Václav Rybář

Zamyšlení nad videoherním filmem Ready Player One

Steven Spielberg vyseknul poctu počítačovým hrám zvenku a stvořil tak svět, kterého se běžné filmové adaptace počítačových her jednoduše nemohou ani dotknout. Ready Player One je povedený film a důvodem je to, že se k samotným videohrám a popkultuře staví jinak, než tradiční adaptace.

Tomb Raider - recenze filmu

Dnes přichází do kin nový Tomb Raider, mající za úkol vymazat pachuť ze dvou postarších adaptací s Angelinou Jolie a dost možná i ze všech herních adaptací vůbec. Může se mu to ale vůbec podařit? V téhle recenzi nenajdete žádné spoilery ani nepříjemná překvapení, vlastně už proto, že nic takového se ve filmu nenachází. Příběhová kostra je vytržená ze stejnojmenné hry z roku 2013, která celou sérii restartovala. Předpokládám, že na herním webu tedy nemusím vysvětlovat, že Lara Croft už nemusí kupovat obří podprsenky a raději spoléhá na atletickou figuru a občasné craftění, když potřebuje lepší luk nebo silnější cepín. Někdo nemusí souhlasit s něžnou tvářičkou Alicie Vikander v hlavní roli, ale důležité je, že tahle herečka má všechny předpoklady, včetně těch fyzických, aby Laru uhrála a hlavně do vás zasela pocit, že byste ji třeba chtěli potkávat pravidelněji.

Dojmy z hraní DiRT Rally - povinnost pro fanoušky rallye

V momentě, kdy už všichni závodí v Project CARS, se s obličejem plným děsu i nadšení znovu a znovu vracím do rallye pekla. Ano, mohl bych si odpočinout v teple a klídku širokých asfaltových okruhů, ale něco mě táhne do noční erzety nad Monakem. Vím, že pravděpodobně skončím na střeše, s uraženým kolem a splasklým egem, ale nemůžu si pomoct. Codemasters po letech vyrobili skvělou rallye hru a já chci být u toho od začátku do konce.

GT Academy: Poslední Tonyho jízda

Pátý den závodnického kempu se stal posledním pro druhého českého zástupce, Tondu Bláhu. Osudnou se mu stala jízda zručnosti – blbnutí ve stylu Gymkhany, které vyžaduje dokonalou souhru končetin a ovládání auta. Bohužel se projevilo, že Tonyho soupeři měli mnohem víc závodnických zkušeností a dokázali se rychleji adaptovat.

GT Academy: Ticho před bouří

Tonda nám poslal ze Silverstone depeši, ve které popisuje spíše klidnější průběh čtvrtého dne. Za mírnější režim mohlo do jisté míry nevyzpytatelné britské počasí, které poslalo na slavný okruh nejednu spršku. Opravdová bouřka ale čeká na závodníky zítra. Budou se totiž jezdit duely, což znamená jediné – další vlnu vyřazování.

GT Academy: Kolečko se polámalo

Z Čechů v soutěži o nejlepšího závodního pilota pokračuje už jen jeden. Osudným se české dvojici stal adrenalinový rozstřel proti Švédům, ve kterém museli nejen zajet dvě rychlá kola na zmoklém Silverstone, ale ještě během nich dvakrát vyměnit kolo. A co dalšího se ještě událo v poslední pracovní den týdne?

GT Academy: Z obýváku do kokpitu

Účastníci letošní GT Academy se možná doposud rozehřívali na plejádě vozů od Nissanu, od Juke přes Micru až po sportovní 370Z, ale hned druhý den ostrého soupeření je čekalo na autodromu v britském Bedfordu něco mnohem zásadnějšího – závodní placky a trackday hračky pro velké kluky.

GT Academy: Slibný úvod

Naše reportáže z GT Academy zahajujeme prvními dojmy od soutěžících kluků, Tondy a Michala, plus krátké shrnutí toho, čemu se věnovali první den. Ten druhý, dnešní, už jsme prožili po jejich boku a zítra zkusíme nějakou tu disciplínu přímo s nimi. Už teď vám ale můžeme potvrdit, že tu pojídají hodně drsný závodnický chlebíček.

