Grim Fandango
Věková dostupnost

Grim Fandango

Články

Vzpomínáme: Grim Fandango byla nejlepší hra, kterou nikdo nehrál

Divná, ale tak nějak... umělecky. To byl asi dojem, který měla většina lidí z prvního pohledu na obrázky adventury LucasArts jménem Grim Fandango. A ruku na srdce, většina hráčů u onoho pohledu taky zůstala. Masám sice unikla delikátní pocta noirovému filmu originálně zasazená do posmrtného světa, ale Grim Fandango, který vyšel před 21 lety, 28. října 1998, přesto inspiroval hráče, vývojáře... A ovlivnil dokonce i nehráče.

Příběh remasterování Grim Fandango upozorňuje, že ani hrám se nevyhýbá zub času

Ačkoliv se dnes tvůrci z Double Fine snaží usilovně chytit druhý dech, noirová adventura Grim Fandango z roku 1998 bude zřejmě navždy považována za opus magnum Tima Schafera a jeho kolegů. Nedávné vydání remasterované verze Grim Fandango ostatně vzbudilo mnohem pozitivnější emoce, než dokončení adventury Broken Age. Na to, jak konkrétně probíhá podobné oživování zapadnuté legendy, si v dojemném rozboru, okatě připomínajícím restaurování němých filmů, posvítili redaktoři Polygonu. Jejich zjištění ilustrují rostoucí význam herní archeologie a historie.

Namísto GTA V si na konci ledna zahrajeme Grim Fandango Remastered

Jeden by možná čekal, že se tvůrci z Double Fine přetrhnou, aby hráčům nabídli hlavně konkrétní informace o termínu vydání druhé epizody Broken Age. Jenže člověk míní, zatímco Tim Schafer a spol. mění. Momentálně tak dostal v Double Fine prioritu vývoj a dokončení Grim Fandango Remastered, zmodernizované verze klasické adventury (s nejlepší in-game hudbou ever) z roku 1998, která nabídne původní hádanky i scénář, ale zároveň též předělané textury, znovu nahranou hudbu, moderní nasvícení scén (Manny vrhá stín, který se na něm zároveň zobrazuje), nové způsoby ovládání a další vymoženosti. A všechno uvedené navíc fanoušky původní hry čeká už 27. ledna, kdy hra vyjde na PC, Mac, Linux, PS4 a PS Vita. Namísto PC verze GTA V si tak na konci ledna zahrajeme jednu opravdu fajnovou adventuru.

HD verze Grim Fandango vyjde na konci ledna a na konzole míří i Broken Age a Day of the Tentacle

Tim Schafer se s lidmi od Sony kamarádí natolik, že krom remasteru adventury Grim Fandango vyjde na PS4 a PS Vita časem i upravená verze Day of the Tentacle, nová hra Gang Beasts a kompletní verze zatím nedokončené adventury Broken Age – ve stejný den, jako vyjde PC verze. A protože nechci rozvíjet konspirační teorie o tom, jestli se vývoj Broken Age pro všechny zpozdil kvůli souběžnému vývoji konzolové verze (možná na ní pracovalo stejné studio, které za Double Fine vyvíjí Grim Fandango Remaster), pošlu zájemce do článku, kde najdou nejenom trailer na podivnou hru Gang Beasts, ale hlavně záběry z HD verze Grim Fandangno, která pro PS4 a PS Vita vyjde 27. ledna příštího roku. Jestli datum platí i pro PC, Mac a Linux verze, to bohužel nikdo neví.

Retro GamesPlay: hrajeme kultovní temnou komedii Grim Fandango

Temná komedie Grim Fandango od Tima Schafera sice není mezi hrami od LucasArts, které lze nově koupit na GOG, ale dříve či později se v nabídce objeví. Pavel s Honzou však na ten slavný den čekat nebudou, stejně jako nebudou čekat, až Tim Schafer dodělá remasterovanou verzi této kultovní adventury pro PS4 a PC. Jednu z nejvtipnějších a nejvíce stylových adventur všech dob si pro vaši potěchu zahrají hned teď v dalším díle série retro gamesplayů.

Bleskovky

  • 10. 6. 2014 - E3: Double Fine pracuje na remasterované verzi Grim Fandango, která vyjde na PS4 a PSV. 

REMAKE

Grim Fandango Remastered
8/10
Grim Fandango Remastered
Adventura
PlayStation 4, PC, MAC, VITA, Linux
27. leden 2015
Hodnocení Metacritic:
94/100