zavřít

Watch Dogs štěká i kouše: dojmy z hackerského sandboxu

Windows PlayStation 3 Xbox 360 PSP Wii U

- Dojmy z hraní autor: Pavel Dobrovský Komentáře: 0

Byl to jeden z těch dní bez vína, krmení kachen bagetami v královských zahradách a nočního výletu po Champs-Élysées, což jsou aktivity, podle kterých poznáte zkušeného cizince v Paříži. Ani na jedno nebyl čas. Ve sklepní místnosti poblíž Rues des Petit Champs vývojáři z montrealské pobočky Ubisoftu ukazovali kapitolu ze života Aidana Pierce v Chicagu blízké budoucnosti. Viděli jsme střelbu, hackování, odposlouchávání, pobíhání, kradení aut, zkrátka nic, o čem by se nedalo říci, že Ubisoft neatakuje výsostnou pozici Grand Theft Auto v žánru městských akcí.

Jak se po hodinové prezentaci novináři shodli, krom vyhlášení souboje na život a smrt GTA saje Watch Dogs z přístupů, které byly prozkoumány v ostatních hrách kanadského Ubisoftu, jmenovitě je to otevřenost Far Cry nebo odemykání čtvrtí z Assassin's Creed. „Srovnávejte s jinými,“ vyzvali nás vývojáři. „Je to logické a zdravé. Lépe tak pochopíte, o co snažíme.“ Na snadno identifikovatelných základech Watch Dogs stojí něco, co každého skeptika a cynika při prezentaci přesvědčilo. Pro mě to byl telefon, obyčejný telefon. Ano: ve Watch Dogs jsem začal skutečně věřit až ve chvíli, kdy zazvonil telefon.

Informace jsou zbraní

Používáte smartphone? PS Vitu? Tablet? Nintendo 3DS? Vybíráte peníze z bankomatů? Telefonujete? Posíláte SMSky? Platíte kartou? Diskutujete na fórech, lajkujete na Facebooku, jste permanentně nalogovaní na Google, nakupujete na portálech, posíláte emaily, používáte torrenty, díváte se na porno? Pak je váš život datovou knihou, která se dá s trochou úsilí dokonale přečíst. Přesně to umí hlavní hrdina Aiden Pierce se svým mobilním telefonem, skrz který může nahackovat životní databázi každého obyvatele Chicaga i Chicago samotné.

Město se stává Aidanovou prodlouženou paží. Na každém rohu pomrkává kamera, ke které se můžete připojit a sledovat dění na ulicích, nebo se napíchnout na wi-fi router a skrz něj se dostat do počítačů připojených uživatelů a zařízení.

Watch Dogs tak dotahuje do absurdna trend „chytrých měst“ - smart cities. V takovém městě jsou jednotlivé systémy propojené tak, aby dynamicky reagovaly na pohyb lidské masy a dělaly lidský život co nejefektivnější. Vezměte tento koncept, propojte ho s kamerovým systémem jako je londýnská CCTV a přimíchejte absolutní propojenost zdravotní, policejní a sociální databáze - a dostanete Watch Dogs. Svět, ve kterém je slovo soukromí jen růžovými brýlemi.

„Nechceme digitální realitu dneška a blízké budoucnosti kritizovat,“ řekl mi vývojář Danny Belanger při krátkém povídání po prezentaci. „Chceme ukázat, co by v ní bylo možné, ale bez kritického ostří. Watch Dogs vás donutí přemýšlet o vašem datovém životě, ale jak se k němu postavíte, to je jen na vás.“

Muž, který vidí skrz zdi

U Watch Dogs nás vývojáři mohou přesvědčovat o všem možném, ale reflektování technologické současnosti a společnosti jim nikdo neodpáře. Například voyeurství na sociálních sítích (a další typy stalkingu) je rozvinuto na úroveň, kdy můžete z ulice nahackovat notebookovou kameru v bytě, odposlechnout, co se v něm děje (není to až takový nesmysl) a podle toho se rozhodnout, zda drogového dealera necháte na pokoji, zabijete ho až půjde pro rohlíky nebo jen zmlátíte do bezvědomí a přivoláte policii.

