Best of 2016: Hra roku
zdroj: tisková zpráva

Best of 2016: Hra roku

25. 2. 2017 17:00 | Z redakce | autor: Redakce Games.cz |

Každý z nás má nějaký názor. Každý z nás má představu o nejlepších hrách roku 2016. V uplynulých týdnech jsme vám nabízeli přehled našich voleb v jednotlivých žánrových i jiných kategoriích, a nyní nastala správná chvíle říct, které hry z loňského roku považujeme za nejlepší, potažmo která u nás bodovala ze všeho nejvíce. Jistě budete mít v řadě případů jiný názor, určitě máte své vlastní favority, ale to je v pořádku. Berte náš výběr nejlepších her roku 2016 pouze jako návod nebo jistou formu doporučení. A když budete mít chuť, přispějte svým hlasem do čtenářské volby hry roku, která běží až do konce února.

Overwatch

Rozhodně neplatí, že na co tvůrci z Blizzardu sáhnou, promění se ve zlato. Během řady vývojářských konferencí už naznačili, že v uplynulých letech zrušili ještě před představením celou řadu projektů, na kterých roky pracovali. Jedním z nich byla třeba onlineovka s pracovním názvem Titan, ze které se v jistém slova smyslu nakonec vyklubala čistě multiplayerová střílečka Overwatch. Nutno dodat, že nejenom extrémně úspěšná střílečka, ale také kvalitní, zábavná, typicky blizzardovsky odladěná, návyková atd. A v tomhle případě už lze říci, že platí, že co Blizzard nakonec vydá, promění se ve zlato. Proč si ale Overwatch považujeme natolik, že hru řadíme mezi nejlepší tituly roku 2016? Nejlepším indikátorem je fakt, že dokáže chytit a nepustit i hráče, kteří se jinak multiplayerovým akcím vyhýbají kilometrovým obloukem.

Overwatch zdroj: tisková zpráva

Doom

Problematický vývoj dalšího dílu v sérii Doom je detailně popsaný a dobře známý. I na to konto je úžasné, jak nakonec hra dopadla. Úžasná je to ale i hra sama o sobě. Tvůrci totiž dokázali dohromady spojit rychlou oldschool hratelnost s prvky moderních stříleček, a na konto povedeného level designu, zbraní a odladěných herních mechanik nabídli čirý požitek z akce. Těžko se to popisuje, dokud se nenecháte akcí v Doom pohltit, ať už jde o single, nebo multiplayer. 

DOOM zdroj: tisková zpráva

Final Fantasy XV

Další dlouho vznikající hra, kterou častokrát provázely dokonce i úšklebky a odsuzující mávání rukou ze strany skalních fanoušků série. A výsledek? Na poměry celé série a japonských her obecně překvapivě moderní, komplexní, obsahem přetékající dobrodružství, které má šanci oslovit širší skupinu hráčů, ne jenom i tak početnou základnu fanoušků JRPG her. Samozřejmě, řada hráčů bude mít problém se stylizací postav a světa, ale když předsudek překonají a ponoří se na pár desítek her do tohoto dobrodružství, nebudou ničeho litovat. Snad jen toho prohraného času.

Final Fantasy XV zdroj: tisková zpráva

Darkest Dungeon

Je to RPG? Je to strategie? Je to taktická tahovka? Těžko říct, záleží na úhlu pohledu. Jedno je ale jisté, tahle kombinace všeho zmíněného, vylepšená o rozměr psychologického stavu hrdinů, je nesmírně náročná, zábavná, návyková a v dobrém slova smyslu (pardon) nasírací. Ve spojení s parádní audiovizuální stylizací a propracovaností jednotlivých prvků představuje herní nabídka Darkest Dungeon třaskavou směs, která má potenciál rozbít člověku život. Od této hry je zkrátka nesmírně obtížné se odlepit.

