Reigns
Odvyprávět epickou ságu královského rodu s pomocí příběhových karet a desítek rozhodnutí, to tu ještě nebylo. Úkolem je udržet církev, armádu, lid a státní pokladnu na uzdě a předejít tak převratu. Rytmus udává svižné střídání karet a jejich obsah pak vyvolá nejeden úsměv. Pošlete na mnichy-vlkodlaky církev, nebo armádu? Postavíte sýpku? Podlomíte morálku sousedního státu vysláním náboženského fanatika? Vysušíte bažiny? Nakonec zajdete – někdy do pěti let, jindy za dvacet. Na svojí práci navážete s dalším králem. A ten jednou... Zemře! Reigns poskytuje sérii krátkých partií, které jsou svázány do velkolepého karmického příběhu o zrození a umírání. Vladaři odcházejí a přicházejí, karty stále padají, a je to královská zábava.
Snakebird
Jestli se může nějaká aplikace hlásit o titul nejroztomilejší logické hry, kterou byste vzteky nejraději vyhodili z okna, je to Snakebird. Princip Hada kombinuje s rébusy, kdy s jedním nebo více hady musíte pozřít všechno ovoce a opustit úroveň. Hádanky jsou těžké, mnoho úrovní jde projít pouze jedním způsobem a jeho hledání zabere dlouhé desítky minut (řešení je přitom třeba 15 sekund dlouhé). Náročnost kompenzuje otevřenější svět a hlavně barvy, zvuky a obecně roztomilý projev tupých hadů, kteří mají ptačí obličeje. Hledáte-li logický rychlík do tramvaje, tady ho máte. Jen pozor – může nabrat zpoždění.
Pokémon GO
Hra, která nás prý přinutila chodit na procházky. A také hra, která nás určitě donutila dokoupit externí baterii. Lovení virtuálních pokémonů ve skutečném světě, to je zasnoubení realit, o jakém jsme do té doby jen mluvili v kuloárech. Lovit, trénovat (a padat do vody, když byl pokémon špatně namapovaný na nábřeží) začali i lidé, kteří do té doby hry nehráli. Spojení silné globální značky s technologií, kterou má každý v kapse, byl skvělý tah. Po odeznění původního nadšení se ukázalo, že Pokémon GO ještě musí projít pořádnou evolucí, aby se z něj stala stabilní a obsahem zajímavá hra. Brána do augmentované reality je ale nyní otevřená a čeká na návštěvníky z řad vývojářů i hráčů. U vchodu stojí pikaču.
Chameleon Run
Plošinovkový rychlík dokázal najít cestu skrz minové pole frustrace, která obvykle doprovází učení se, jak co nejrychleji proskákat každou úroveň. Jedině na zlomek sekundy přesné odrazy a správně dlouhé skoky vedou k vítězství nad časem a zároveň i k radosti z vlastní vynalézavostí a trpělivostí. Minimalistická (nikoliv však laciná) grafika uklidňuje příjemně zvolenými barvami, stejně jako trefná pozitivní a nevtíravá hudba. Chameleon Run je hra, která nemá sobě podobnou, a těší nás, že jejího autora Jana Ilavského ze studia Hyperbolic Magnetism, vyznamenala společnost Apple oceněním Design Award.
Eggggg - The Platform Puker
Ani vydání Super Mario Run na konci roku nedokázalo uzmout korunu plošinovkového krále hře Eggggg. Barevnost a náročnost zavání devadesátkovými skákačkami jako Zool, Superfrog nebo Cool Spot, obsah pak zkaženými vejci. Právě na ty je alergický hlavní hrdina, dokonce tak mohutně, že se skrz sérii misí prozvrací. Tím ale Eggggg nevítězí. Klíčem k úspěchu je kombinace zábavné architektury úrovní, perfektní audiovizuální prezentace a finální sada ultra těžkých (a Super Meat Boy podobných) úrovní, která společně s intuitivním ovládáním dělá z Eggggg vychytanou a doporučovanou skákačku.
A nejlepší mobilní hrou roku 2016 podle redakce Games.cz se stává:
Čestné uznání aneb mobilní pecky, které skončily těsně pod stupni vítězů:
Sorcery! Part 4
Super Mario Run
Le Parker Sous Chef Extraordinaire
Mini Metro
Legend of the Skyfish