Owlboy

Owlboy

Články

To nejlepší z Games - království naše přišlo

Netřeba asi nějak zvlášť připomínat, jaká že významná hra vyjde 13. února. Nejlepší akční hra roku 2016, Owlboy, se konečně dostane i na konzole! Samozřejmě si děláme legraci – Owlboy sice na konzole opravdu vyjde, ale všichni moc dobře víme, že se konečně dočkáme českého RPG Kingdom Come: Deliverance. Po spoustě let a několika odkladech dotáhli tvůrci ze studia Warhorse své veledílo do zdárného konce. My už v redakci několik dnů pilně hrajeme a za pár dnů se o tom, jak moc se Kingdom Come povedlo či nepovedlo, přesvědčíte na vlastní kůži i vy.

Owlboy, nejlepší akční hra loňska, míří na PS4, Xbox One a Switch

Plošinovka Owlboy si od nás pro mnohé překvapivě odnesla titul nejlepší akční hry roku 2016, protože tvůrcům ze studia D-Pad se po desetiletém vývoji podařilo přinést skutečně brilantní mix zábavy, skvěle navržených úrovní a neustále se měnící hratelnosti, co vás svou bouří nápadů nenechá vydechnout. Až doteď si tuhle famózní záležitost mohli užít jedině hráči na PC, ale to se brzy změní, protože 13. února příštího roku dorazí soví kluk i na PlayStation 4, Xbox One a Switch.

GDC 2017: 10 let vývoje Owlboy - nejlepší akční hry roku 2016

Pro mnohé čtenáře byla redakční volba hry Owlboy za nejlepší akční hru roku 2016 překvapivá. Ať už proto, že je to "jenom" plošinovka. Nebo proto, že je to "jenom" pixel-artová plošinovka. Nebo proto, že podobné hry se přeci nemohou rovnat vysokonákladové produkci od velkých firem, týmů a studií. V redakci si to ale nemyslíme, protože rozhodující je obsah a jeho kvalita, což jsou vlastnosti, které se v případě řady her rodí velmi těžko. V případě hry Owlboy celých deset let, během nichž se hra od studia D-Pad, a hlavně Simona Andersena výrazně proměnila - vzhledem, obsahově, ale i po technologické stránce.

Best of 2016: Hra roku

Každý z nás má nějaký názor. Každý z nás má představu o nejlepších hrách roku 2016. V uplynulých týdnech jsme vám nabízeli přehled našich voleb v jednotlivých žánrových i jiných kategoriích, a nyní nastala správná chvíle říct, které hry z loňského roku považujeme za nejlepší, potažmo která u nás bodovala ze všeho nejvíce. Jistě budete mít v řadě případů jiný názor, určitě máte své vlastní favority, ale to je v pořádku. Berte náš výběr nejlepších her roku 2016 pouze jako návod nebo jistou formu doporučení. A když budete mít chuť, přispějte svým hlasem do čtenářské volby hry roku, která běží až do konce února.

Best of 2016: Nejlepší akční hra

Rok 2016 byl bohatý na hry všech žánrů, ale nejvíce to asi platilo v případě akčních her. Je jedno, jestli se proháníte po střechách futuristického města nebo steampunkové středomořské metropole. Je jedno, jestli potichu likvidujete své nepřátele, nebo naopak hlasitě ničíte vše, co se objeví před vámi či za vámi, a hledáte u toho dávno ztracené poklady. Fanoušci akčních her všeho druhu si loni přišli na své, a následující pětice je toho názorným důkazem. (Letos jsme z kategorie akčních her vydělili střílečky, jejichž přehled najdete v tomto článku.)

Best of 2016: Překvapení roku

Řadu her z roku 2016 spojuje do určité míry noční můra všech tvůrců: příliš dlouhý, komplikovaný a často i několikrát restartovaný vývoj. V takových případech se většinou modlíte, aby se z dané hry nevyklubal úplný brak, což se bohužel často stává. Čest výjimkám, kterých se v roce 2016 sešlo hned několik. A jedna z nich poslala naše čelisti až k podlaze.
Hodnocení
GAMES.cz
9/10
Hodnocení Metacritic:
88/100
Datum recenze:
3. listopadu 2016
Recenze