Thief: The Dark Project

Thief: The Dark Project

Články

Vzpomínáme: První Thief dal tvář stealth hratelnosti

Většina her z 90. let hráče motivovala spíše k tomu, aby své oponenty co nejrychleji zmasakroval, než aby se jim vyhýbal. Thief: The Dark Project byl však odlišný. Mít před sebou rozsáhlou virtuální vilu plnou panáků, to jsme dobře znali – úkol uvnitř nezabít žádného z civilních pucfleků ovšem byla poměrně zásadní novinka! Thief dával pocítit opojnou příchuť čehosi zakázaného. Hra, která (spolu)vynalezla stealth hratelnost, spatřila světlo světa před 21 lety, 30. listopadu 1998.

Retro GamesPlay – hrajeme stealthovou legendu Thief: The Dark Project

Série Thief loni oslavila dvacáté narozeniny a bez nadsázky se dá říct, že položila základy žánru stealthových adventur. Studio Looking Glass už sice neexistuje, ale jeho odkazy můžeme ve hrách pozorovat dodnes. Thief: The Dark Project vynikal na tu dobu vynikající umělou inteligencí a jako první hra využíval světel a stínů nebo zvuků jako herních mechanik.

GamesPlay: hrajeme The Dark Mod a Thiefa s HD texturami

Fanoušci série Thief měli v posledních měsících tohoto roku několik důvodů k upřímné radosti ze života. Nejdříve vyšla po několika letech vývoje 2.0 verze projektu The Dark Mod, který se snaží navázat na prvního Thiefa od Looking Glass s využitím enginu z Doom 3. Superlativy na kvalitu The Dark Mod se vrší ze všech stran a směrů, což platí i o počtu misí, s nimiž přichází komunita. Pavel se tedy jako zkušený virtuální zloděj chtěl přesvědčit, jestli všechen ten humbuk není uměle vytvořená konspirace.

Původní Thief se dočkal HD textur

Dnes máme tak trochu retro den, po Dukovi přichází připomínka neméně kultovní záležitosti Thief: The Dark Project z roku 1998. Po dlouhém čekání totiž konečně dorazila modifikace Thief Gold HD Mod – která, jak jste asi odtušili, dává původnímu vzhledu Thiefa zcela nové kontury. Komu tak úplně neštymuje Thief nejnovější a namísto steampunku hodlá zůstat věrnější středověkému prostředí, můžete tak konečně učinit bez obav z oslepnutí.

Tvůrci vysvětlují změnu Garrettova hlasu v nové Thief hře

Dokud člověk nedýchá a nežije s herní sérií od jejího počátku, nemá často žádnou šanci pochopit proč oddaní fanoušci tak lpí na něčem, co zvenku připomíná ne zas tak podstatný detail. Konkrétně tím myslím změnu na postu dabéra postavy zloděje Garretta z chystané Thief (4) hry, která v rámci komunity vyvolala nemalý poplach, poprask a všeobecné pozdvižení. Garrett v prvním traileru na hru nehovoří hlasem svého dlouhodobého dabéra Stephena Russella a Steven Gallagher a Jean-Christophe Verbert z Eidosu se v komunitním Q&A pokusili fanouškům vysvětlit proč.