Baldurs Gate 2: Shadows of Amn

Baldurs Gate 2: Shadows of Amn

Články

Které hry jsme si pořídili několikrát – a proč?

Opakovaný nákup nepřestává být nákupem

Vzestup a pád RPG veteránů: Co se stalo s lidmi z BioWare?

Studio BioWare letos slaví 25. výročí od založení. Není tomu tak dávno, co mělo mezi milovníky RPG nedostižnou pověst, jíž se ostatní studia snažila vyrovnat. Jenže skvělé herní firmy jsou tvořené konkrétními lidmi, a těch původních už v kanadském studiu moc nezbylo. Víc než zašlou slávu značky se tak možná vyplatí sledovat konkrétní jména a projekty, k nimž se veteráni kdysi věhlasného studia rozhodli vrtnout. Ať už v rámci kariérního postupu, nebo krize středního věku.

Proč nemám rád RPG příběhy, které mě nutí zachraňovat svět

Ne každý musí být Frodo. Ne každý by měl být Frodo. Tahle věčná pravda se mi hlavou honí pokaždé, když v nějakém RPG za každou cenu musím zachraňovat svět. To je pořád nějaký temný pán, démoni, co nás všechny sežerou, bortící se realita… A já bych se přitom mnohem radši ponořil do osobnějšího příběhu, který bude schopný vybudovat efektivní citová pouta, v pravou chvíli mě praštit přes solar opravdu dojemnou scénou, nebo píchnout u srdce tím, jak lidsky a nepřehnaně působí.

Rozvětvené příběhy v RPG hrách ocení jen hrstka hráčů. Co s tím?

Pokládat si otázku v titulku a odpovídat na ni v první větě článku je zločin. Editoři za to po právu trhají pisálkům ruce u ramene, ale někdy se podobnému přešlapu nelze vyhnout. Ne v případě, kdy člověk hledá odpověď na palčivou otázku: jaká je vlastně nejlepší struktura vyprávění v RPG hrách? 

Nový obsah remasteru Baldur's Gate 2 čítá zatím 350 tisíc slov

Vydání remasterované verze klasického RPG Baldur’s Gate vedlo ke dvěma zjištěním – první hra po stránce koncepční í zábavné hodně zestárla; restaurátoři z Beamdog nejsou zrovna nejšikovnější a měli by na svých schopnostech zamakat. Ale dobře, Baldur's Gate: Enhanced Edition se zas tak úplně nevyvedla, s Baldur's Gate 2: Enhanced Edition snad tvůrci úspěšně složí reparát. Na rozdíl od jedničky je totiž dvojka stále skvělá (čti léty hra neztratila nic ze svých kvalit, ba naopak), a kdyby měla její vylepšená verze trpět stejnými neduhy, jako jednička, byla by to vážně škoda.