Uncharted: Nathan Drake Collection - recenze
9/10
zdroj: tisková zpráva

Uncharted: Nathan Drake Collection - recenze

Datum vydání:
9. října 2015
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

6. 10. 2015 21:10 | Recenze | autor: Václav Rybář |

Přiznám se hned takhle zkraje, že jsem Drakeův fanboy. Nemá smysl to zapírat nebo čekat na obvinění v komentářích, takže radši hned diskuzním válečníkům seberu vítr z klávesnic. Stejně jako Drake ve většině hry balancuje na okraji nějaké té plošinky, moje hodnocení všech tří her hledá rovnováhu mezi devítkou a desítkou, tedy absolutním možným hodnocením. A Naughty Dog v případě The Last of Us dokázali, že to všechno nepramení jen z toho, že jsem v deseti letech poprvé viděl Indiana Jonese a kombinace cestování, hledání pokladů a střílení nácků (nebo jiných ideologicky pochybných nepřátel) mi připadá jako nejlepší možné trávení volného času... na gauči, s gamepadem v ruce, samozřejmě.

Rolničky, rolničky... 

Série Uncharted mi poskytla desítky hodin skvělé zábavy - filmové, herní, vyprávěčské, designové. Těžko to nějak seřadit za sebe podle důležitosti, těžko to vysvětlovat. I proto mám dvojku a trojku vždycky po ruce, když přijde na návštěvu někdo nepolíbený a nechápe, co na těch hrách vidím. Uncharted je ideální šoková terapie. I pouhým pozorováním rozehrané hry z pozice pasivního diváka totiž velmi rychle pochopíte, v čem ono kouzlo vlastně tkví. A budete to chtít zkusit taky.

Uncharted mi leží hned vedle několika Blu-rayů a o něco dál jsou ve stejné poličce DVDčka. Desítky, možná i stovky. Ano, některé filmy mám na DVD i na Blu-rayi, protože jsou to prostě pecky, které si jednou za čas pustím. A chci je mít v nejlepší možné kvalitě. Idea remasteru jedné z vlajkových sérií PlayStation platformy mi tak připadá nejen přirozená.

Uncharted: The Nathan Drake Collection zdroj: tisková zpráva

Vlastně jsem na ni čekal jako na smilování, protože na jedničce a možná trochu i na nepřekonatelné dvojce, už začala být ta léta trochu vidět. Mluvím teď čistě o technické stránce her, které si spíš všimne laik než herními větry ošlehaný veterán, jemuž často oční nerv zamlží nostalgie a rád si zahraje i starší tituly. A jak říkají Američané, Vánoce letos přišly brzy. Na jedné jediné placce, ale ve velkém výpravném boxu, se mi domů nastěhovali hned tři potomci Sira Francise Drakea.

O zábavu na zbytek roku je tedy postaráno a tahle krásně přebalená trilogie je symbolickou náplastí pro všechny, co se nemohou dočkat čtyřky, aniž by se v tomhle případě museli bát, že půjde o Křišťálovou lebku téhle série. Na čtvrtého Indyho bychom možná nejradši zapomněli, čtvrtý díl Uncharted naopak po zveřejněných ukázkách většina fandů netrpělivě vyhlíží.

zdroj: Archiv

Jedem s medem 

Autoři Nathan Drake Collection z Bluepoint Games nejsou na poli remasterů žádní nováčci. Pomohli na svět remasteru prvních dvou dílů God of War, ale především pro majitele PS3 oprášili Ico a Shadow of the Colossus, jedny z neikoničtějších videoher vůbec. Od začátku tak bylo jasné, že je rodinné stříbro od Sony v dobrých rukou. A na čem se vlastně dřelo? Všechny tři díly běží ve Full HD a šedesáti snímcích za vteřinu, mají updatované textury, modely postav, stínování a remasterovaný soundtrack.

Už jsem mluvil o očích zamlžených nostalgií, ale přesto je změna nejvíc vidět na prvním díle. Updatované ovládání z následných dílů, minimální nahrávací časy, obličeje z trojky, neviděné světelné efekty. Když jsem znovu poprvé viděl Natea a Sullyho, srdce pookřálo. Věděl jsem, co je (...nás) čeká, ale přesto v tom byla jistým zvráceným způsobem zase premiéra, protože byli vyšňořenější, ale nikoliv totálně skrytí za novým make-upem.

