Sid Meier's Civilization: Beyond Earth
Věková dostupnost

Sid Meier's Civilization: Beyond Earth

Články

Vzpomínáme: Sid Meier's Alpha Centauri byl nejlepší díl Civilizace

Upravitelné jednotky? Složitá diplomacie? Fantastické technologie budoucnosti? Nikoliv – když jsem kdysi v minulém miléniu četl Rybkovu recenzi na Sid Meier’s Alpha Centauri, nejvíce mne zaujala možnost anihilovat pomocí superatomovky Planet Buster celou krajinu tak mocně, až na místě detonace zbylo jen moře! Je to jistě dětinská volba, ale nejlépe ilustruje svobodu, která s Alpha Centauri souvisela – a také podtrhává důvody, proč je hra, která vyšla před 21 lety, 12. února 1999, dodnes nepřekonána.

Rekapitulace: Věky strávené se sérií Civilizace

Začátkem měsíce vyšel datadisk Rise and Fall pro šestou Civilizaci a jeho recenzi jste si mohli přečíst v tomto článku. Jde ovšem jen o jednu k cihel, z nichž se skládá obrovitá stavba, jíž je série Civilization. Ta je tu s námi už sedmadvacet let a za tu dobu se samozřejmě pořádně proměnila. Jak, to se už můžete podívat ve videu, které pro vás sestříhal a namluvil Honza Vondrášek.  

Proč značka Civilization nikdy neztratila na síle? Úspěšně se brání změnám

Letos je tomu už 25 let, co světlo světa spatřil první díl série Civilization. Na únorovém DICE Summit se proto o vzniku značky i důvodech, proč jméno Civilization nikdy nesešlo věkem, rozmluvila trojice vývojářů - zakladatel série Sid Meier, hlavní designér druhého dílu Brian Reynolds i tvůrce třetího a čtvrtého dílu Soren Johnson. Společně dali dohromady to nezajímavější z tvorby – ač při tom příhodně opomněli kontroverzní změny z dílu pátého. Je proto zajímavé si jejich slova postavit do kontrastu s tím, co o Civilization V před lety sám řekl její tvůrce Jon Shafer.

Civilization: Beyond Earth – Rising Tide napraví chyby základní hry

Rising Tide je klasickým datadiskem pro sci-fi odnož Civilizace s názvem Beyond Earth. Za cíl si klade potěšit fanoušky původní hry a dále rozvinout jejich oblíbené prvky hratelnosti, ale také hodlá reagovat na kritickou reakci hráčů, která se na některé mechanismy snesla. Mezi největší novinky Rising Tide bude díky tomu patřit nejenom osidlování oceánů, ale také kompletní předělání systému diplomacie, větší možnosti týkající se výběru různých kombinací afinit a další novinky.

Datadisk Rising Tide pro Civilization: Beyond Earth vyjde na začátku října

Nové video z datadisku Rising Tide pro Civilization: Beyond Earth krom jiného prozrazuje, že rozšíření povedeného základu vyjde 9. října. Video dále upozorňuje na novinky nebo rozšíření původních mechanismů, které datadisk nabídne. Půjde třeba o nové možnosti diplomatického jednání, kterým vévodí unikátní schopnosti jednotlivých lídrů frakcí. Součástí diplomacie bude nově i míra respektu a strachu, přičemž obě vlastnosti budou mít přímý vliv vaši pozici při vyjednávání.

Video z datadisku pro Civilization: Beyond Earth nabízí informace místo efektů

Asi si umíte dovodit, proč datadisk Rising Tide pro Civilization: Beyond Earth nepatří k titulům, o kterým by se po skončení letošní E3 vedly dalekosáhlé debaty. Jako strategie není hra/datadisk natolik výrazná svými produkčními hodnotami, aby se prosadila během show typu E3, která většinou míří na nejnižší hráčské pudy. Přesto jsme se na Rising Tide byli během E3 podívat, protože Beyond Earth je kvalitní záležitost a byli jsme zvědaví, jak budou anoncované novinky v datadisku vypadat v praxi. A než vám Kuba Kovář své poznatky sdělí písemně v článku, můžete se sami na některé z novinek podívat v praxi na záběrech E3 dema Rising Tide.

Bleskovky

  • 1. 11. 2021 - V novém bundlu budete objevovat vesmír s Civkou, vzpomínat s Fahrenheitem a užívat si s Bioshockem

  • 6. 3. 2015 - Český překlad Civilization: Beyond Earth je dokončen. (Thx Pan X)

  • 16. 1. 2015 - Tento víkend si můžete na STEAMu zdarma zahrát Sid Meier's Civilization: Beyond Earth.

Hodnocení
GAMES.cz
8/10
Hodnocení Metacritic:
81/100
Datum recenze:
23. října 2014
Recenze