Seznamte se s českými finalisty GT Academy

Čeká je jedna z největších výzev a zároveň asi největší řidičský zážitek jejich dosavadních životů. Postaví se desítkám konkurentů a budou hrát o to nejcennější – roční angažmá v závodní stáji. Už z loňska víme, že cesta za absolutoriem jest trnitá. Seznamte se s českými želízky v ohni aktuálního ročníku soutěže Gran Turismo Academy a zkuste odhadnout, jestli na to mají.

Filmové Need for Speed má zataženou ručku

Filmová adaptace herní série Need for Speed je tím nejhorším z obou světů. Auta považuje za povrchní fetiš, kašle na fyzikální zákony a servíruje postavy na zabití. Takto zostra začíná Vašek Rybář recenzi filmu Need for Speed na webu iFaster.cz, který fanouškům do aut (kluci z iFaster vám říkají petrolheadi) servíruje každý den novinky, komentáře, podcasty, testy a zajímavá videa. Recenzi Need for Speed filmu, který měl přemiéru tento týden, můžete číst buď přímo na iFaster.cz, nebo níže v článku. Pokud se tedy nebojíte... Moc sluníčkové čtení to opravdu není.

F1 2021 – recenze nejnovějších formulí

Napínavé závody doprovází i méně napínavý příběh

F1 2018 - recenze

Pokud sportovní hry nehltáte každoročně, ale upgradujete - třeba po vzoru nákupu mobilních telefonů - vždycky jednou za dva, tři roky, mám pro vás víceméně skvělou zprávu. F1 2018 je takové ajfounové eSko. Ročník vyladěný po všech stránkách, který přináší víc očividných novinek hlavně fanouškům série, ale dovede nadchnout i rekreační hráče. Pokud tedy nemají loňskou verzi, jež nás svým otočením kormidla nadchla natolik, že jsme jí napálili devítku a udělali z ní dokonce i závodní hru roku. Naprosto zaslouženě, protože z robustních základů, které tehdy Codies po letech přibývající kritiky servírovali, novinka do značné míry vychází.

Gran Turismo Sport - recenze

Vztah ke Gran Turismo Sport projde u každého několika fázemi, a je vlastně úplně jedno, zda jste kovaný fanoušek série od prvního dílu nebo novopečený závodník, co se rozhodl kvůli vlastnictví PS4 Gran Turismo konečně prubnout. Kazunoriho slavná značka totiž zvládá být deset let za opicemi a současně se tváří jako lovec nejnovějších trendů. Její sázka na radikální omlazovací kůru vypadá zprvu bláhově. Jenže pak začnete hrát a zjistíte, že hodiny a kilometry vám pod rukama mizí stejně rychle jako kdysi, když značka Gran Turismo celému žánru vládla.

Uncharted: The Lost Legacy - recenze

Indiana Jones v sukních, nejočekávanější exkluzivita brzkého podzimu nebo jen marketingovými řečičkami nafouknuté DLC? Pojďte s námi zjistit, jestli i nejnovější Uncharted skrývá nějaký poklad.

DiRT 4 - recenze

Protože tuhle recenzi budou číst závodníci, kterým jde s gamepadem nebo volantem v ruce o desetinky, a navíc už ve verdiktu hledají odpověď na jednu jedinou otázku, vezmeme to trochu zkratkou. Ne, DiRT 4 rozhodně není DiRT Rally 2. A pokud z něj zkusíte něco takového udělat, bude se vám vzpírat, a nakonec to bude mrzet obě strany. Zkráceně lze říct, že v Codemasters vyhodili kritizované kousky z DiRT 3 a postavili základ hry na tom, co publikum chválilo v DiRT Rally. Zní to jako recept na „jezdili spolu bokem šťastně až do smrti“, ale všem hráčům se zavděčit nelze. Já osobně po minutce štelování nastavení považuju jízdní model DiRT 4 za jeden z nejlepších vůbec, pokud jde o oslovení široké hráčské obce. Rozhodně není bez chyby, rozhodně vyvolá spoustu plamenných debat, ovšem motto samotných vývojářů „Hlavně se nebojte a užívejte“ naplňuje takřka beze zbytku.

