Best of 2017: nejlepší multiplayer
zdroj: tisková zpráva

Best of 2017: nejlepší multiplayer

19. 1. 2018 19:00 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Ne že by předchozí roky z hlediska multiplayerových her nějak strádaly, ale šílenství, které se odehrálo v tom loňském, se zas tak často nevidí. V podstatě by se dalo říct, že rok 2017 byl rokem multiplayeru. Herní průmysl si pro nás nachystal převážně příjemná překvapení, z nichž pět se dostalo i do našeho konečného výběru. Když se podíváme na nejlepší multiplayerové hry, nemusí jít nutně o ty nejpopulárnější, ale o ty, které nás zaujaly konceptem nebo svým přínosem v oblasti hry více hráčů.

Absolver

Absolver je titul, který má jasně daný cíl – nabídnout souboje tělo na tělo, které jakoby z oka vypadly filmům o bojových uměních. A ono se to vážně povedlo. Tvůrci toho dosáhli „jednoduše“ tak, že se vykašlali na pár předem daných bojových stylů a nechávají hráče, aby si vytvořili svou vlastní sadu pohybů v průběhu hry. Výsledkem jsou stále svěží duely, jelikož nikdy neznáte styl soupeře dopředu. Musíte číst jeho hru rukama a nohama, předvídat nepředvídatelné a předvést lépe zvládnuté bojové umění. A v tom Absolver exceluje.

Absolver zdroj: tisková zpráva

Destiny 2

První Destiny sice nepatřila k nejlepším hrám své doby, ale rozhodně měla co nabídnout. Ne tedy obsah či příběh, ale skvělou akci, dobrý multiplayer a zajímavý svět. Dvojka si je vědoma kvalit, které dále vylepšuje a chybějící nedostatky doplňuje. Konečně má slušný příběh, tunu obsahu na desítky a stovky hodin akční hratelnosti, zábavně zvládnutý grind, jehož repetetivnost jen tak neomrzí, fantastický audiovizuál, zábavný svět, taktičtější PvP… Takhle měla vypadat jednička a díky bohu, že tak vypadá dvojka.

Destiny 2 zdroj: tisková zpráva

Divinity: Original Sin II

I v tomto případě jde o pokračování, ale tentokrát jsme po skvělém RPG Divinity: Original Sin dostali takřka dokonalý kousek Divinity: Original Sin II. Může za to samozřejmě příběh, questy, postavy atd., ale nemalou měrou tomu přispívá velice ojedinělý "semi-kooperativní" multiplayer. Svět Rivellon totiž můžete procházet po boku „přátel“. To není nic neobvyklého, jenže i přes váš společný cíl odvrátit obecné zlo, máte každý svůj vlastní cíl, který koliduje s ostatními.

Nevraždíte se na ulici, ale kdykoliv je šance a chuť, podrážíte si nohy. Nesdílíte užitečné předměty, nesdělujete si klíčové informace a celou dobu víte, že přijde den, kdy se vaše cesty nepříjemným způsobem rozdělí. Do té doby si však musíte, možná se zatnutými zuby, pomáhat. Tohle je napětí, které nenabídne žádné singleplayerové RPG. Že hledáte skutečný D&D zážitek? Tady je.

Divinity: Original Sin II zdroj: tisková zpráva

PlayerUnknown’s Battlegrounds

Když se bavíme o nejlepším multiplayeru loňského roku, těžko bychom mohli opomenout masově populární PlayerUnknown’s Battlegrounds neboli PUBG. První hra, která po mnoha letech kralování jiných stanula sama na 1. příčce žebříčku na Steamu a její počet hráčů každým dnem roste. Vzhledem k tomu, že rozhodně nejde o první hru stylu battle royale, se jedná o opravdu překvapivý úspěch. Jenže, celý systém prostě skvěle funguje.

Sto lidí na postupně se zmenšující se mapě vytváří pořádný tlak a spousta různého vybavení a velká mapa zase dost prostoru pro vlastní strategii a improvizaci. Navíc hra exceluje atmosférou zápasu o holý život, kdy vám žádný respawn nepřijde na pomoc. Stačí jedna jediná chyba a nikoho nezajímá, že jste zastřelili už deset hráčů a stali jste se teprve první obětí svého pokořitele. On žije a vy ne.

Playerunknown's Battlegrounds zdroj: tisková zpráva

Splatoon 2

Vybranou pětku zakončuje v tomto seznamu další pokračování úspěšného předchůdce a i v tomto případě předčil učeň svého mistra. Pořád je to multiplayerová střílečka pro hráče, kteří klasickým multiplayerovým střílečkám neholdují. Splatoon 2 je stále kouzelná na pohled, hratelností už sice nepřekvapí, ale práce s inkoustem je i napodruhé neobvyklým prvkem. Oproti předchůdci je plnější – v nabídce je více zbraní, více módů (od PvP, přes kooperaci až k singleplayer kampani) a obecně dotahuje těch pár nedostatků. Pro onlinově smýšlející majitele Switche je to v podstatě povinnost.

Splatoon 2 zdroj: tisková zpráva

A hrou s nejlepším multiplayerem za rok 2017 se podle redakce Games.cz stává:

bestofmultak zdroj: tisková zpráva

Jste překvapeni? Už od přečtení titulku tohoto Best of jste čekali, že na konci stránky uvidíte obrázek kravaťáka v košili s helmou na hlavě? No, pokud bychom hodnotili multiplayer hry, která měla největší dopad na hráče, či která jich k sobě přitáhla nejvíce, PUBG by to asi vyhrálo. Ale my se tu bavíme o nejlepším multiplayeru a ten v PUBG není zase tak originální. Zato ten v Divinity: Original Sin II rozhodně je.

Je to úplně nový zážitek. Takto rozsáhlá RPG s tak propracovaným příběhem, questy a jednotlivými postavami tu už párkrát byla, ale na rozdíl od Divinity: Original Sin II vám nedopřálo takovou míru „hraní si na hrdiny“, jako to dělá zdejší kooperativní režim. Je to v podstatě taková digitální podoba doby dávno minulé, kdy jsme po škole usedali ke stolu a do pozdních nočních hodin putovali po fantaskních světech v Dračáku. Je jen na vás, jak moc budete proti sobe kout pikle a nebo prostě půjdete cestou spolupráce a ono se to pak třeba nějak vyřeší. Tak či tak je to jedinečný způsob jak prožit velké, příběhové RPG.

Nejnovější články