Fight Club #367: Čistka v redakci

Víte, že ne každá hra se k vám chová férově? Že ne všichni mají v multiplayeru se stejnou zbraní stejný damage? Hry si s vámi hrají, kouzlí s čísly a málokdy to přiznají. O tom je Martinův článek z letošního GDC, a i o tom byl z části 367. podcast Fight Club, který v některých chvílích nečekaně eskaloval v loučení členů redakce.

GDC 2018: Příběh první grafické adventury je stejně mysteriózní, jako její název

Jak mohli žena, která neměla ráda počítače, a její manžel programátor, co nikdy nedělal hry, vytvořit přelomovou hru v historii adventur a založit na to konto značku, která adventury v dnešním slova smyslu definovala? Nejdříve je třeba říci, že zmíněnou adventurou je titul Mystery House z roku 1980 pro Apple II, že šlo o první grafickou adventuru, ale hlavně, že ji doma a na koleni vytvořili manželé Roberta a Ken Williamsovi – pozdější zakladatelé kultovní adventurní firmy Siera On-line. Bez jakýchkoli zkušeností s vývojem her, které v tehdejší době vznikaly stylem „jeden člověk dělá všechno“.

LEVEL 284 pátrá po tom, proč muži nehrají hry

Chuchel na obálce (všimněte si „zchuchlovaného“ loga, to už jsme dlouho neudělali), recenze Chuchla uvnitř nového čísla, recenze soundtracku k této hře od Amanity Design jakbysmet. Aniž bychom to tušili, načasovali jsme si výběr motivu na obálku naprosto skvěle. Dva dny před vydáním tohoto čísla totiž Chuchel vyhrál prestižní ocenění IGF za vizuální stránku, za kterou je odpovědný hlavně Jára Plachý. Že bychom se naučili předvídat budoucnost? Spíš ne, jen jsme prostě stylizaci hry podlehli stejně, jako porota IGF. Co jiného ale LEVEL 284 nabízí krom roztomilého chomáče prachu? Jako obvykle spoustu zajímavých článků o hrách, jejich vývoji, historii, ale také o hardwaru – současném i starodávném. Podívejte se na krátký výtah toho, co vás čeká a nemine.

Nintendo Labo sází na kreativní tvorbu stejně jako na předpřipravené hračky

Nintendo Labo nám před pár týdny vyrazilo dech a zanedlouho si budeme moct všechny ty kartonové hračky vyzkoušet na vlastní kůži. Jedno z největších herních překvapení ale není jen o několika předpřipravených hrách, které jste mohli vidět během původního oznámení. Nintendo naznačilo tvorbu vlastních her už minule a teď se do ní vrhá naplno.

Tři androidi a tři příběhy z Detroit: Become Human

David Cage, vlastním jménem David De Gruttola, se minule zase tolik nepředvedl, ale reparát bude skládat už za dva měsíce. Tam, kde Beyond: Two Souls selhalo, může nadcházející Detroit: Become Human zabodovat. Ze své nové adventury toho tvůrci z Quantic Dream ukázali už hodně, ale dnes dávají do popředí tři protagonisty: Connora, Markuse a Karu.

Metro Exodus využije nově oznámené nasvětlování scén v reálném čase od NVIDIA

Technologický pokrok nezastavíš. Zvlášť v kontextu herní grafiky, která není hezčí a uvěřitelnější jen rok od roku, ale už i měsíc od měsíce. NVIDIA na trh tlačí další a další technologie s dalšími a dalšími verzemi čím dál výkonnějších grafických karet, z čehož následně těží jak vývojáři her, tak hráči. Na probíhající vývojářské konferenci GDC došlo k odhalení takové menší revoluce, která bude součástí třeba Metro Exodus.

Retro GamesPlay – hrajeme akci Far Cry

Říkat, že Far Cry s žánrem stříleček z první osoby doslova zamávalo, by bylo asi přehnané. Přesto nejde vývojářům z Crytek upřít jistý podíl na tvarování leckterých budoucích akcí. První díl působil svou otevřeností, pokročilou umělou inteligencí a samozřejmě nádhernou grafikou jako zjevení a nezbytný svěží vánek, který tenhle žánr svého času potřeboval.

