Civilization V

Civilization V

Články

Civilization VI díky modu od samotných vývojářů vypadá víc jako pětka

Civilization VI byla hra dopředu odsouzená k vyvolání kontroverze. Příliš mnoho změn, fanoušci starších dílů povstanou s vidlemi a pochodněmi. Příliš málo změn, kritici vás rozstřílejí sedmičkami. Nakonec těch změn bylo docela dost a podle mě většinou k lepšímu, byť spousta fandů zůstala radši u Civilization V – možná i kvůli novému, hravému grafickému stylu šestky. A právě tyhle konzervativce by mohl přilákat mod, který nejnovější díl vizuálně posouvá zpátky v čase.

Rekapitulace: Věky strávené se sérií Civilizace

Začátkem měsíce vyšel datadisk Rise and Fall pro šestou Civilizaci a jeho recenzi jste si mohli přečíst v tomto článku. Jde ovšem jen o jednu k cihel, z nichž se skládá obrovitá stavba, jíž je série Civilization. Ta je tu s námi už sedmadvacet let a za tu dobu se samozřejmě pořádně proměnila. Jak, to se už můžete podívat ve videu, které pro vás sestříhal a namluvil Honza Vondrášek.  

Vědci rozšířili Civilization V o mocnou umělou inteligenci

O umělé inteligenci slýcháme z úst zástupců Googlu, Amazonu, Facebooku i Microsoftu už nějakou dobu, a to se v příštích letech měnit nebude. Naopak se bude o AI mluvit stále častěji, včetně jejích potenciálně negativních stránek. Na ty se teď pokouší zábavnou formou modu do Civilization V upozornit výzkumníci z Cambridgeské univerzity, konkrétně z jejího Centra pro studium existenčních rizik.

Civilization V byla experiment, který jen zázrakem neskončil fiaskem

21. září uplynulo již sedm let od vydání původní Civilization V. Některými hráči zpočátku rozporuplně přijatý díl dnes i díky svým rozšířením patří mezi moderní klasiku, za což vděčíme jedinému vývojáři, který ovšem vůči své nejslavnější hře zůstává stále velmi kritický. A tím vývojářem je dvaatřicetiletý Jon Shafer.

Tvůrci série Civilization se bojí změn - a vůbec to nevadí

Počet novinek v Civilization VI představuje největší revoluci v historii značky. Pokud však název Civilization něco definuje, pak je to právě absence změn - dost možná nejúspěšnější série tahových strategií vůbec se v klíčových bodech od svého vzniku v roce 1991 skoro neměnila. Paradoxně to znamená, že se začíná přibližovat svým méně úspěšným konkurentům.

Proč značka Civilization nikdy neztratila na síle? Úspěšně se brání změnám

Letos je tomu už 25 let, co světlo světa spatřil první díl série Civilization. Na únorovém DICE Summit se proto o vzniku značky i důvodech, proč jméno Civilization nikdy nesešlo věkem, rozmluvila trojice vývojářů - zakladatel série Sid Meier, hlavní designér druhého dílu Brian Reynolds i tvůrce třetího a čtvrtého dílu Soren Johnson. Společně dali dohromady to nezajímavější z tvorby – ač při tom příhodně opomněli kontroverzní změny z dílu pátého. Je proto zajímavé si jejich slova postavit do kontrastu s tím, co o Civilization V před lety sám řekl její tvůrce Jon Shafer.

DLC

Civilization V: Brave New World
Civilization V: Brave New World
Strategie, Simulace
PC
9. červenec 2013
Civilization V: Gods & Kings
Civilization V: Gods & Kings
Strategie
PC, MAC
22. červen 2012
Hodnocení
GAMES.cz
9/10
Datum recenze:
13. října 2010
Recenze