Darkest Dungeon zdroj: tisková zpráva

Dishonored 2

Dva hrdinové, nové prostředí, svoboda volby herního stylu, netušené možnosti řešení situací díky parádně navrženému designu. Tvůrci z Arkane se sice dušovali, že Dishonored nástupce mít nebude, ale ať už změnili názor z jakéhokoli důvodu, udělali dobře. Dokázali totiž vytvořit pokračování, které už sice neohromí originalitou, ale za to vybroušenějším designem a propracovanějšími systémy. Zejména v případě, že máte rádi stealth, si nenechte Dishonored 2 ujít.

Dishonored 2 zdroj: tisková zpráva

Dark Train

Nenechte se mýlit. Tohle z naší strany není malá domů české herní scéně. Zcela upřímně chceme zařazením Dark Train mezi naše nejlepší hry roku 2016 říci, že je to po mnoha stránkách unikátní hra. Grafika, stylizace, audio, herní koncept, zpracování – prakticky ve všech ohledech je Dark Train jiná. Liší se od standardní herní produkce, a přestože nejde o adventuru či logickou hru pro každého, jde o hru, která má potenciál ty správné lidi pořádně ohromit. V našem případě se to tvůrcům povedlo.

Dark Train zdroj: tisková zpráva

Stardew Valley

První „WOW“ moment přijde ve chvíli, kdy zjistíte, že jde o výtvor jednoho člověka. Druhý „WOW“ moment nastane ve chvíli, kdy se od hry nebudete schopní odtrhnout, jakkoli jde zdánlivě o JRPG simulaci farmaření s nějakým tím příběhem a vztahovými záležitostmi. A třetí „WOW“ dorazí v okamžiku, kdy vám dojde, jak neskutečným množstvím obsahu je hra nacpaná, a jak krásně je všechno propojené. Jde o hru, kterou můžete s přestávkami hrát týdny, měsíce, roky, a pořád to bude zábava.

Stardew Valley zdroj: Eric Barone

Owlboy

Vypadá skvěle, hraje se skvěle, hudba je skvělá – takových her je ale každý rok vícero, a nemusí to stačit, aby se mohly zařadit mezi ty nejlepší. K tomu je potřeba i jistá a těžko popsatelná výjimečnost či šarm, který ze hry září. A ten rozdává Owlboy plnými hrstmi. Ze hry je cítit upřímný autorský vklad, který se ze všeho nejvíce projevil v detailnosti a variabilitě herního designu, v nápaditosti zpracování herního světa, v tom, jak všechno parádně funguje. Na první pohled hra vypadá jako další pixel-artová plošinovka, ale stačí pár minut, abyste poznali, že tohle je úplně jiné kafe.

Owlboy zdroj: tisková zpráva

Forza Horizon 3

Další Forza, další ocenění. Jenže co naplat, třetí Horizon nabízí parádní jízdní model, nádherně zpracovanou Austrálii a skvělý systém progrese. Různými nastaveními je hra doslova přecpaná, proto si můžete zážitek upravit k obrazu svému. A ten obraz bude vždycky nádherný. Ne nadarmo jde o jednu z nejúspěšnějších Xbox One a Windows 10 her uplynulého roku. Že jde o několikátý díl v sérii? Kvalita na číslovku kašle.

Forza Horizon 3 zdroj: tisková zpráva

Shadow Tactics

Roky si v redakci říkáme, že hrát pořád dokolečka Commandos už je přeci jenom poněkud únavné. Že by to chtělo novou taktickou strategii podobného rázu. A když už jsme se této myšlenky vzdali, přijde studio Mimimi Productions a vystřihne naprosto parádní žánrovku, která původní formuli v mnoha ohledech vylepšuje, a navíc ji zavádí do nesmírně atraktivního prostředí historického Japonska. Co vám budeme povídat, slupli jsme Shadow Tactics jako malinu, i když to byla v některých okamžicích malina tuhá jako oříšek. Ale přesně to jsme si přáli.

Shadow Tactics – Blades of the Shogun zdroj: tisková zpráva

 

A hrou roku 2016 podle redakce Games.cz se stává:

bestof2016hraroku_dolni zdroj: tisková zpráva

Čestné uznání aneb výborné hry, které se nedostaly do nejužšího výběru:

Samorost 3
Total War: Warhammer
Hitman
The Division
Salt and Sanctuary
Zaklínač 3: O víně a krvi

Nejnovější články