Dojmy z hraní - svět nové Zeldy je plný možností, které můžete a nemusíte využít

Jestliže jste se někdy vydali na cestu s Linkem, víte, že jeho dobrodružství dokáží překvapit pohádkovým příběhem, výbornými puzzly i roztodivnými lokacemi, co lákají k prozkoumávání. A že hratelností jsou nejblíže ke klasickým akčním adventurám, přičemž poměr boje s roztomilými nepřáteli, řešením hádanek a objevováním je precizně vyvážen. Ve šlépějích série kráčí podle cca hodinky strávené v novinářském demu i Legend of Zelda: Breath of the Wild, která však přidává i skutečně otevřený široký svět. Ne rozsáhlé a v podstatě lineární lokace, ale celou širou krajinu plnou různých bodů zájmu.

Dojmy z hraní: Nová Zelda vyráží dech pojetím otevřeného světa

Trvalo to možná déle než by bylo záhodno, ale Zelda se konečně posunula do moderního pojetí plně otevřeného světa. Jedna z nejdůležitějších sérií Nintenda si už otevřené pojetí Huryle samozřejmě zažila, ale teprve teď působí jako skutečně otevřená, moderní a obsahem i systémy nacpaná velká RPG hra, která si nic nezadá ani s The Elder Scrolls či jinými stálicemi žánru. Zároveň je ale potřeba říct, že The Legend of Zelda: Breath of the Wild je pořád stará dobrá Zelda. Nový díl tak sice působí svěže a neotřele, ale zároveň si zachovává ono těžko popsatelné kouzlo svých předchozích dílů.

Dojmy z hraní: Guitar Hero Live se chystá oživit žánr hudebních her

Byl to vydavatelský dům Activision, kdo svou nenasytností zadusil žánr hudebních her a způsobil jeho několikaletý útlum. A je to znovu Activision, kdo se nyní snaží žánr hudebních her oživit. Pravda, nebude v tom sám a kromě Guitar Hero Live letos na podzim „náhodou“ dorazí i jeho úhlavní konkurent ze stáje Rock Band, jenže zatímco Rock Band 4 je víceméně standardním pokračováním podle původních mustrů, Guitar Hero Live na to jde více novátorsky. Vyplatí se to?

Nintendo chystá pro Wii U a 3DS spoustu zajímavých her, které jsme si zahráli

Nintendo na letošní E3 nechybělo, ale Petr, Miloš a Kuba se v Los Angeles nemohli rozkrájet a zahrát si úplně všechno. Proto dělá Nintendo už několik let evropskou akci Post E3 Tour, kde si mohou novináři z celé Evropy chystané hry v klidu vyzkoušet. Letos padl los na polské Katovice, kde jsme si zahráli všechno od Maria a Metroidu přes Skylanders až po nový Star Fox. Pojďme se tedy na chystanou plejádu her od japonského vydavatele podívat.

Yoshi's Woolly World válcuje konkurenci sladkou roztomilostí

Kirby's Epic Yarn, neskutečně roztomilá a zábavná plošinovka pro Wii, slavila úspěchy u kritiků i hráčů. Srdce davů si získala především originálním herním světem, výborným designem levelů, jednoduchým ovládáním a přílivem zajímavých nápadů. Proměňování v bavlnkové delfíny, létání s raketou, jízda na sáňkách a další prvky nádherně oživovaly klasickou hopsačkovou hratelnost. Celé dobrodružství mělo jen jednu nevýhodu – až na výjimky člověku připadala většina her ze stejného žánru jaksi obsahově chudá. A pak jsem na Gamescomu vyzkoušel Yoshi's Wolly World.

Splatoon se hraje stejně dobře, jako vypadá

Při sledování tiskové konference Nintenda během E3 se mi po představení multiplayerové „střílečky“ Splatoon na tváři objevil úsměv. Japonci dokázali vzít obvyklý koncept, inovovat jej a dodat mu (aspoň na pohled) neuvěřitelnou hravost. A přitom stačilo nahradit realistické panáky morfujícími chobotnicemi a šedohnědé odstíny vyměnit za křiklavé barvy. Zbývala jediná otázka: bude hraní Splatoon stejně zábavné v reálu, jako bylo na videu? Po vyzkoušení hry během Gamescomu jsem si na otázku mohl odpovědět hlasitým: ano.

