Portal - recenze & video
9/10
zdroj: tisková zpráva

Portal - recenze & video

Datum vydání:
9. října 2007
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

19. 10. 2007 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Jeden z nejzvláštnějších herních zážitků od dob osmibitů - to je logická hříčka na Source enginu aneb poslední titul obsažený v Orange Boxu + jeho celkové zhodnocení.


Autor: Pavel Oreški
Publikováno: 19.října 2007
Verze hry: Steam/PC/anglická
Doba recenzování: 3 dny

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Portal jsem si poprvé zahrál, když už jsem byl naprosto vyčerpaný z intenzivních soubojů v Team Fortress 2. Řekl jsem si, že když to má být ta logická hra, tak si na deset minut odpočinu a vrátím se zpět do zběsilé střílečky. Ale ouha, z deseti minut se staly dvě nebo tři hodiny. Vlastně ani nevím, protože jsem nestihl vnímat čas. Každopádně spát jsem šel dlouho po půlnoci s krvavýma očima a kruhy pod nimi černými jak saze čtyřicet let nevymeteného komína. A na Team Fortress 2 jsem tu noc už ani nepomyslel. Proč? To se dozvíte v následující recenzi titulu, který se stal jedním z mých nejzvláštnějších herních zážitků od dob osmibitů.

Na Portal je nejúžasnější právě to, jak vás dokáže dokonale překvapit. Není proto vůbec jednoduché popsat to nejúžasnější, co vás ve hře čeká. Zkazil bych tím veškerou radost všem Portalem ještě nedotčených. Myslel jsem si, že půjde o pouhou logickou hříčku běžící na Source enginu. Ono by tomu tak bylo, ale to by na Portalu nesměli podílet Valve a nedopilovat ho k naprosté dokonalosti. Hlavně ale asi málokdo čekal, že Portal bude mít velmi kvalitní příběh, s tím spojenou atmosféru a to vše bude zasazené do světa Half-life. Celá hra je prošpikovaná různými narážkami a skrytými vtípky, které stojí za to hledat.

 Teleportování hrou
Základní mechanismus je velmi jednoduchý: dostat se z bodu A do bodu B, které jsou v tomto případě reprezentovány výtahy. Mezi tím se nachází různě obtížné nástrahy. Zpočátku jsou úrovně velmi primitivní, po pár levelech konečně získáte "portálomet" a můžete vytvořit jeden průchod, s tím, že druhý už má hra pevně umístěný.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Takhle to jde asi do třinácté úrovně, kde získáte konečně možnost vytvářet portály oba - modrý a oranžový. V tu chvíli začíná ta pravá legrace. Abyste chápali, nejenže se dá z jednoho konce teleportu na druhý jednoduše projít, ale můžete jím hodit kostku (vašeho věrného přítele), zneškodnit skrze něj obranné věže, pomocí portálů přeskočit velké překážky nebo teleportovat energetickou kouli, která dodá šťávu pojízdným plošinám. Aby to nebylo tak jednoduché, nelze vytvářet portály všude, ale pouze na světlých matných plochách, naopak ty tmavé a lesklé jsou nepoužitelné.

Určitě nejzajímavější je, že i v rámci teleportování fungují gravitační zákony - jakou rychlostí do portálu vletíte, tak rychle z něj také vypadnete a zachována je i trajektorie. Tím pádem ho lze používat na překonávání překážek. Na rovnoběžné stěně s překážkou, kterou potřebujete pokořit, vytvoříte portál. Potom musíte najít nějaký vysoký schod, skočíte dolů a těsně před dopadem vytvoříte portál druhý. A co se stane? Protože při pádu nabíráte rychlost, vletíte do portálu jako střela, vyletíte druhým otvorem ven a po balistické křivce spadnete za dříve nepřekonatelnou zeď.

VIDEO Z VLASTNÍHO HRANÍ

zdroj: Archiv


stažitelná verze videa (27 MB, high-res)

 Hádanky
Postupem času jsou samozřejmě úkoly stále složitější a je nutné zapojit všechny mozkové závity. Úžasné je, kolika způsoby se dají problémy řešit. Vezměte si například úroveň plnou kulometných věží, které si vás automaticky zaměřují, jste-li v jejich zorném poli. Protože nemáte žádnou zbraň, kterou byste proti nim použili, musíte si vystačit s portály. Představte si, že máte před sebou dlouhou chodbu a na jejím konci právě taková věž stojí. Jakmile vykouknete zpoza rohu, chvilku zaměřuje a pak spustí palbu. Rozhodně nestihnete úsek přeběhnout...

Takže buď si vytvoříte teleport za věží a někde na začátku chodby, vlezete do něj a půjdete si po svých. Nebo portálem projdete, čapnete otravnou elektroniku do rukou a shodíte překulíte na bok. Kromě toho můžete vytvořit díru přímo pod věží, což má za následek, že věž se propadne někam úplně jinam a vy máte volnou cestu. Další způsob je najít si nějaký předmět a otevřít portál pod ním a nad věží, které se chcete zbavit. Z portálu se zřítí těžký předmět a to skolí k zemi i věž.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Časem najdete spoustu dalších způsobů, jak řešit hádanky v různých kombinacích. Někde je potřeba mačkat obrovská tlačítka, jindy přeskakovat rychle velké prostory, vyhýbat se věžím a postupně děláte tohle všechno dohromady. Ačkoliv se obtížnost stále zvyšuje, napoprvé nikdy nedosáhne nějakých obřích výšin. A to je dobře, protože máte možnost si pěkně v klidu projít celou hru, hledat skryté vtípky. Jakmile dohrajete hlavní linii, což zabere zmíněné dvě až tři hodiny, určitě se budete k Portalu vracet, abyste čelili těžším úrovním a výzvám. Trochu složitější levely vás na dlouho nezastaví, protože jde jen o variace na úrovně předešlé.

