Best of 2016: Nejlepší mobilní hra
zdroj: Archiv

Best of 2016: Nejlepší mobilní hra

16. 2. 2017 19:33 | Z redakce | autor: Redakce Games.cz |

V uplynulém roce si nikdo nemohl stěžovat, že by na telefonech a tabletech vycházelo málo titulů nebo, že by jejich kvalita byla nízká. Výrazněji než kdykoliv před tím se ukázalo, že hráči mají milióny chutí. Každý z nich si v záplavě her, hříček, experimentů a odnoží velkých značek našel hru, která odpovídala jeho požadavkům. Událostí roku se stalo vydání Pokémon GO. Skloňování titulu v neherních médiích přitáhlo pozornost i těch, kteří měli do té doby telefon jen na hovory, zprávy a sociální sítě. Zda po cestě augmentované reality půjdou následovníci, nebo šlo o úspěch, který předběhl svoji dobu, to ukáží až následující roky. Teď se pojďte podívat na hry, které jsme považovali za nejzajímavější v roce 2016.

Reigns

Odvyprávět epickou ságu královského rodu s pomocí příběhových karet a desítek rozhodnutí, to tu ještě nebylo. Úkolem je udržet církev, armádu, lid a státní pokladnu na uzdě a předejít tak převratu. Rytmus udává svižné střídání karet a jejich obsah pak vyvolá nejeden úsměv. Pošlete na mnichy-vlkodlaky církev, nebo armádu? Postavíte sýpku? Podlomíte morálku sousedního státu vysláním náboženského fanatika? Vysušíte bažiny? Nakonec zajdete – někdy do pěti let, jindy za dvacet. Na svojí práci navážete s dalším králem. A ten jednou... Zemře! Reigns poskytuje sérii krátkých partií, které jsou svázány do velkolepého karmického příběhu o zrození a umírání. Vladaři odcházejí a přicházejí, karty stále padají, a je to královská zábava.

Reigns zdroj: Archiv

Snakebird

Jestli se může nějaká aplikace hlásit o titul nejroztomilejší logické hry, kterou byste vzteky nejraději vyhodili z okna, je to Snakebird. Princip Hada kombinuje s rébusy, kdy s jedním nebo více hady musíte pozřít všechno ovoce a opustit úroveň. Hádanky jsou těžké, mnoho úrovní jde projít pouze jedním způsobem a jeho hledání zabere dlouhé desítky minut (řešení je přitom třeba 15 sekund dlouhé). Náročnost kompenzuje otevřenější svět a hlavně barvy, zvuky a obecně roztomilý projev tupých hadů, kteří mají ptačí obličeje. Hledáte-li logický rychlík do tramvaje, tady ho máte. Jen pozor – může nabrat zpoždění.

Snakebird zdroj: Archiv

Pokémon GO

Hra, která nás prý přinutila chodit na procházky. A také hra, která nás určitě donutila dokoupit externí baterii. Lovení virtuálních pokémonů ve skutečném světě, to je zasnoubení realit, o jakém jsme do té doby jen mluvili v kuloárech. Lovit, trénovat (a padat do vody, když byl pokémon špatně namapovaný na nábřeží) začali i lidé, kteří do té doby hry nehráli. Spojení silné globální značky s technologií, kterou má každý v kapse, byl skvělý tah. Po odeznění původního nadšení se ukázalo, že Pokémon GO ještě musí projít pořádnou evolucí, aby se z něj stala stabilní a obsahem zajímavá hra. Brána do augmentované reality je ale nyní otevřená a čeká na návštěvníky z řad vývojářů i hráčů. U vchodu stojí pikaču.

Pokémon GO zdroj: Archiv

Chameleon Run

Plošinovkový rychlík dokázal najít cestu skrz minové pole frustrace, která obvykle doprovází učení se, jak co nejrychleji proskákat každou úroveň. Jedině na zlomek sekundy přesné odrazy a správně dlouhé skoky vedou k vítězství nad časem a zároveň i k radosti z vlastní vynalézavostí a trpělivostí. Minimalistická (nikoliv však laciná) grafika uklidňuje příjemně zvolenými barvami, stejně jako trefná pozitivní a nevtíravá hudba. Chameleon Run je hra, která nemá sobě podobnou, a těší nás, že jejího autora Jana Ilavského ze studia Hyperbolic Magnetism, vyznamenala společnost Apple oceněním Design Award.

Chameleon Run zdroj: Archiv

Eggggg - The Platform Puker

Ani vydání Super Mario Run na konci roku nedokázalo uzmout korunu plošinovkového krále hře Eggggg. Barevnost a náročnost zavání devadesátkovými skákačkami jako Zool, Superfrog nebo Cool Spot, obsah pak zkaženými vejci. Právě na ty je alergický hlavní hrdina, dokonce tak mohutně, že se skrz sérii misí prozvrací. Tím ale Eggggg nevítězí. Klíčem k úspěchu je kombinace zábavné architektury úrovní, perfektní audiovizuální prezentace a finální sada ultra těžkých (a Super Meat Boy podobných) úrovní, která společně s intuitivním ovládáním dělá z Eggggg vychytanou a doporučovanou skákačku.

Eggggg – The platform puker zdroj: Archiv

 

A nejlepší mobilní hrou roku 2016 podle redakce Games.cz se stává:

bestofmobilni_dolni zdroj: Archiv

Čestné uznání aneb mobilní pecky, které skončily těsně pod stupni vítězů:

Sorcery! Part 4
Super Mario Run
Le Parker Sous Chef Extraordinaire
Mini Metro
Legend of the Skyfish

Nejnovější články