Dojmy z hraní: Guitar Hero Live se chystá oživit žánr hudebních her
zdroj: tisková zpráva

Dojmy z hraní: Guitar Hero Live se chystá oživit žánr hudebních her

10. 9. 2015 19:15 | Dojmy z hraní | autor: Miloš Bohoněk |

Byl to vydavatelský dům Activision, kdo svou nenasytností zadusil žánr hudebních her a způsobil jeho několikaletý útlum. A je to znovu Activision, kdo se nyní snaží žánr hudebních her oživit. Pravda, nebude v tom sám a kromě Guitar Hero Live letos na podzim „náhodou“ dorazí i jeho úhlavní konkurent ze stáje Rock Band, jenže zatímco Rock Band 4 je víceméně standardním pokračováním podle původních mustrů, Guitar Hero Live na to jde více novátorsky. Vyplatí se to?

Hudba budoucnosti 

Guitar Hero Live nebude klasickou hrou jako minulé díly a tvůrci mluví o rozsáhlé službě, s níž mají dlouhodobé plány, čili lze předpokládat, že příští podzim nic jako Guitar Hero Live 2 nevyjde. Bude tu stále ten samý Guitar Hero Live z roku 2015, akorát neustále rozšiřovaný o nový, někdy placený obsah. Activision nechce opakovat tu samou chybu jako minule, kdy každých 12 měsíců vyplivnul nový hudební titul s novou drahou plastovou kytarou (popř. i dalšími nástroji), až to lidé po pár letech přestali kupovat. V případě Guitar Hero Live dostanete za cenu lehce přesahující 2 500 Kč hru, nový typ kytary a tím byste měli mít vystaráno na několik let dopředu.

Tvůrci z Freestyle Games (na svědomí mají DJ Hero) samozřejmě počítají s postupným rozšiřováním GHL o další písničky, módy a turné. Přitom už v den vydání bude k dispozici přes 200 tracků, což je na první pohled krásné číslo a kopec zábavy. Jen aby při skládání „notových sešitů“ vývojáři nesklouzli k určité uniformnosti a aby se rozdílné songy nehrály příliš podobně.

Bude totiž rozhodně z čeho vybírat a lidé zodpovědní za výběr „soundtracku“ se zdaleka neomezují jen na tradiční rock. Hlavně aby písničky měly výrazné kytarové sekvence. Vedle klasik od Pearl Jam a Rolling Stones se tu tak setkáte i s tvorbou Green Day, Judas Priest, System of a Down, Foster the People, Anthrax, Rise Against nebo Fall Out Boy. Tohle je zkrátka hra, při které bude spolehlivě každý jak remcat, tak spokojeně dupat do rytmu.

Rozdělená bude do dvou módů. Guitar Hero Live bude v zásadě klasickou singleplayerovou kampaní, kde si vyberete fiktivní kapelu a z garáže se díky svým nadlidským sólům probrnkáte až na nejprestižnější letní festivaly. Guitar Hero TV pak má být masivně multiplayerovým módem, kde budou 24 hodin denně vysílány oficiální hudební klipy, do nichž budete moci naskočit a s ostatními virtuálními kytaristy soutěžit o nejvyšší skóre. Zároveň si budete moci hrát podle vlastních playlistů, sestavených např. podle hudebních žánrů nebo preferovaných dekád.

Live 

Už základní verze hry bude i přes relativně vysokou pořizovací cenu prošpikována mikrotransakcemi. Gareth Morrison ze studia Freestyle Games mi kladl na srdce, že veškerý obsah bude možné odemknout prostým hraním jako minule, ale kdo si bude chtít urychlit postup, dostane možnost si připlatit. Vykutálení autoři dokonce nabídnou i krátkodobé permanentky, kterými si veškerý obsah odemknete třeba jen na víkend – to když svoláváte mladé holky na sobotní mejdan, ale ještě jste nestihli odemknout klip ke Counting Stars od One Republic.