 Challenge je už záhul
Výzvy jsou v tomto režimu rozdělené do tří kategorií - čas, počet kroků a počet portálů. První je jasná, máte určitý počet sekund na dokončení levelu. Počet kroků to už je o dost složitější. Krokem se totiž myslí v podstatě jakýkoli vlastní pohyb. Nejlepší je nechodit vůbec a vzdálenosti překonávat otvory vytvořenými v zemi. A poslední výzva je vždy omezená počtem portálů, které můžete otevřít. Všechny Challange jsem prozatím dokončil v jediné úrovni a věřte, že vás ani nenapadne, na jak málo "tahů" se ta která úroveň dá zvládnout.

Vůbec nejdokonalejší na hře je její atmosféra. Těžko se to popisuje, zpočátku si ani nevšimnete, že se kolem vás děje něco zajímavého. Postupně procházíte skrz další a další testovací komory, a ani nezpozorujete, že se začíná odvíjet jakýsi příběh. Co jsem považoval za zvláštní vkus autorů při výběru hlasu vysvětlujícímu herní mechanismy, se změní v nejmilejšího záporňáka, s kterým jsem kdy v počítačové hře bojoval. Popsal bych ho jako uměle inteligentní naivní starostlivost s těžko skrývanou vypočítavostí. Asi to moc nedává smysl, ale neprozradit to hlavní a přitom popsat o čem příběh Portalu vlastně je, to je věc nadmíru obtížná.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry si prohlédněte v galerii

 Příliš krátké
Portal je velkým překvapením v kladném slova smyslu. Přeci jen se ale najdou menší chybky. Hlavně je hodně krátký. Chápu, že je to jen přídavek k už tak dost dobrému Orange Boxu, ale když už nás autoři nechali takhle namlsat, mohli podat rovnou více chodů. Dalších úrovní se dočkáme, předpokládám, že velmi plodná bude hráčská komunita, ale už nikdy to asi nebude tak dobré, jako původní úrovně s unikátním příběhem.

Druhá výtka míří ke zpracování. Osobně mi ani chudší grafika nevadila, má to koneckonců i oporu v atmosféře, ale když jsem Portal ukazoval několika přátelům, všichni svorně říkali: "Ta grafika by mohla být lepší".

Zvětšit zdroj: tisková zpráva A nakonec, Portal není úplně bez chybičky, podařilo se mi třeba proteleportovat úplně mimo hrací plochu. Ale to všechno je jen pár špatně střižených stébel trávy na jinak dokonalém golfovém hřišti. S Portalem si užije opravdu kopec legrace a až ho dohrajete, zkuste se podívat na stránky www.aperturescience.com.

CELKOVĚ O ORANGE BOXU
Ve třech navazujících recenzích jsme vám představili tituly, které se skrývají v Orange Boxu. Jen pro připomenutí, celá kompilace obsahuje: Half-life 2, Half-life 2: Episode One, Half-life 2: Episode Two, Team Fortress 2 a Portal. Těchto pět her nás stálo 1053,- Kč při zakoupení online na Steamu a na Xzone krabicový Orange Box pořídíte za 1299 Kč.

Obrázek Mám-li zhodnotit tuto nabídku, musím jí posoudit dvěma pohledy. Pro člověka, který nemá žádnou z uvedených her, je tohle nejlepší nákup počítačových her, jaký v životě udělal. Dostane pět dokonalých her, z nichž ta "nejslabší" dostala hodnocení 7/10 (=pořád velmi slušná známka, s přihlédnutím ke zdejšímu průměru 5/10), zato tři další se dostaly postaru přes 90% (kdybychom ještě používali procentuelní hodnocení, určitě by Portal i TF2 u nás dostaly ještě pár bodíků přes tuto hranici). Navíc je to nabídka skvěle poskládaná. Tři části legendární FPS s úžasným příběhem. jedna parádní multiplayerová akce a k tomu na procvičení mozkových závitů úžasná logická hra.

Ovšem podívám-li se na to ze své perspektivy, tedy člověka, který má první dvě hry už zakoupené, hned se metrika trochu liší. Popravdě stále si myslím, že jsem utratil peníze velmi dobře. Nicméně jsem trochu naštván, že Valve nenabídli lidem jako já, nějaké levnější balení obsahující jen tři novinky. Takhle jsem si musel koupit dvě hry, které už mám a ty pak věnovat dál, čímž jsem za Valve zaplatil jejich vlastní reklamu. A to se mi moc nelíbí. Ale i tak zvedám oba palce a hodnotím Orange Box velmi pozitivně.

Stáhněte si: Videa...

Související články: Novinky, Half-Life 2 Episode Two recenze, Team Fortress 2 recenze

Pavel Oreški
autorovi je 25 let, hraní her se věnuje téměř patnáct let a nepohrdne jakýmkoli žánrem 
 

Pavel Oreški

Verdikt:

Návyková, originální, lehce akční logická hra, která překvapí i vynikajícím příběhem a vtipným napojením na svět Half-Life. Škoda, že je tak krátká.

Nejnovější články