GDC 2018: Steam roste nejrychleji za dobu své existence. Máme radost?

Fakt, že digitální obchod Steam každým rokem roste, asi nebude pro žádné hráče velkým překvapením. V loňském roce se ale začaly mezi vývojáři šířit obavy z toho, zda růst není až příliš prudký. Ne snad co se týče počtu hráčů – ten by samozřejmě nikomu nevadil – ale co se týče počtu vydávaných her. Prorazit s novým projektem je podle kritiků stále těžší a někteří začali mluvit dokonce o indiepocalypse, tedy o přicházejícím soumraku nezávislých her. Je ale situace skutečně tak kritická? Na tuto otázku nelze odpovědět bez podrobného rozboru čísel a dalších údajů, které shrnutí rok 2017 z pohledu Steamu.

PUBG přidá speciální časově omezené události měnící pravidla hry

I toho nejchutnějšího čokoládového dortu s kokosovým posypem a karamelovou polevou se člověk postupem času přejí. PlayerUnknown’s Battlegrounds je takový dort. Zápasy na stále stejných mapách, ač pokaždé odlišné, se stejně začnou slévat v jednu nerozeznatelnou masu. Protilékem může být buď nové prostředí, například chystaná džungle, nebo změna zavedených pravidel. PUBG krom první možnosti volí i tu druhou a po vzoru Fortnite Battle Royale zavádí speciální časově omezené eventy.

Hurá za vznešenými elfy v The Elder Scrolls Online: Summerset

The Elder Scrolls Online se zřejmě snaží přiblížit modle všech MMORPG World of Warcraft jak počtem hráčů, tak i množstvím datadisků. Po loňském Morrowindu totiž přichází Summerset, kde hráči zavítají na stejnojmenný ostrov, který byl domovem původních vznešených elfů. Nové příběhy, nové lokace, nové hrozby, ještě větší, než kdy dřív!

S mechem proti totalitě! Akční střílečka Armed to the Gears je v early accessu

Dnes má premiéru Pacific Rim: Povstání, příští měsíc dorazí BattleTech, na obzoru je i MechWarrior 5: Mercenaries. Gigantičtí mechové jsou letos v kurzu, a jakmile se dnes večer vrátíte z kina (upřímně doufám, že ne moc zklamaní), tak si můžete ukrátit čekání na výše zmíněné tituly akční střílečkou Armed to the Gears, která je na půlrok v early accessu.

Válka pro dobrou věc, aneb ARMA 3 dá tři miliony na charitu

Dobročinnost je v kurzu a nemusíte být zrovna Bill Gates, abyste mohli pomoct dobré věci. V dnešní době si stačí koupit DLC ke své oblíbené hře. Třeba tuzemská Bohemia Interactive se zavázala, že polovinu výdělků z prodeje Laws of War pro třetí Armu za loňský rok věnuje Mezinárodnímu Červenému kříži. Výsledek? Na konto organizace poputuje přes tři a půl milionu korun.

GDC 2018: Moc nechybělo a Tacoma byla Gone Home ve vesmíru

Jedním z nejdiskutovanějších témat nezávislé vývojářské scény posledních let je zopakování, případně udržení, prvotního úspěchu. Tvůrci z Fullbright (dříve ještě následoval podtitul Company), jmenovitě Steve Gaynor a Nina Freeman, řešili tuto otázku také. Po úspěchu interaktivního dramatu (nebo jak sám s úsměvem říká Gaynor, walking simulátoru) Gone Home se od Fullbright čekala další hra, která zásadním způsobem rozčeří vody herního průmyslu ne ve smyslu prodejů, ale spíše v přístupu k vyprávění, k výběru tématu či k hratelnosti. V roce 2017 vydaná sci-fi „adventura“ Tacoma očekávání do značné míry naplnila, ale cesta k jejímu vydání rozhodně nebyla jednoduchá. I kvůli úspěchu Gone Home, který předčil očekávání tvůrců.

