Garry's Mod

Garry's Mod

Články

Tvůrce Garry’s Mod představuje novou platformu S&box

Garry’s Mod je modlou pro všechny rošťácké tvůrce, kteří by si stokrát raději vytvořili vlastní herní obsah, než aby se podrobili hranicím nastaveným existujícími hrami. Tahle snadno modifikovatelná sada nástrojů je schopná vypreparovat věci z her běžících na Source enginu, díky čemuž lze snadno tvořit vlastní interaktivní projekty. Ale přece jen už má svoje léta – vyšla už v roce 2004. A tak se její vývojář Garry Newman, spolu se svým studiem Facepunch (Rust), rozhodl přijít s pokračováním s názvem S&box, ovšem má to jeden háček. Možná to nakonec vůbec žádné pokračování nebude...

Tvůrce Rust přišel refundacemi o 4 miliony dolarů, ale nevadí mu to

Garry Newman, zakladatel studia Facepunch Studios a tvůrce Garry’s modu, je známý svou otevřeností ve smyslu finanční situace svojí firmy. Již dříve se zaobíral systémem refundací Steamu, kdy během jednoho měsíce požadovalo téměř 10 % zákazníků navrácení peněz z koupě jeho online survivalu Rust. Nyní se však pochlubil celkovými čísly refundací, která vůbec nejsou malá, ale Newman v tom i tak vidí přínos.

Multiplayerový survival Rust od autora Garry's Mod jde na dračku

Multiplayerových survival her na způsob DayZ je po úspěchu původního modu k dispozici celá řada – od nevábných kopií až po hry, které se možná kdysi DayZ inspirovaly, ale dále už šly vlastní cestou. Rust spadá do druhé jmenované škatule a jakkoli byla hra nezřídka k DayZ přirovnávána, jde si od spuštění early access verze vlastní cestou. A kráčí po ní s hlavou vztyčenou i s pořádně vypnutým hrudníkem. Možná si k tomu i píská a má dobrý důvod. Jak v rozhovoru pro Games Industry prozradil šéf studia Facepunch Garry Newman, rozpracovaná verze Rust jde pořádně na dračku. Za první měsíc od zahájení "prodeje" hra vydělala (ne utržila, jde o čistý zisk) 40 % toho, co vydělal Garry’s Mod za devět let.

Popularita a prodeje Garry’s Mod se každým rokem násobí

Když vás někdo vzbudí uprostřed noci, abyste mu vyjmenovali nejúspěšnější indie projekty, asi z vás nevypadne jako první Garry’s Mod. Poslední dobou je internet plný úspěšných příkladů z Kickstarteru, ale Garry’s Mod je starší než Kickstarter samotný. Svérázná “nehra” má navíc úplně opačnou křivku prodejnosti, než běžné hry - ty vystřelí nahoru v prvních dnech a týdnech po uvedení na trh, zatímco v následujících měsících prodeje obvykle klesají a klesají, až přijde další díl nebo nová hra. Garry’s Mod to má ale jinak, protože je nyní prodávanější než kdy jindy a nevypadá to, že by se měl zastavit.

gmDoom mod pro Half-Life 2 spojuje to nejlepší z obou světů

V průběhu tohoto týdne zřejmě dojde na zboření mýtu Gordona Freemana jako vyvoleného zachránce City 17. Na Steam Workhop totiž dorazí hra, která do kulis Half-Life 2 přesadí mariňáka z Dooma 1+2 i se všemi jeho zbraněmi, zvuky, pohyby, rychlostí a dalšími bitkovými prvky! A aby to bylo ještě komplikovanější, nejen že tak půjde střílet na Stridery pomocí BFG, leč mód bude fungovat i opačně, tedy nabídne možnost likvidovat kuší/revolverem/gravity gunem osamocené impy. Pro čirou dokonalost gmDoomu rozklikněte tenhle boží trailer (hudba z Dooma 1 included):

Garry's Mod - rozbořte Half-Life 2 za pár euro

Pokud má nějaká hra v názvu slovo „mod“, tak čpí amatéřinou a mnoho lidí se ji vyhne jako zdechlé kočce na silnici. A možná právě tohle jste udělali s Garry's Mod, který se schovává v rohu obchodu na Steamu a je těžko viditelný. Polijte se kbelíkem ledové tříště a uvařte si kubánské kafe do litrového koflíku, ať se proberete. Právě jste totiž minuli titul, který cloumá herním světem od roku 2004, ale co je hlavní, je neskutečně zábavný a to i přes fakt, že nemá žádný příběh a je to ve své podstatě jen bedna nástrojů.