Best of 2013: Výsledky čtenářského hlasování o hru roku
zdroj: tisková zpráva

Best of 2013: Výsledky čtenářského hlasování o hru roku

6. 2. 2014 21:00 | Z redakce | autor: Redakce Games.cz |

Alea iacta est! Přes Rubikon vás sice nepotáhneme, ale nic už ani my, ani vy nezměníte na volbě nejlepších her roku 2013, kterou jste v uplynulých dnech učinili v rámci čtenářského hlasování. Lišil se váš kolektivní názor radikálně od názoru redakce a jednotlivých autorů? Vyzdvihli jste na bednu pro vítěze jeden či více titulů, které sítem našeho výběru vůbec neprošly?

Otazníky můžete za konkrétní výsledky nahradit díky vyhlášení nejlepších her roku 2013 podle čtenářů Games.cz, které na vás čeká v článku. A vzhledem k tomu, že vás hlasovalo několik tisíc, nelze nad výsledky jen tak snadno mávnout rukou a nechat je být. Kostky jsou zkrátka vrženy!

Celkově nejlepší hra roku 2013

1. Grand Theft Auto V
2. Assassin's Creed IV: Black Flag
3. The Last of Us
4. Bioshock Infinite
5. Tomb Raider
6. Battlefield 4
7. Europa Universalis IV
8. Path of Exile
9. DmC - Devil May Cry
10. Rayman Legends

Porovnej s volbou redakce: Čtenářské a redakční hodnocení nej hry roku 2013 se prohodilo. Zatímco v redakci nakonec nad GTA V vyhrál AC IV, u čtenářů je tomu přesně naopak. Každopádně jsme se rozhodovali mezi dvěma stejnými hrami, takže jsme zjevně na podobné vlně.

Překvapení roku

1. Call of Juarez: Gunslinger
2. Brothers: A Tale of Two Sons
3. Papers, Please
4. Gone Home
5. Rogue Legacy

Porovnej s volbou redakce: Gunslinger sice dlouho byl jedním z redakčních favoritů na překvápko roku, ale nakonec jsme cenu udělili Papers, Please, která nám opravdu vyrazila dech. Nicméně, jsme rádi, že jste Gunslingera ocenili, protože po předchozích nezdarech série se tato digitálně šířená jednohubka opravdu povedla.

Zklamání roku

1. Aliens: Colonial Marines
2. Remember Me
3. Transport Tycoon Mobile
4. Beyond: Two Souls
5. Gears of War: Judgment

Porovnej s volbou redakce: Upřímně? Čekali jsme, že v míře zklamání u vás převálcuje Aliens naši volbu v podobě TT Mobile. A zcela zaslouženě. Jakkoli je střílečka od Gearboxu docela použitelná, oproti původním slibům a očekáváním prostě totálně propadla.

Nejlepší akční hra

1. Grand Theft Auto V
2. Assassin's Creed IV: Black Flag
3. BioShock Infinite
4. The Last of Us
5. DmC – Devil May Cry

Porovnej s volbou redakce: V této kategorii je situace stejná jako v případě celkové hry roku. Redakce vybrala AC IV, hráči vybrali GTA V. Rozdíl je pouze v tom, že my jsme jako možného vítěze uvažovali vedle GTA V i Devil May Cry, kterého jste do TOP 5 sice protlačili, ale jen tak tak.

Nejlepší RPG

1. Shadowrun Returns
2. Divinity: Dragon Commander
3. Pokémon X & Y
4. Fire Emblem: Awakening
5. Mario & Luigi: Dream Team

Porovnej s volbou redakce: S nevelkým rozdílem okolo dvou stovek hlasů jste na první místo před Divinity prosadili Shadowrun Returns. Nás tedy chytla více prudce zábavná a funkční svébytnost hry od Larianů, ale Shadowrunu gratulujeme. Ostatně, na přídavek z Berlína se hodně těšíme.

Nejlepší závodní hra

1. Gran Turismo 6
2. Forza Motorsport 5
3. Need for Speed: Rivals
4. F1 2013
4. WRC 4

Porovnej s volbou redakce: Jako bychom s vámi hráli hru na přetahovanou. Námi vyvolená Forza 5 nakonec skončila druhá o pouhých 29 hlasů za GT 6, které jsme na prvním místě sami dlouho měli. Nakonec jsme však rozhodli, že GT 6 recyklovala až příliš, což vám zjevně vůbec nevadí. Fér, bereme to.

Nejlepší strategie

1. StarCraft II: Heart of the Swarm
2. Total War: Rome II
3. Europa Universalis IV
4. Company of Heroes 2
5. Wargame: AirLand Battle

Porovnej s volbou redakce: Jedna z kategorií, kde se názory redakce a veřejnosti liší poněkud více. Europa Universalis IV jako náš favorit skončila až třetí, místo toho jste jasně určili za vítěze druhou část druhého StarCraftu. Třeba Adam by vás za to pochválil, Aleš s Petrem spíše ne. Ale to je život.