Uncharted: The Nathan Drake Collection zdroj: tisková zpráva

Stejně tak se logicky nedaří maskovat poněkud stísněnější herní lokace, jednodušší mechaniku skákání a střílení, ale postavy jako takové, jejich příběh a úsilí investované do vymýšlení lokací a logických hádanek, jsou nestárnoucí komodity. Příběh prvního Uncharted by vás chytil od první minuty i v původní grafice. Takhle ho máte pocukrované nejen vizuálně, ale i herně. Díky plynulejší animaci se vám bude snáz běhat i střílet, a když už něco zkazíte, objevíte se na checkpointu téměř okamžitě. Což samozřejmě neznamená, že nenarazíte na občasná záseková místa.

Na Uncharted je radost pohledět, ale to neznamená, že by bylo lehčí ji hrát. Snad všechny díly, zejména tedy dvojka a trojka, jsou pověstné hned několika záseky, kdy odklikáváte jeden restart za druhým. Verze pro PS4 vás hodí do víru událostí bez frustrujících prodlev, ale to je jen slabá náplast. Bluepoint Games se však rozhodli vyhovět všem druhům hráčům.

Pokud jste veteráni, Uncharted jste odehráli, a chcete se už jen pokochat, můžete zvolit obtížnost Explorer a všemi třemi díly projít beze ztráty kytičky. Nejste nesmrtelní, to ani náhodou, ale hry vám mnohé odpustí. Pokud naopak absolvujete nejvyšší obtížnost Crushing, zpřístupní se vám ještě nemilosrdná Brutal. A pokud si prostě jen věříte a rádi se poměřujete, můžete si Uncharted zahrát ve speciální speedrun módu, který vám podrží stopky. Tahle hra ale nikdy nebyla o rychlosti - spíš o sbírání čelisti ze země. Abyste si tyhle okamžiky uchovali, máte nově k dispozici foto mód.

zdroj: Naughty Dog

To nejlepší ze všech Draků 

Vývojáři udělali maximum pro to, abyste mohli přecházet z jedničky do dvojky a trojky, aniž byste se museli něco znovu učit nebo cítili jakékoliv nepohodlí. Ovládání a všechny akční mechanismy tak vzájemně vyladili do jednoho balíčku, ačkoliv dvojka a trojka jsou oproti jedničce samozřejmě komplexnější a systém krytí se v průběhu trilogie také vyvíjel.

Zmizelo ovšem házení granátů s pomocí Sixaxisu a základní pohyby jsou identické pro všechny tři hry. Ovládání je jedním z hlavních důvodů úspěchu téhle herní série, protože snad nikdo nenavrhnul pro hru, ve které běháte, skákáte, střílíte, perete se a řešíte logické hádanky, tak univerzální a hlavně přirozený layout. Jakmile se s Drakem sžijete, budete nadávat na všechny ostatní.

Uncharted: The Nathan Drake Collection zdroj: tisková zpráva

Ano, někdy se dostanete do situace, která vyžaduje aplikaci systému pokus-omyl (většinou uprostřed bludiště plošinek), ale nikdy to není chyba ovládání. Naopak, právě skvělé ovládání umocňuje epické situace, ve kterých systém „run & gun“ získává úplně nový rozměr, protože se opravdu vše děje naráz, případně ve frenetickém tempu - třeba stoupání na vrchol obrovské věže nebo duel s helikoptérou ve dvojce, to jsou sekvence, které vás velmi příjemně vysílí po všech stránkách, protože jste dvacet, třicet minut v kuse neuvěřitelně nakopnutí.

Trojka pak podobných situací servíruje snad až moc za sebou, ve snaze překonat své předchůdce. Člověk by skoro nevěřil, že se tolik příkoří může jednomu dobrodruhovi přihodit. Ale taky jsem ji miloval - byla snaživá, byla krásná, byla o tolik výš, než všichni ostatní. S remasterem se ovšem technologická propast mezi dvojkou a trojkou do jisté míry smazává a znovu je jasné, že prostřední díl trilogie trefil tempo ze všech nejlíp.

zdroj: Archiv

Dobrého pomálu? 