Where the Water Tastes Like Wine – recenze

„Pověz mi smutný příběh,“ poprosil mě větrem ošlehaný tramp sedící naproti mně u táborového ohně. Kdyby mě požádal před deseti hodinami, nejspíš bych mu neřekl ani slovo, ale během cesty skrz naskrz Spojenými státy třicátých let minulého století jsem se lecčemus přiučil. Za chvíli se tak spolu s jiskrami k hvězdnému nebi vznášela slova popisující děsivé rolníky, kteří pracují ve dne v noci a nikdy nepřestávají zpívat. Z noční tmy jsem utkal obraz kozy s rohy ďábla polehávající vedle spáleného stavení. A to jsem ani nezmínil sám sebe – kostlivce chabě předstírajícího, že je muž. Ne, Where the Water Tastes Like Wine rozhodně není tradiční hra.

Po osmi letech existence se World of Tanks převléká do nového enginu. Vychází verze 1.0

„Nový engine, nová grafika, nová hudba, třicet map. Jediné, co zůstává při starém, jsou minimální hardwarové nároky,“ láká trailer na historicky největší update kultovního MMO s tanky v hlavní roli. Pro World of Tanks nastává čas návratu vysloužilých tankistů a přílivu nových zvědavých rekrutů napříč hráčskou demografií. Wargaming svého mazlíčka konečně představuje ve světle, o kterém vývojáři velmi dlouho jen snili.

Sea of Thieves má po vydání problémy s velkým počtem hráčů

Dnes se píše třetí den kapitánského deníku jednoho nejmenovaného hráče, který pročesává vody v kooperativní novince Sea of Thieves. Podobných kapitánů jsou vlastně tisíce, teď už dokonce tisíce tisíců, a někteří hráči to dobře vědí. Dozvídají se to tím nejhorším způsobem – nemožností připojit se ke hře. To je aktuálně největší problém studia Rare, ale zdaleka ne jediný.

Se zítřejším vydáním A Way Out nadchází čas plánovat kooperační útěk z vězení

Cesta ven vede skrz přátelství, sami se moc daleko nedostanete. To je heslo A Way Out, čistě kooperativní akční adventury, kterou zkrátka musíte hrát spolu s kamarádem. Pro Patrika – a jistě nejen pro něj – jde o jednu z nejočekávanějších her letošního roku, a se zítřejším datem vydání velmi brzo vyjde najevo, zda je zájem oprávněný. Mezitím se můžete mrknout na launch trailer, v němž oba hlavní hrdinové utíkají, ujíždějí a padají s padákem i bez padáku.

Grip vyjede z pozice duchovního nástupce Rollcage na PC i konzole ještě letos

Letos to budou tři roky od chvíle, kdy jsme se dozvěděli o duchovním nástupci starého dobrého Rollcage, divokých futuristických závodů, kde je stejně důležité vybírat správně zatáčky jako sestřelovat nepřátele raketami. Grip si od té doby ušel velký kus cesty a vývojáři z Caged Element konečně oznámili zatím nepřesné datum vydaní: zahrajeme si už letos.

GamesPlay – hrajeme postapokalyptický Crossout

Onlinová střílečka Crossout s vozidly à la Mad Max se neustále rozrůstá. Před Vánoci jsme se na ní blíže podívali v GamesPlayi, abychom zjistili, jak se za těch pár let na trhu proměnila v mnohem zábavnější titul. Krátce na to do Crossoutu přibyla další frakce takzvaných Firestarters, se kterými se možnosti likvidace protivníků rozrostly o plamenomety, výbušné barely a další ohnivá udělátka. Nejenom na ně se podíváme v dalším GamesPlayi.

Jak utéct z pekla adventury Afterparty od tvůrců Oxenfree? Přechlastat Satana

Satan musel za posledních sto let investovat nemalé prostředky do marketingu a PR. Dřív se jeho ohnivé říše všichni báli, protože čekali stahování z kůže, vaření v kotlích, píchání vidlemi a tak podobně. Dneska je image pekla o dost příznivější. Pokecáte s hříšnými (a tím pádem zábavnými) lidmi, místo monotónních andělských chórů budete poslouchat metal či elektronickou hudbu a hřešit jak na běžícím páse… A konkrétně v adventuře Afterparty zjevně taky chlastat se samotným Pánem temnoty. Její základní premisou je dohoda, že pokud toho vypijete víc než Belzebub, můžete se vrátit zpátky na Zem.