Nejlepší adventura

1. Brothers: A Tale of Two Sons
2. The Stanley Parable
3. The Night of the Rabbit
4. Kentucky Route Zero
5. Cognition: An Erica Reed Thriller

Porovnej s volbou redakce: Nejenom v rámci adventur vás příběh dvou bratří doslova uhranul. V této kategorii jste hru protlačili na vrchol, s čímž ale nemáme nejmenší problém, protože vítězství by si zasloužila kterákoli hra z první pětky. Brothers jakbysmet.

Nejlepší sportovní hra

1. FIFA 14
2. NHL 14
3. NBA 2K14
4. Football Manager 2014
5. PES 14

Porovnej s volbou redakce: Očekávaný výsledek se dostavil. Série FIFA je u nás populární a čtrnáctka byla kvalitní díl, což jsme ocenili my i vy. Od patnáctky ale očekáváme velké věci, takže ocenění se v tomto případě pojí s jasným závazkem.

Nejlepší plošinovka

1. Rayman Legends
2. Super Mario 3D World
3. Contrast
4. The Swapper
5. Tearaway

Porovnej s volbou redakce: Rayman letos nenechal konkurenci ani píď prostoru a o celou jednu délku porazil i dlouholetého matadora Maria. Instalatér se sice snažil zdatně, ale na hudební kejkle bezkloubého Frantíka prostě neměl. A vaše volba to třikrát podtrhla.

Nejlepší mobilní hra

1. Rayman Fiesta Run
2. Tiny Thief
3. République: Epizoda I
4. Hero of Many
5. Device 6

Porovnej s volbou redakce: A zase Rayman. Natřel to soupeřům nejenom v plošinovkách, ale dokonce i na mobilech. Jasně, mobilních her je obrovské množství a relevantní výběr je snad nejobtížnější ze všech kategorií, ale Rayman byl ze všech nejrychlejší a naběhl vám přímo do mobilů odkud se nehodlá hnout. Na našich mobilních zařízeních jej sice vystřídala boží République, ale nebojte se, Raymana jsme také ještě nesmazali.

Nejlepší indie (nezávislá) hra

1. Papers, Please
2. Gone Home
3. Monaco: What's Yours is Mine
4. Starseed Pilgrim
5. Teleglitch

Porovnej s volbou redakce: Další kategorie, kde jsme tušili vašeho favorita předem, opravdu. Za nás sice šampáňo bouchla svojská Starseed Pilgrim, ale Papers, Please s úsměvem na tváři pogratulujeme. Pozitivně jste nás ale překvapili vyzdvižením Gone Home na druhé místo, protože to znamená, že jste se nenechali odradit řečičkami o tom, že to je pouhá intelektuální masturbace. Není a vaše hlasování to potvrzuje.

Nejlepší online hra

1. War Thunder
2. DotA 2
3. League of Legends
4. PlanetSide 2
5. Neverwinter

Porovnej s volbou redakce: Velmi ožehavá kategorie, že ano? Jako jediná měla při redakčním výběru svá vlastní pravidla, protože nám přišlo, že onlineovky nelze vybírat jen dle roku spuštění - vzhledem k tomu, jak se v průběhu svého několikaletého života onlineovky mění. Nejvíce kritiky jsme však od některých z vás schytali za to, že jsme jako vítěze vybrali League of Legends. Zejména od fanoušků DotA 2 samozřejmě. No a podívejte se na vaše hlasování. Vítězství si sice odnesla stále populárnější War Thunder, ale hned další dvě místa patří League of Legends a DotA 2. Tak jak to tedy je s tím naším pošahaným vkusem? ;)

Nejlepší DLC a datadisk

1. Mass Effect 3: Citadel
2. XCOM: Enemy Within
3. The Walking Dead: 400 Days
4. Crusader Kings II: The Old Gods
5. Dragon's Dogma: Dark Arisen

Porovnej s volbou redakce: Poněkud upozaděná kategorie, v níž se však skrývají moc pěkné herní kousky, které zhusta nabízí obsahu jako samostatné hry. Citadel to možná obsahově nepřehání, ale nabízí přesně to, co fanoušci ME série chtějí nejvíce. Příběh a interakci s mnoha zajímavými postavami, s nimiž se v průběhu celé ságy setkali. Vítězství je tedy zasloužené, ale Old Gods pro Crusader Kings II si rozhodně sežeňte a zahrajte. Je to fakt skvělé rozšíření původní hry.

Nejlepší soundtrack

1. The Last of Us
2. Remember Me
3. Amnesia: A Machine for Pigs
4. Kentucky Route Zero
5. The Wonderful 101

Porovnej s volbou redakce: Nám učarovaly francouzské motivy, vás vzaly po uších sugestivní melodie z postapo světa. Vymlouvat vám ale volbu nebudeme, protože i my si exotické kytary ze soundtracku TLOU necháme rádi čas od času prohnat hlavou.

Vítěz soutěže o tričko Games.cz:

Z hlasujících čtenářů jsme nakonec vylosovali Jakuba Krejčíka. Kontaktovali jsme ho přes email, aby si řekl o velikost trička.

Nejnovější články