Injustice 2 - recenze

Filmoví superhrdinové před přibližně deseti lety uchvátili popkulturní prostor a jejich popularita naznačuje, že ho jen tak neopustí. Marvelovské celovečeráky se staly synonymem pro blockbuster a jejich úhlavní sok, DC Comics, jen horko těžko dobývá v tomhle derby ztracené pozice – navzdory tradici svých hrdinů v čele s Batmanem a Supermanem. U Wonder Woman, která právě přichází do kin, je situace o něco lepší, ale Marvel přesto vede v propracovanosti a dosahu svého filmového multiverza o několik délek. Ve světě videoher se ovšem role obrací. A je to především díky sérii bojovek Injustice od studia NetherRealm. Sérii, která si v tomhle žánru sebevědomě vyšlapala svou vlastní cestičku.

Assetto Corsa - recenze Xbox One verze

Možná si vzpomenete, jak skoro před dvěma lety recenzoval PC verzi Assetto Corsa kolega Švára, a neubránil se zdravému nadšení, které vedlo k výsledné devítce. Už tehdy ovšem varoval před tím, že Assetto je pořád ve vývoji a není to tak docela hra. Jde spíše o simulaci v pravém slova smyslu - takovou tu studenou a odosobněnou, která by se mnohem lépe vyjímala někde v závodní stáji (nebo na vojenské základně). Je to prostě stroj bez emocí a přísný učitel,  nic víc. My se teď ke hře vracíme, protože před pár měsíci vyšla i na konzole. 

Street Fighter V - recenze

Předem bych rád varoval, že následující recenze je plná rozporů a vnitřních soubojů. Street Fighter V je totiž po letech strávených v nejrůznějších variantách čtyřky jednoznačným posunem kupředu, co se týče herní mechaniky, vyvážení postav a dynamiky soubojů. Dokonce lze říct, že se Capcomu povedlo najít lék na řadu klíčových bolístek a vytunit Street Fightera tak, aby se líbil jak rekreačnímu button masherovi, tak profíkům, co počítají každý frame a v duelech spoléhají víc na taktiku než bezhlavé kombování. Na druhou stranu je pětka hrou nedodělanou, v mnoha ohledech rozbitou a poskládanou tak nějak narychlo. Je to mimořádně nešťastné, protože tohle vykročení do vzrušujícího nového světa elitní držkové není prezentované jako beta nebo early access, ale jako plnohodnotná hra. 

WRC 5 - recenze

Situace okolo WRC série je natolik zamotaná, že by bylo vůbec nejlepší zahodit veškeré číslování a značit ji ročníkem jako v případě sousední F1. Považte sami - začala v roce 2001 jako World Rally Championship a slavnostně se dopracovala až ke čtvrtému dílu, aby byla následně resetována a začala zase hezky od jedničky (2010), tentokrát v režii Milestone a s oficiální licencí, což je vždy zdůrazněno v podtitulku. Pětka, vydaná loni v říjnu poprvé pro konzole současné generace a režírovaná novým studiem Kylotonn Games, měla možnost ten zamotaný číslovkový kruh konečně rozbít a vyjít jako WRC 2015. Ale možná se prostě jen producenti nechtěli dostat pod ročníkový bič, kdy by museli vydávat novou verzi rok co rok. Stávající WRC epizodky opravdu spíš připomínaly sprint updatovaných statistik a mírně potuněné grafiky, která však zaostávala za mainstreamem v jiných virtuálních závodničkách. Teď je tu ale nový začátek a nová technika. Je na čase si vyhrnout lokty a dát WRC další šanci.

Uncharted: Nathan Drake Collection - recenze

Přiznám se hned takhle zkraje, že jsem Drakeův fanboy. Nemá smysl to zapírat nebo čekat na obvinění v komentářích, takže radši hned diskuzním válečníkům seberu vítr z klávesnic. Stejně jako Drake ve většině hry balancuje na okraji nějaké té plošinky, moje hodnocení všech tří her hledá rovnováhu mezi devítkou a desítkou, tedy absolutním možným hodnocením. A Naughty Dog v případě The Last of Us dokázali, že to všechno nepramení jen z toho, že jsem v deseti letech poprvé viděl Indiana Jonese a kombinace cestování, hledání pokladů a střílení nácků (nebo jiných ideologicky pochybných nepřátel) mi připadá jako nejlepší možné trávení volného času... na gauči, s gamepadem v ruce, samozřejmě.