Civilization IV
Věková dostupnost

Civilization IV

Články

Tvůrci série Civilization se bojí změn - a vůbec to nevadí

Počet novinek v Civilization VI představuje největší revoluci v historii značky. Pokud však název Civilization něco definuje, pak je to právě absence změn - dost možná nejúspěšnější série tahových strategií vůbec se v klíčových bodech od svého vzniku v roce 1991 skoro neměnila. Paradoxně to znamená, že se začíná přibližovat svým méně úspěšným konkurentům.

Podle designéra historických her je nejtěžší vynechat kus historie

Historické strategie patři, i přes svou častou náročnost, k těm nejoblíbenějším z tohoto žánru. Jména jako Civilization, Total War či Europa Universalis patří mezi držáky, které i po dekádě či dvou své existence utěšeně rostou vstříc světlým zítřkům. A to navzdory skutečnosti, že tradiční realtime strategie stále výrazněji upadají do existenční krize. Jenže i tvorba historických strategií nese řadu tvůrčích dilemat. Kam má ještě sahat věrnost dějinám a kde už je třeba pro potřeby hry zasáhnout? Na letošním GDC se tomuto tématu věnoval Chris King, game designér z Paradoxu, se svou přednáškou Historie a hra.

Do Hradce Králové míří vážně pojatý koncert herní hudby Game Over

Koncerty videoherní hudby u nás nejsou bohužel tak časté, jak by mohly být. Ano, nedávno jsme tu měli světovou show Video Games Live, ale jak Aleš trefně podotkl, byla to spíš show, než regulérní koncert. Teď se ale blýská na lepší časy, nebo minimálně na jednu lepší akci. Pokud vyhledáváte spíše tradičněji pojatý koncert, mohla by vás zajímat akce Game Over, která se uskuteční v Hradci Králové už 6. října.

Hledání zatraceného času: Alpha Centauri aneb vrchol evoluce starý 14 let

S oblibou se tvrdí, že žijeme v nejlepším možném videoherním období. Mnohdy je to samozřejmě pravda – crowdfunding na scénu vrátil nejednoho starého vývojáře a s tím i řadu staronových prvků, next-gen generace konzolí přinesou milovníkům velkých hitů ještě větších pozlátko a díky digitální distribuci má své místo na slunci nadosah prakticky kterékoliv garážové studio.
Hodnocení
GAMES.cz
8/10
Datum recenze:
9. listopadu 2005
Recenze