„V každou chvíli budete mít řadu možností, jak se zachovat a obyvatelé Chicaga na vás budou patřičně reagovat,“ tvrdí Belanger. Morální volby tedy hra nebude dělat za vás, ale musíte se s nimi a jejich důsledky popasovat sami. „Do pocitu živého města jsme investovali hodně prostředků,“ říká dále Belanger.

I want to believe!

Uvěřitelné město. Slyšíte v těch slovech nenaplněné sliby jiných vývojářů starších her? Otevřené město - zaklínadlo městských akcí. Watch Dogs podle prezentace má našlápnuto k nové generaci těchto slibů. Nepůjde jen o kolektivní vytažení deštníků, když začne pršet, ale o skutečně dynamické reakce obyvatel na probíhající události.

Vezměte si ono rok staré slavné představení Watch Dogs na E3. Aidan v něm nahackoval semafory, způsobil dopravní havárii a výbuch nedaleké benzínové stanice a zablokoval tak cestu člověku, kterého pronásledoval.

Nešlo o skript ani o konkrétní příběhovou událost, takový dopravní karambol můžete způsobit kdykoliv a kdekoliv. Otázka ovšem je, co se stane po přepnutí světel. „Někdy vůbec nic a auta se vyhnou. Jindy se jenom odřou a samozřejmě se často srazí,“ popisuje Belanger. „V takovém případě přiskočí civilisté k autům a budou se pokoušet vytahovat zraněné osoby a zavolají sanitky a policii.“ Vznikne chaos. S Aidanem se v něm musíte naučit plavat jako ryba ve vodě.

Jsou to stovky reakcí, které ve svém kódu každý civilista ukrývá a od prvního pohledu mě překvapilo, jak díky nim působí život na ulicích organicky a uvěřitelně. Ubisoft se simulací davu zabývá dlouhodobě v Assassin's Creed a zdá se, že ve Watch Dogs budeme svědky „skokové evoluce davu“.

Ve větrném městě

Možnosti současného hardwaru se nezastavují jen u simulace a AI, na prezentaci došlo i k environmentálním modelům pohybu vody a především větru. Zatím jde o experimentální část hry, ve které by pohyby vzduchu měly ovlivňovat náladu scény od silného zavanutí (Chicagu se přeci jen říká Větrné město) až po vzdušný vír vyvolaný průjezdem auta. Na několika obrázcích jsme viděli větrnou mapu podobnou té z předpovědi počasí, na které šipky a barvy znázorňovaly směr a sílu vzdušných proudů a výsledky jejich kolizí.

Jasně, vítr nelze vidět. Ale kusy novin nebo listí proháněné po ulicích? To už je něco jiného. A taky pořádně hardwarově náročného. „Mezi verzemi pro PlayStation 3, Xbox 360 a PlayStation 4 a novým Xboxem nebude prakticky žádný rozdíl,“ pochválil Belanger nový engine Disrupt. „Překvapilo nás, kolik toho dokážeme ze současných konzolí vymáčknout a nebudeme tím pádem přistupovat k žádnému kompromisu mezi jednotlivými verzemi.“

Na otázku, jak se autoři staví k problematice neskriptované hratelnosti jsme dostali odpověď, že o tom celá hra je. S Aidanem sice sledujete hlavní příběh, ale ten nepřinese tolik nečekaného vzrušení jako fakt, když někdo na ulici uvidí, že máte v ruce zbraň. Jen to samotné vzbuzuje v civilistech záchvěvy paniky a po prvním výstřelu začínají utíkat, schovávat se a ti příčetnější rychle volají policii.

Telefon!

