Quake Live

Quake Live

Články

Šéf studia id Software Tim Willits po téměř čtvrt století končí

Je zvláštní si uvědomit, že doba trvání celého mého života je jen o jeden rok delší než kariéra Tima Willitse ve studiu id Software. Level designér, šéf studia a bývalý spolumajitel studia se rozhodl, že po 24 letech na jednom místě je načase se posunout. Letošní QuakeCon bude jeho posledním. Tedy alespoň v roli zaměstnance firmy.

Quake Live přechází z F2P verze na jednorázově placenou, ovšem ne bez problémů

V oblíbené onlinovce Quake Live po čerstvém updatu nezůstal kámen na kameni, alespoň z pohledu dlouholetých hráčů. Update totiž znamená totální přechod hry na Steam, s čímž se pojí i pár povinností a změn, které, celkem logicky, naštvaly spousty členů komunity. Pro začátek je tu fakt, že hra opouští free-to-play model a stává se titulem, za nějž jednorázově platíte a to 10 eur. Tím samozřejmě mizí prémiové členství, jež si šlo platit a ti, kteří jej měli v době updatu aktivní automaticky dostali hru na Steamu zdarma.

Úpravy Quake Live mají přilákat nové hráče a zároveň nevyštvat veterány

Není pochyb o tom, že Quake III je jednou z nejdůležitějších (a nejlepších) multiplayerových stříleček všech dob. Kdybychom rozebírali konkrétní důvody, proč má hra navěky zajištěné místo v srdcích mnoha hráčů, byli bychom tady pár dní. Specifický přístup ke zbraním, pohybu a předmětům mezi to ale určitě patří. Právě uvedené prvky jsou ale podle vývojářů v součastnosti největšími překážkami, přes které se nemůže většina nových hráčů přenést. Ambicí tvůrci z id Software totiž není jen udržovat třetího Quakea ve formě Quake Live, ale zpřístupnit hru i současnému (širokému) publiku.

Quake Live je k dispozici v podobě samostatného herního klienta

Nevíte-li oč jde v Quake Live, vězte, že je to samostatná, veskrze zdarma hratelná varianta Quake III: Arena. Původně běžel v prohlížeči, ale už loni v listopadu bylo oznámeno, že se hra přesune z této formy do standardnější podoby samostatně stažitelného titulu.

John Carmack odchází z id Softu, bude se plně věnovat Oculus Rift

Konec? Kdepak. Začátek? Taky ne, už to přeci dávno začalo. John Carmack své síly s Oculus Rift spojil už letos v srpnu, kdy se stal CTO, čili šéfem přes technologie ve firmě zaměřené na vývoj a produkci VR brýlí. Tehdy však Carmack nadále působil jako formální šéf technologického týmu v id Software, přestože v jednom ze svých tweetů tehdy jasně zdůraznil své pracovní priority: Oculus > id Software > Armadillo. Dnes už to však neplatí a z rovnice si můžete vyškrtnout id Software (Armadillo ale vlastně také).

Quake Live končí v prohlížeči, bude z něj stažitelná hra

O tom, který Quake byl lepší a důležitější, bychom mohli vést sáhodlouhé debaty. Nakonec bychom se asi shodli na tom, že čtyřka to rozhodně nebyla a váhali bychom mezi jedničkou a trojkou. Quake si dal bohužel po nemastné neslané čtyřce pauzu a už se jen tak nevrátí. Mrzet nás to moc nemusí, protože už nějaký ten pátek funguje Quake Live, což je v podstatě trojka předělaná do prohlížeče. Teď se ale tahle webová verze populární hry posune krapet jinam - bude z ní samostatná hra.