Best of 2016: Nejlepší adventura & logická hra
zdroj: tisková zpráva

Best of 2016: Nejlepší adventura & logická hra

17. 2. 2017 19:30 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Hry, u kterých musíte v rámci dalšího postupu zapojit mozek, mohou mít zcela odlišné podoby. Ať už si ale ten mozek lámete na spletitých zápletkách nějaké tradiční adventury, nebo vás trápí abstraktní rébusy, odměnou je nejenom radost z chytrosti vlastní, ale i z chytrosti tvůrců. Letos nominované hry právě tohle umí na výbornou a navrch ještě zvládají být silnými emocionálními zážitky nebo třeba mnohovrstevnatým podobenstvím.

Inside

Nekompromisní cesta malého chlapce dystopií, na jejímž konci číhá rozuzlení, které se ne každému bude líbit, ale rozhodně ho z hlavy nevyženete. Fantasticky inscenované obrazovky, bezkonkurenční animace (nejenom) postav a vyprávění beze slov, o jehož vnitřním napětí by se mohly vyučovat semináře nejenom na scenáristice. A k tomu samozřejmě hádanky, zapracované zcela plynule a nerušivě do souvislého herního prostředí. Dánové z Playdead jsou perfekcionisti, ale uvnitř jejich perfektně vybroušené hry tepe skutečné srdce.

Inside zdroj: tisková zpráva

The Witness

Tajuplný ostrov z hlavy Jonathana Blowa vás přivítá hádankami, které působí spíš jako sbírka hříček pro tablety, jenomže to není v případě The Witness ani špička ledovce. Celý ostrov je jednou organickou hádankou, ve které se postupně přehrabujete jako v klenotnici, plné nových a nových skrytých zásuvek. V kontrastu k zapeklitým rébusům stojí okouzlující geografie ostrova a výsledné zenové rozpoložení, do kterého vás kombinace kochání a přemýšlení dostanou, nemá ve hrách obdoby.

The Witness zdroj: tisková zpráva

Dark Train

Obdoby nemá také svět, který tuzemští Paperash Studio vyrobili nejenom z papíru, ale především ze své bezbřehé fantazie. V roli mechanické krakatice se za zvuku všelijakého skřípění a dunění snažíte rozhýbat a spravovat vlak, o kterém nevíte zhola nic, ale postupné odhalování zdejších pravidel jízdy je cesta, kterou si zapamatujete nadosmrti. Originalita sama o sobě ještě nemusí být kvalitou, ale Dark Train je nejenom originální: ve svých vagonech ukrývá výjimečné světy, záhady a také city. Poezie hry pospíchá po své vlastní koleji, ale staví komukoli, kdo má hlavu dokořán.

Dark Train zdroj: tisková zpráva

Samorost 3

Výjimečné světy jsou vlastní také Samorostům, z nichž ten třetí dotahuje původní koncept flashové jednohubky do velkého dobrodružství. Svérázný výtvarný styl lahodí oku, svérázné ozvučení uchu a svérázné hádanky chvílemi aspirují na to nejlepší, co kdy v adventurním žánru vzniklo. Zároveň je Samorost přístupný všem, aniž by klouzal ke kýči nebo podbízivosti. A to je laťka, které umí dosáhnout skutečně jen málokdo.

Samorost 3 zdroj: tisková zpráva

Picross 3D Round 2

K dokonalosti dotažený prověřený model uplatnila i série Picross. Když řekneme, že jde o cosi mezi windowsáckým Minesweeperem, omalovánkami a sochařstvím, vůbec tím nepostihneme hlavní zbraň téhle logické pecky pro Nintendo 3DS – návykovost. Syndrom „dalšího úkolu, než půjdu spát“ tu funguje jako heroin a hra mu nadbíhá chytrým uspořádáním úkolů i odměnami za jejich plnění na různé obtížnosti. I proto má trojrozměrný Picross naše plné sympatie.

Picross 3D: Round 2 zdroj: tisková zpráva

 

A nejlepší adventurou či logickou hrou podle redakce Games.cz se za rok 2016 stává:

bestofadventura_dolni zdroj: tisková zpráva

Čestné uznání aneb zajímavé příběhové hry a hlavolamy, které se těsně nevešly do nejužšího výběru:

Unravel
Pavilion
King's Quest
This is the Police
Day of the Tentacle Remastered

Nejnovější články