A to byl ten „můj“ moment. Civilisté utíkají do všech směrů jako když střelíte do kachen. A vy přitom stojíte uprostřed ulice s pocitem zamrazeného času. Něco strašného se děje. Všichni o vás vědí. Všichni se vás bojí. Kamery na sloupech se otočili vaším směrem. Co teď? Primitivní touhu uniknout přerušuje vytáčení policejního čísla. Aidanova hackerská udělátka totiž monitorují, co vše se kolem děje. Policie! Jen ne policii!

Stáváte se vlkem zahnaným do kouta, rychle se rozhlížíte, kde je ten prchající lovec, který vás chce přišpendlit jedním telefonátem k zemi. Támhleta ženská! Několik skoků, máchnutí rukou a telefon letí od ucha do vzduchu a rozbíjí se na zemi. Nestihli jste to. Policie je na cestě.

Pravda, jde sice o přepracovaný koncept alarmu ze stealthových akcí, jenže do situace se přidává adrenalin, jaký jsem v žádné jiné hře nezažil. Byl to ten nejlepší moment z prezentace. Následně policie nedorazila, protože AI byla rozbitá. To byl ten nejhorší moment prezentace.

Tichošlápek i hvězda z ulice

Hranice mezi simulováním reality a zábavností je poměrně zrádná. Kdy končí zábava a začíná otrava a obráceně? „Nad vyvážením realismu a zábavy hodně přemýšlíme,“ říká Belanger. „Nechceme vás pustit do hry, kde můžete bez postihu nebo výrazné penalizace dělat ptákoviny na ulici. Potřebujeme najít rovnováhu, kdy sice můžete způsobit pěkný zmatek, ale zároveň si před tím budete vědomí, že následkům jen tak neuniknete.“

Aidanova reputace hraje skrz naskrz hru výraznou roli. Podle toho, jak často vyvolává veřejnou paniku si ho lidé zapamatují a budou na něj častěji upozorňovat policii. Přišli jste si koupit něco do obchodu a na televizi zrovna polici pátrá, radí a informuje o vaší podobě? Prodavač si toho všimne a hned stiskne poplachové tlačítko. Jindy stačí jen nasadit si šátek přes obličej a nedůvěra kolemjdoucích několikrát stoupne.

...

Kdo nestřílí není hacker

Jak to ale u her tohoto typu chodí, nejčastěji na sebe upozorníte střílením. Právě akce byla v prezentaci asi nejslabším článkem, na kterém musí vývojáři ještě notně zapracovat. Působí prkenně, nezajímavě a mnohem zábavnější je nepřátele obcházet po střechách nebo hackovat okolní systémy a odřezávat jim výhled třeba vysunutím nákladního výtahu ze země. Když jsem se s vývojáři po ukončení prezentace bavil, mezi řádky naznačovali, že by rádi orientovali Watch Dogs více na samotné hackování a nenásilné postupy, ale vzhledem k žánru si to nemohou dovolit.

V krátké misi jsme viděli, jak Aidan infiltruje střežený komplex. Při akčním postupu se na něj nepřátelé sesypali jako vosy a stačilo několik ran, aby šel navždy do hackerského ráje. Ve zvlášť napjatých chvilkách celý obraz zpomalil. „Byli jsme kritizovaní, že se zpomalením jenom jedeme na vlně efektních akcí, ale to není pravda,“ podotýká Belanger.

„Zpomalení času je tu proto, abyste si stihli vybrat, co v tu chvíli uděláte. Ve Watch Dogs se neustále něco děje a nikdo nemá šanci se orientovat ve všech možnostech. Proto engine zpomalí čas v těch okamžicích, kdy zjistí, že se toho děje v rámci akce příliš mnoho.“ S tím, jak se budete do hry dostávat by mělo podle všeho ubývat i zpomalení času, protože si na akční rytmus zvyknete a budete schopní mikrosekundových reakcí. Alespoň to tak prý vyplývá z pozorování testovacího týmu.

