The Sims
Věková dostupnost

The Sims

Články

Hry, které nás naučily anglicky

Kvůli chybějící lokalizaci Assassin’s Creed Valhalla se v poslední době hodně skloňuje téma češtiny ve hrách, ale absence překladu nakonec může být dobrou zprávou pro ty, kdo by se potřebovali naučit anglicky. Spousta z nás se jazyku Shakespearovu naučila právě díky tomu, že jsme si chtěli zahrát nějakou hru, která v češtině nebyla, a takové macaté RPG mělo daleko větší vzdělávací hodnotu než celé pololetí s přeučenou paní ruštinářkou. V dnešním článku vzpomínáme na ty nejpřínosnější hry pro náš lingvistický rozvoj.

Vzpomínáme: The Sims je tou nejméně pochopenou hrou dějin

Přiznám se bez mučení: ani jeden díl The Sims jsem nehrál tak, jak nejspíš Will Wright chtěl, aby je lidé hráli. Jenže se zároveň domnívám, že většina lidí, kteří kdy k The Sims usedli, je hrála stejně jako já. Totiž jako simulátor mučení. Série, kterou její autoři zamýšleli úplně jinak, je s námi už 20 let a jeden den. První The Sims vyšli 4. února 2000.

Zaplať a táhni dál - jak fungují mikrotransakce v mainstreamových hrách

Mikrotransakce se za posledních několik let staly všudypřítomnou realitou herního průmyslu. Z multiplayerových a mobilních her se přesunuly i do vysokorozpočtových titulů, kde slouží jako další zdroj příjmů vedle tradičního jednorázového poplatku a DLC. Přes všeobecný odpor mezi hráči vydavatelé přicházejí s novými formami mikrotransakcí, které vyvolávají ještě nenávistnější reakce, nedávno třeba v případě Deus Ex: Mankind Divided. (Článek původně vyšel ve 267. čísle magazínu LEVEL)

Retro GamesPlay: hrajeme legendární The Sims

Bylo jen otázkou času, kdy se v naší sérii retro gamesplayů dostaneme k jedné z nejprodávanějších PC her všech dob – The Sims. Jestliže Will Wright a jeho kolegové z Maxisu se mezi prominentní vývojáře zařadili už na konto sérii SimCity, nečekaný úspěch The Sims jej katapultoval mezi vývojářské hvězdy a de facto i legendy. The Sims série byla dlouhá léta pro Electronic Arts zlatou dojnou krávou, a přestože ta doba už dávno pominula, série pořád žije díky kontinuálním updatům a datadiskům různého zaměření. Už ne ovšem z rukou a hlav tvůrců ze studia Maxis, které EA loni definitivně zavřela. Pojďme se ale společně vypravit do doby, kdy bylo studio na vrcholu kreativních sil.

Hry v muzeích. Je to umění nebo ne?

Co je umění? Kdo a na základě čeho o tom rozhoduje? To jsou věčné otázky, vyvolávající množství diskuzí, vzájemných shod i rozporů, které nepanují jen v běžné společnosti, ale i v odborné vědě. V ní se touto problematikou zabývá estetika, přinášející několik možných řešení. Ani jedno však zatím nenabídlo jednoznačnou odpověď. Muzea a galerie, v nichž by člověka napadlo hledat umění na první místě, dost často fungují na základě vlastních pravidel, infrastruktury a intuice, která se moc neohlíží na odbornou teorii. Nebude tedy zas tak velkým překvapením, že stejně jako se kdysi váhalo nad tím, jestli může být modernistická malba, fotografie, film či komiks uměním, visí v poslední dobou podobný otazník i nad hrami.

Kam se poděly všechny ty divné simulace od Maxisu?

Ačkoliv se v souvislosti se smrtí hlavního štábu studia Maxis v Emeryville ponejvíce plakalo nad někdejšími úspěchy týmu v podobě sérií SimCity a The Sims, snad ještě větší obětí byla ztráta prapůvodního záměru. Nápady, které stály za vznikem nejslavnější městské strategie byly totiž pouze vedlejším produktem snahy skloubit simulační kapacity počítačů se zábavností herního formátu. Svého času tak vzniklo několik bizarních SimCokoliv titulů, které sice při zpětném pohledu působí navýsost zvláštně, jejich případné vzkříšení pro dnešní systémy by však mohl oživit stagnující žánr budovatelských her. 

DLC

The Sims: Makin' Magic
9/10
The Sims: Makin' Magic
Společenská
PC
30. říjen 2003
The Sims: Superstar
8/10
The Sims: Superstar
Společenská
PC
23. květen 2003
The Sims: Superstar
The Sims: Superstar
Společenská
PC
květen 2003
The Sims: Unleashed
7/10
The Sims: Unleashed
Společenská
PC
4. říjen 2002
The Sims: Hot Date
9/10
The Sims: Hot Date
Společenská
PC
22. listopad 2001
The Sims: House Party
9/10
The Sims: House Party
Společenská
PC
30. březen 2001
The Sims: Livin' Large
The Sims: Livin' Large
Společenská
PC
14. září 2000
Hodnocení
GAMES.cz
?/10
Hodnocení Metacritic:
92/100
Datum recenze:
17. února 2000
Recenze