Jan Vitík

Dead Island, Driver SF a DiRT 3 obětí obskurních distribučních průšvihů

Update (17:43) - Ušetřen distribučních problémů nezůstal ani Ubisoft, jehož nový titul Driver: San Francisco pro Xbox 360 se zřejmě prodává bez Uplay Passport kódu. Ten je třeba k přístupu do online multiplayeru po uplynutí 48 zkušebních hodin. Problém je o to nepříjemnější, že jde o první titul s touto ochranou, proti které se hráči (ostatně jako proti každé jiné ochraně) bouřili. Ubisoft se vyjádřil pro Joystiq, že všechno dá do pořádku. Uvidíme, jak se tato nepříjemnost dále vyvine.Původní zpráva - Nedávno jsme zažili období, kdy skoro každý den došlo k nějakému nepříjemnému úniku dat z herních firem. Odstartovalo to u Sony a další následovaly. Delší dobu se však nic nestalo, až nyní přichází dvě nemilé příhody dvou různých firem. Povaha událostí se liší od úmyslných útoků hackeru, protože tentokrát jde hlavně o šlendrián a přehmaty uvnitř firem samotných. Studio Techland má problém s umístěním zjevně nehotové vývojářské verze zombie akce Dead Island na Steam místo verze finální a Codemasters zase musí řešit únik 3 miliónů aktivačních kódů pro DiRT 3. Holt, úterky...

Podzemí a obří houby v Minecraftu 1.8

Pokud jste propadli kouzlu ošklivého káčátka Minecraftu, jistě teď netrpělivě vyhlížíte...

Adventura The Dream Machine čaruje hlínou a plastelínou

Pokud vám koncem minulého roku proklouzly informace o adventuře The Dream Machine, máte nyní jedinečnou příležitost to napravit. K dispozici je nový trailer, který můžete zhlédnout pod textem. Základním poznávacím rysem nezávislé adventury od švédské dvojice Erik Zaring a Anders Gustafsson je výtvarné zpracování. Všechny scény a lokace byly vytvořeny ručně s použitím tradičních materiálů, takže je za celou hrou pořádný kus precizní řemeslné práce.

Battlefield 3 to s bojovými stroji myslí smrtelně vážně!

Tak už víme, že si v novém Battlefieldu nezastřílíme po civilistech. Ty normální z nás to mrzet nemusí, protože jiné zábavy bude stejně dostatek. Jedním ze zajímavých lákadel jistě budou všechny možné válečné stroje, které se ve hře objeví. Vývojáři jich slibují 20, rozděleny by měly být do 12 tříd a je jen na vkusu hráče, který typ si zvolí. Někdo preferuje brutální sílu tanků, které jsou schopny i v plné rychlosti rozmetat soupeřovy pozice. Pokud však raději k věcem přistupujete z nadhledu, užijete si v kokpitu jednoho z letadel. Konkrétně nabídne Battlefield 3 obrněné transportéry, bojová vozidla pěchoty, hlavní bitevní tanky, vrtulníky Scout, bitevní vrtulníky, bojové stíhačky a bitevní tryskáče, jak uvádí další, do češtiny přeložený, Battleblog.

Star Trek Online bude free-to-play a Torchlight MMO také

Free-to-play je v online sektoru aktuální hit, protože počet titulů spoléhajících právě na tento ochodní model, je čím dál tím více. Dalším přírůstkem do rodiny her dostupných zdarma bude podle aktuálních informací i Star Trek Online od Cryptic Studios. Oznámil to finanční šéf firmy Perfect World, Kelvin Lau, investorům s tím, že ke spuštění by mělo dojít koncem tohoto roku. Právě zkušenosti Perfect World s free-to-play modelem jsou podle Laua přínosem pro Cryptic, který z nich nyní může profitovat. Nezůstalo však jenom u Star Trek Online.

Ke vzniku videoherního muzea vede ještě dlouhá cesta

Projekt Videogame History Museum, který mají na svědomí pánové Joe Santulli, Sean Kelly a John Hardie, se posunul o kus kupředu. Právě teď (v době vydání článku) zbývá už jen několik hodin do konce jejich pokusu získat 30 tisíc dolarů prostřednictvím webu Kickstarter a aktuální stav konta se již přehoupnul přes 47 tisíc. „Když jsem se dozvěděl, že jsme dosáhli našeho cíle, vehnalo mi to slzy do očí a přeběhl mi mráz po zádech,“ cituje Santulliho web časopisu Edge. Santulliho všechny dosavadní aktivity, jako je například Classic Gaming Expo, byly poháněné čirým nadšením a zapálením pro věc a financovány z vlastní kapsy.