V případě hackerské infiltrace Aidan kombinoval nenápadné přebíhání mezi překážkami, odlákávání pozornosti a otevírání zabezpečených dveří. Dobře tu vyniklo grafické rozhraní, které od Aidana vykresluje přímky k hackovatelným objektům, ale samotné hackování jako takové se zdá být závislé jen na stisknutí klávesy. Nepočítejte s žádnými mikro hlavolamy. Podle všeho budou objekty rozdělené na několik úrovní, a pakliže Aidan nebude pořádně vytuněný, tak některé prostě nenahackuje.

Dva ve městě a kamera

Dlouho jsem u žádné hry nezažil takové tanečky okolo multiplayeru, jaké předvádí Ubisoft v případě Watch Dogs. Všichni v tuto chvíli již víme, že ve hře budou neobvyklé multiplayerové módy, ve kterých se jeden hráč připojí do hry druhého. Jak to ale přesně bude fungovat? To můžeme jen tušit. Belanger podotknul, že se jim líbí řešení z Dark Souls, kdy hráči v rámci single playeru sdílejí své herní světy, jenže Watch Dogs půjde ještě o krok dál. Zatímco v Dark Souls jste o přítomnosti druhého hráče věděli, ve Watch Dogs to bude trochu jinak – o přítomnosti cizáka nebudete vědět.

V jednom z multiplayerových módů (jestli je tak můžeme nazývat) se třeba nalogujete do cizí hry s jasným úkolem: sledovat jiného hráče, aby o vás nevěděl. Využívat budete sítě městských kamer a... a co z toho, to zatím nevíme. Možnosti, které z takové hry vyplývají, pakliže nepůjde o striktně kooperativní hru, musí být v souladu s herním světem, protože se připojíte do single playeru jiného hráče. „Samozřejmě můžete hrát bez připojení k internetu, nikomu nebudeme diktovat, aby byl neustále připojený,“ uklidňuje Belanger právoplatné obavy. „Připravíte se tím ale o výraznou část zážitku.“

Multiplayer mezi dvěma hráči s konzolemi či PC je jedna věc. Ubisoft ale investuje hodně energie do prolomení bariéry mezi mobilními telefony a velkými hrami. Do Watch Dogs se budete s pomocí speciální aplikace moci napojit i z chytrého telefonu a plnit multiplayrové úkoly i v tramvaji nebo ve vlaku.

Virtuální mobil

A chytré telefony! Aidan má také jeden takový, který mu slouží jako hackerský nástroj, ale také jako platforma pro herní aplikace. Na virtuálním telefonu tedy můžete zapnout augmentovanou realitu virtuálního města a dívat se z reálného světa, kde co je. Anebo spustit aplikaci na identifikaci písničky, která hraje v autě nebo v obchodech (můžeme spekulovat, zda to znamená, že hra bude mít pevně postavený soundtrack a navíc bude streamovat přes internet ze služby typu SoundCloud).

V telefonu máte také.. ehm, hry. Můžete hrát hru s augmentovanou realitou a střílet ufony v ulicích Chicaga. A když ne ufony, tak něco jiného – mapy do augmentované reality se budou prodávat v obchodech nebo na černém trhu podle toho, jaký je jejich obsah. Jedno je jasné: jestli mají vývojáři čas na takové pitominy, tak si musí být zatraceně jistí, že zbytek hry je přesně podle jejich představ.

Na nadcházející losangeleské výstavě E3 se v červnu dozvíme další novinky a zřejmě plné odhalení příběhu i všech herních mechanik. Už v této chvíli je jasné, že Ubisoft ve Watch Dogs provádí další z neobvyklých tahů na branku, které firmě v minulosti vynesly silné prodejní značky. Inspirace trendy reálného světa, vyvolávání otázek ohledně digitálního věku a to vše zastřešené žánrem městské akce a výkonným enginem? William Gibson se určitě raduje. A my říkáme: dejte to sem!

Tagy: stealth akční sandbox

Zdroje: Vlastní

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.