Portal

Portal

Články

Jak měl vypadat tajný prequel Portalu? Podobá se puzzle adventuře Superliminal

Valve se trojkám vyhýbá jako čert kříži, takže ani utajované pokračování Portalu tuhle číslovku v názvu mít nemělo. Zrušený projekt F-STOP neboli Aperture Camera byl jedním z produktů jejich kreativní laboratoře krátce po vydání Orange Boxu, z neznámých důvodů se ale nedostal přes preprodukční fázi. Dlouho schovávané záběry z něj se teď ukazují v dokumentární sérii Exposure od LunchHouse Software.

Games with Gold vám umožní napravit chyby českého národního hokejového týmu

Minulá nabídka her z předplatného pro Xbox One a Xbox 360 nepatřila mezi ty nejzajímavější, ale pokud vás láká simulátor The Golf Club 2 Featuring PGA Tour, pak si jej stále můžete přidat do knihovny na aktuální konzoli. Čas máte do 15. června a během té doby se objeví další čerstvá várka.

Mosty jsou lež v právě vydaném Bridge Constructor Portal

O oznámení nového Bridge Constructoru v kabátku Aperture Science jsme vás informovali sotva před dvěma týdny. V Headup Games se ale nikdo neloudal a plná hra tak vychází již dnes. Vaším úkolem bude dostat testovací subjekt bezpečně na druhou stranu místnosti, což v laboratorním prostředí s řadou nástrah není žádná hračka. Naštěstí nechybí legendární portal gun – proč jinak mít licenci Portalu, že?

Valve po dvanácti letech opouští scenárista a propagátor VR Chet Faliszek

Poslední z velké scenáristické trojky Wolpaw – Laidlaw – Faliszek opustil Valve. Chet Faliszek oznámil, že po dvanácti letech odchází z této firmy. Jako důvod odchodu uvedl, že nejde o nic dramatického, prostě chce po tolika letech změnit prostředí. „Vydal jsem pár skvělých her, nějaký ten úžasný hardware a chtěl jsem prostě změnu.“

Dokument o vývoji Portalu zdůrazňuje klíčovou roli Gabea Newella

Znáte příběh Portalu? Pokud ne, vyhraďte si 18 minut času a podívejte se na rekapitulaci vývoje prvního dílu. Aneb jak se z ošklivého studentského káčátka stal nablýskaný klenot, který se v našlapaném Orange Boxu neztratil. Prapočátky Portalu nejsou tajné a prakticky od začátku se ví, že projekt začal svůj život pod názvem Narbacular Drop. Tehdy ještě jako školní úkol party studentů v rámci DigiPen Institute of Technology.

Best of 2015: Nejlepší modifikace

Vstřícný přístup řady herních firem k tvorbě modifikací dokládá, jak moc je tato činnost významná pro hry, jejich vývojáře, ale i pro šikovné fanoušky, kteří překypují tvůrčím pnutím. Modifikace prodlužují hrám život, zajišťují početnou komunitu, zvedají prodeje her, někdy hru vyloženě prodávají, mění hry v něco, co autoři původně nezamýšleli a nezřídka se po amatérské tvůrce stávají odrazovým můstkem k profesionální tvorbě her. Modifikace jsou zkrátka jednou z nejdůležitějších složek herní tvorby, ačkoli si to možná ne zcela připouštíme či uvědomujeme. Minimálně ale stojí za to z té tuny opravdu kvalitních, nápaditých, nečekaných či technicky vybroušených modifikací vybrat ty nejlepší a upozornit na ně. Tady jsou!

Bleskovky

  • 20. 9. 2017 - Novým domovem scénáristy Cheta Faliszeka (Half-Life, Portal) je nyní Bossa Studios (I am Bread).

Hodnocení
GAMES.cz
9/10
Hodnocení Metacritic:
90/100
Datum recenze:
19. října 2007
Recenze