Child of Light přináší vrány, které básní a pijí rum

Profesionální deformace v praxi. „Child of Light vznikla na základě sto dvaceti stránkové básně,“ začal jeden z vývojářů prezentaci v Paříži. „Mluvíme o normostranách nebo stránkách ve Wordu?“, zajímal jsem se bez rozmýšlení. V hlavě se mi rozjela kalkulačka počtu znaků, slov a času nutného k napsání ve vztahu k blížící se uzávěrce. Mezititulky? Kurzívou psané názvy jiných titulů? Dáváme infoboxy? Přitom je to vlastně jedno. Onu báseň napsal Jeffrey Yohalem, scénárista Assassin's Creed: Brotherhood a Far Cry 3, a momentálně jeden ze šéfů vývoje Child of Light. Napsal jí proto, aby podle ní vytvořil poetickou hru.

Dreamfall Chapters: V Praze je blaze

Ragnar Tornquist se společně s Dagem Schevem tváří jako dvojka uličníků, kteří se vetřeli do obchodní haly Gamescomu, aby posedávali po sterilních kavárnách a nad kelímkem kávy ukazovali lidem svojí nezávislou hru. Dreamfall Chapters, která na Ragnarově Macovi běží, skutečně nezávislá je a Ragnar s Dagem, jinak zasloužilí a zkušení vývojáři, se potěšeně usmívají, když vypráví o pocitu volnosti, jaký na výstavě zažívají. „Už tu nejsme s velkou firmou a nemusíme s úsměvem prezentovat hry s dlouhým a komplikovaným vývoje - ukazujeme to, co je jen naše, čemu věříme a jen těm lidem, kteří projeví zájem,“ říkají.

Rayman: Legends - zpráva o francouzském šílenství

Chcete poznat kreativní zázemí, které inspirovalo sérii Rayman? Pak se za letní noci projděte ulicemi francouzského Montpellier. Po klidném nábřeží se procházejí mladé páry, důchodci pokojně klimbají na lavičkách a jejich psi, jakoby zmrazení ve zpomaleném čase, slídí v hebké trávě. Do šumění vody se ozývá vzdálená relaxační hudba a na hladině se odrážejí zářící řady lamp. Nebo lumů? Pohodová atmosféra je tak kýčovitá, až si vyloženě říká o pošpinění, rozbití a znesvěcení pekelnými démony, kteří už se slézají a kroutí v temných stínech pod pilíři mostů.

E3 2013 dojmy: Donkey Kong Country: Tropical Freeze

V redakci všichni vědí, že mám rád opice. Když zrovna nepáchnou v ZOO, tak žijí v džungli, žijí v džungli, žijí v džungli a mají se skvěle. Svědčí o tom série interaktivních dokumentů Donkey Kong Country, ve kterých se ohromná opice s kravatou pohybuje džunglí, džunglí, džunglí, muchluje se s prasaty, skáče do sudů, sbírá banány a dělá spoustu jiné neplechy. Zkrátka je to realistická výpověď o opičím světě.

Watch Dogs štěká i kouše: dojmy z hackerského sandboxu

Byl to jeden z těch dní bez vína, krmení kachen bagetami v královských zahradách a nočního výletu po Champs-Élysées, což jsou aktivity, podle kterých poznáte zkušeného cizince v Paříži. Ani na jedno nebyl čas. Ve sklepní místnosti poblíž Rues des Petit Champs vývojáři z montrealské pobočky Ubisoftu ukazovali kapitolu ze života Aidana Pierce v Chicagu blízké budoucnosti. Viděli jsme střelbu, hackování, odposlouchávání, pobíhání, kradení aut, zkrátka nic, o čem by se nedalo říci, že Ubisoft neatakuje výsostnou pozici Grand Theft Auto v žánru městských akcí.

