá většina z nás. Naštěstí o poznání méně lidí trápí psychóza a schizofrenie, které ovšem ze Senuy činí naprosto unikátní postavu. A to nejen v ohledu osvěžení herních mechanik prostřednictvím plejády imaginárních hlasů, ale i co se osvěty kolem duševních nemocí týče. Protože co může pomoct médiu stigmatizovanému jako bezduchá zábava pro masy lépe, než bourání stigmat kolem ostatních témat.

Melina Juergens, která Senue propůjčila vlastní hlas i tvář, přitom původně pro Ninja Theory jen testovala motion capture, v mezičase než najdou jinou herečku. Přestože neměla předchozí herecké zkušenosti, nakonec se rozhodli ji pro roli ponechat, což je dobře, protože v odvedla fantastickou práci. 

Nejnovější články