Pokořit singleplayer kampaň jednotlivých dílů vám zabere mezi osmi až deseti hodinami hraní, podle vašeho důvtipu a mušky. Na jedné placce za jednu cenu tak dostáváte minimálně třicet hodin špičkové tříáčkové zábavy. O výhodnosti tohohle kupu se netřeba zdlouhavě rozepisovat, Nathan Drake Collection je jedno z nejlepších krmiv, které můžete letos své PS4 dopřát, bez ohledu na kvalitu her, které ještě do Vánoc vyjdou.

Už jen to, že se povedlo bez zádrhelů remasterovat všechny tři hry a minimálně ve dvou případech je dotlačit na úroveň dnešní tvorby, je bez nadsázky na smeknutí kloboučku. Ostatně, článek snad čtete odshora, takže už moc dobře víte, kolik tahle sbírka dostane bodů. Vlastně mi až bylo líto, že rozehrávám všechny tři hry naráz a skákám mezi nimi. Takové plýtvání, tohle si přece chci užít. I jako sérií neposkvrněný hráč bych se nerad přejedl tím, že bych si všechny díly Uncharted naordinoval rychle po sobě.

Mezi jedničkou a dvojkou je relativně velká propast v měřítku a možnostech, ale trojka (jakkoliv příběhově odvážně proniká do Drakeovy minulosti) je takový ten hollywoodský sequel, co se snaží být větší, hlasitější a "lepší". S odstupem několika let tuhle snahu kvitujete s povděkem, protože se v mnoha ohledech vyplácí, ale pokud jste dvojku dohráli ve středu a o víkendu rozjíždíte trojku, možná ono absolutní nadšení trochu vyprchá. Samozřejmě neříkám, že máte čekat rok nebo dva, ale ta pauza by možná měla být trochu delší než na kafe nebo cigáro. Do vydání čtyřky času dost, tak proč někam spěchat?

552152-uncharted-the-nathan-drake-collection-uncharted-1-gameplay-ps4-1920x1080 zdroj: tisková zpráva

Pevnosti samoty 

Pro rozložení herního zážitku do víc kapitol budete mít ještě jeden, o něco pragmatičtější, důvod. Právě kvůli němu se kolekce nedočká desítky, ačkoliv by to snad aritmeticky vycházelo, pokud bych snad milosrdně přehlédl, že se jedná o jednou už prodávané zboží. Ve snaze namáčknout všechno na jeden disk (cca 45GB), nedělat bordel v serverech, a tak trochu si usnadnit práci, Naughty Dog poslali ke dnu multiplayer a zákulisní materiály o vzniku jednotlivých dílů.

V případě behind the scenes materiálů by se snad dalo opomenutí prominout, jakkoliv by se daly vměstnat na bonusovou placku, na YouTube jim bude stejně dobře, a kdo potřebuje, ten si je snadno dohledá. Multiplayeru je ale vyloženě škoda, protože právě díky skvěle odladěnému ovládání byla radost prohánět Drakea a spol. po střechách, dělat do lidí díry brokovnicí a proměnit Indyho v PvP.

Absencí multiplayeru pro vás Drakeova cesta tak nějak končí tím, že dohrajete trojku. Ale občas ji můžete vytáhnout, abyste posměváčkům ukázali, jak dechberoucí může takové to domácí hraní být. A díky skvělému remasteru jim teď můžete servírovat to nejlepší dobrodružství v soudobém kabátku.

zdroj: Archiv

Svým způsobem je to taky multiplayer, když sedím a hraju a místnost za mnou se v redakci začne plnit zvědavci. Nejdřív jeden, pak dva... kino zadarmo, jen ten týpek nemá klobouk a bič, občas umře, občas se ustřelí, ale nejde od něj odtrhnout oči. S touhle formulkou Nathan Drake před osmi lety uhranul davy. A s malou pomocí Bluepoint Games si dodnes drží nejen obsah, ale i formu. Zaslouží si vaši pozornost, ať už je pro vás cizincem, nebo starým známým. Jestli totiž všechny předchozí Uncharted máte, konečně už můžete prodat tu PS3, kterou kvůli nim sušíte. Kupte si za to tuhle kolekci a ještě z toho možná vyjdete v plusu nejen zážitkově, ale i finančně. 

Verdikt:

Fantastické restaurátorské řemeslo, které nijak nenarušilo ducha originálů. Aneb nespravuj, co není rozbité. Jen to jemně opraš a sklízej další zasloužený potlesk. 

Nejnovější články