Uživatelské dojmy z nové konzole Nintendo Wii U

Konzole od Nintenda se rády chlubí neobvyklými herními zážitky, které přímo souvisí s nezvyklostí hardwaru. Stačí se podívat na poslední kusy: Nintendo Wii, Nintendo DS a 3DS a nyní Wii U s ovladačem připomínajícím tablet. To prostě Microsoft ani Sony nemají. Pointa nového přírůstku? Zatímco na televizi běží hra, zobrazují se dodatečné informace nebo identický obraz na ovladači. Tím Nintendo rozvíjí nápad s dvěma displeji, který úspěšně použilo u DSka.

GC 2012 dojmy: ZombiU aneb máte dost nábojů?

Už jste někdy zabili sami sebe a přežili? Já ano. Potkal jsem se na schodech, stál jsem proti sobě. Ani jedno já neváhalo vrhnout se na já druhé. Na poslední chvíli, než jsem se zabil, jsem se podíval sám sobě do očí: myslel jsem, že jsi dávno umřel. A ono ne. Když jsem se zachroptěním klesl k zemi, vzal jsem si své věci a ostražitě se plížil dál. Je dost možné, že potkám ještě pár dalších já.

Gamescom 2012 dojmy: Kapitán Connor vás vítá na palubě

Historie. Pro autory série Assassin's Creed je modlou. Ať už jsme obhlíželi svět z minaretů...

Dojmy z hraní Wii U verzí Arkham City, Trine 2 a dalších her

Naši kolegové z partnerského webu Konzolista.cz toho během nedávné návštěvy evropské centrály Nintenda nejenom hodně viděli, ale dost si toho i zahráli a mají o čem vyprávět. V následujícím článku si tedy můžete přečíst, jaké si odnesli dojmy z hraní akční strategie Pikmin 3, kooperativní plošinovky New Super Mario Bros. U, japonské bojovky Ninja Gaiden 3, upravené verze Batman: Arkham City, potažmo nádherné adventurní plošinovky Trine 2: Director’s Cut. Pokud vás zajímá, jak tyto tituly využívají Wii U Gamepadu, jak vypadají, co nového nabízí oproti původním verzím, tak směle do toho po rozkliku.

Z Nintendo Land se klube solidní zábava pro více lidí

Evropská pobočka Nintenda nedávno ve své německé centrále pořádala předváděčku svých chystaných produktů pro ty novináře, kteří nedoletěli na letošní E3. Kolegové z partnerského webu Konzolista.cz se této akce účastnili a krom jiného si vyzkoušeli Wii U titul Nintendo Land, který by měl po svém vydání plnit roli výukového programu. Výukového v tom smyslu, že hráče skrze sadu 12 malých titulů seznámí se všemi hlavními funkcemi konzole Wii U. Jak se po rozkliku v článku sami přesvědčíte, Martin Šmíd si z oné dvanáctky vyzkoušel celkem pět kousků a vůbec se přitom nenudil.

E3 2012 dojmy: Černý kůn jménem Project P-100

V záplavě mnohokrát viděných AAA hitů a pokračování zaběhlých sérií má občas člověk odůvodněnou potřebu hledat zapomenuté perly. Na E3 jsme toho svědky každý rok a Petr už okolnosti našeho snažení vysvětloval i v tomto podcastu. Najít na výstavě typu E3 2012 nějakou zajímavou a neokoukanou hru je stále těžší, ale přesto to není nemožné. Dragon Commander, The Cave nebo právě Project P-100 jsou toho jasným důkazem.

E3 2012 dojmy: Lego City Undercover si troufne i na GTA

Vyženu ženskou ze sporťáku, sešlápnu plyn až k podlaze, na křižovatce smetu omylem nepozorného chodce a na kopci zastavím uprostřed silnice. Je tam hezká vyhlídka na celé město. Pokud vám tento popis připomíná situaci z GTA, kde k něčemu podobnému dochází dnes a denně, nejste daleko od pravdy. Jen si místo charismatického geroje představte kostičkovanou karikaturu policisty, který stejně kostičkované spoluobčany přejíždí a okrádá o dopravní prostředky ve jménu zákona, taktéž kostičkovaného.