Snad si jsou vývojáři vědomi, jak hákliví na podobné platební brány hráči jsou, a že si tím mohou pěkně uškodit. Hlavně tedy s citem. Na druhou stranu, „novodobí“ hráči, kteří se pohybují především na dotykových platformách, jsou naopak na mikrostransakce zvyklí. Guitar Hero Live totiž nevyjde jen na tradiční pětilístek konzolových platforem (PS3, PS4, X360, XONE, Wii U), nýbrž také na tablety. Nemá přitom jít jen o doprovodnou aplikaci, Guitar Hero Live by měl být plnohodnotně hratelný i na iPadu a lepších androidích tabletech. Koneckonců proč ne, nepůjde o žádnou hardwarově náročnou bestii.

zdroj: Archiv

Zatímco předchozí díly Guitar Hero vypadaly trochu jako grotesky, jamování v Guitar Hero Live bude probíhat z pohledu první osoby kytaristy – jakoby šlo o skutečný koncert. Vývojáři upustili od tvorby kompletní 3D grafiky (proto ta nízká hardwarová náročnost) a na pozadí jedoucí silnice s notami běží videa se skutečnými lidmi, která byla natočena pro potřeby hry, přičemž chování (ne)spokojeného davu se má přizpůsobovat vaší (ne)úspěšnosti při brnkání.

Různé skupiny mají navíc různá publika, a tak dav na metalovém koncertu bude vypadat jinak než na pop rocku, a stejně tak publikum v malém zaflusaném klubu bude jinačí než na velkém festivalu. „Od hudebních skupin jsme navíc dostali spoustu záběrů z jejich koncertů, která jsme při vývoji hodně používali,“ vysvětluje Gareth Morrison. 

Tu kytáru jsem koupil kvůli tobě 

Postupným hraním si budete odemykat nové kapely, tracky, koncerty a dokonce také upgrady pro svou zbrusu novou kytaru. Díky vylepšovákům získáte více bodů za každou strefenou notu, zvýšíte násobič skóre, urychlíte akumulaci hero power (nahradila původní modrou star power) atd. Protože upgrady budou mít přímý vliv i na online multiplayerové tahanice o nejvyšší skóre u songů, nebude možné si je pořídit za reálné peníze skrze mikrostransakce. Naštěstí.

A teď už k nové kytaře. Je to nezvyk. Asi takhle: v Guitar Hero jsem býval svého času dobrý. Ne, že bych dal Through The Fire and Flames od Dragonforce na nejvyšší obtížnost bez mrknutí oka a jediné chyby, ale s většinou věcí jsem si uměl poradit. Však na to padly měsíce tréninku. Sebevědomě jsem tak vzal novou kytaru do rukou, spustil In The End od Black Veil Brides a… nejradši bych se byl býval propadnul podlahou.

zdroj: Archiv

Jak již název písně napovídá, byl jsem v koncích. Nový systém tlačítek na krku kytary, kterých je teď šest namísto pěti, a namísto jedné řady jsou zarovnány do řad dvou, mě na první dobrou spolehlivě rozhodil. Ještě štěstí, že už tu není game over jako minule – i kdybyste za celý song netrefili jedinou notu, představení doběhne až do konce, akorát obecenstvo vás zasype rajčaty a souputníci na pódiu vám méně či více zřetelnými gesty dají najevo, že jste tupí jak vydlabané saně.

Vývojáři z Freestyle Games každopádně mají za to, že nové rozmístění tlačítek na nové kytaře je naopak intuitivnější, zvlášť když hrajete na nižší obtížnosti, kde se používá pouze jedna řada tlačítek a vůbec nemusíte zapojovat malíček, který odjakživa dělal největší potíže (nejopilejší tragédi pak jistě ocení i obtížnost, kde akorát stačí brnkat na plastovou strunu). Navíc je pravda, že dvouřadý systém tlačítek více imituje skládání prstů do skutečných akordů a nakonec asi půjde jen o otázku zvyku. Nebyl bohužel čas vyzkoušet víc než dva songy a musím uznat, že napodruhé už zdaleka nešlo o takové fiasko. Dokonce i s tím starým dobrým whammy barem jsem si už párkrát stihl zakroutit.

Encore 

Nová kytara, nová živá grafika, nový byznys model… Vývojáři mluví o restartu série Guitar Hero a v tomto s nimi nelze polemizovat. Vysvětluje se tím, proč, na rozdíl od klasičtějšího Rock Band 4, nemůžeme počítat se zpětnou kompatibilitou hudebních nástrojů. Taková už je daň za pokrok. Guitar Hero Live bude jiný. Otázkou zůstává, zda bude i lepší. Koncertní turné začíná 23. října letošního roku.

Nejnovější články