Nové MMO Astronaut: Moon, Mars and Beyond chce vyučovat

Z výuky formou her a jiných "zábavných" forem se stal trend, před kterým není úniku. Jestli se jedná o přínosnou formu výuky, o to se odborníci neustále přou, ale to pro nás není momentálně důležité. Pokud jste rodič a nechcete svého potomka nechat hrát krvavé střílečky nebo realistické příběhy ze světa organizovaného zločinu (zdravíme GTA) a navíc byste byli rádi, kdyby se vaše ratolest při vysedávání před monitorem i něco přiučila, tak věnujte pozornost MMO titulu Astronaut: Moon, Mars and Beyond. Každý z nás chtěl být v určité fázi svého vývoje kosmonautem, takže přirozené nadšení pro téma by neměl být problém.

Nehynoucí bratrství v novém traileru Gears of War 3

Milióny hráčů po celém světě už netrpělivě odpočítávají dny, kterých zbývá už jen devatenáct. Gears of War 3 už silnou paží Marcuse Fenixe mocně tluče na dveře a Epic vnadí fanoušky novým trailerem. Ten má ale do drsného macho stylu celé hry dost daleko.

Mech akce Hawken nepřestává udivovat

Na papíře tenhle recept vypadá prakticky zaručeně: mechové bojující proti sobě v postapokalyptickém světě, a to všechno v online multiplayeru. Ovšem i tento koncept se dá jednoduše zkazit. S o to větším nadšením mohou fanoušci podobných her sledovat vývoj titulu Hawken, který vypadá čím dál tím lépe a dává naději, že by mohlo jít o úspěch.

První video ze Sniper: Ghost Warrior 2 - odstřelovač v džungli

Od května již oficiálně víme, že se na Sniper: Ghost Warrior 2 v polském studiu City Interactive intenzivně pracuje. Tato ukázka ze hry, prezentovaná na letošním Gamescomu, lehce zapadla, ale kvality prvního dílu a naděje vkládané do pokračování nám velí se k ní vrátit. Hlavním protagonistou je Cody „Sandman“ Anderson, zdatný odstřelovač ve službách soukromé agentury. Jak je z patrné z videa, hlavním prostředím bude ve hře džungle se svými charakteristickými rysy. Hra poběží na CryEngine, což by mělo být zárukou kvalitního vizuálu a video to zatím potvrzuje.

NHL 16 - recenze

V zámoří se pomalu žehlí dresy na další sezónu, u nás běží Extraliga naplno a do obchodů dorazil nový díl série NHL od EA Sports. Září je jednoduše oblíbeným měsícem hokejového fanouška. Ne všichni ale mají tolik důvodů k jásání. Třeba my, fanoušci Slavie a St. Blues, musíme zkousnout druholigovou příslušnost a velmi nepřesvědčivý kádr v dresech s notou na hrudi. Proto se musíme upínat k virtuálním světům a doufat, že právě tam si splníme sny o trofejích, které jsou nyní tolik vzdálené. Přináší nám tedy nový díl sportovní ságy spíš radost, nebo jen utvrzení v nadcházející hokejové depresi?

Madden NFL 15 - recenze

Do konce zápasu zbývá pár desítek vteřin, prohráváte o pět bodů. Míč má vaše offense na 35 yardech soupeřovy poloviny. Dva první downy nedopadly podle představ, konzervativní běhy přinesly jen čtyři yardy. 3rd&6 chcete hrát krátkou rychlou přihrávku na tight enda. Line of scrimmage stojí, playclock nekompromisně odečítají vteřiny. Zkouknete rozestavení obrany. Vidíte, že na levá straně je jenom jeden safety na vaše dva receivery, čas běží, rychle měníte hru, obrana se ve zmatku trošku hne, ale nezareaguje správně. Snap, tři kroky vzad, dlouhé dvě vteřiny čekáte, pocket drží, mačkáte čtvereček a přihrávka letí. Obránce váhal, hlídal bližšího receivera a nemá dostatek času zareagovat. Nikdo mu nepřišel na pomoc. Catch, touchdown, extáze. A tohle je ve zkratce Madden NFL 15.

Resident Evil: Revelations - recenze

Od vydání 3DS již brzy uběhne skoro rok a je třeba přiznat, že to tento handheld vůbec neměl a nemá jednoduché. Přitom potenciálu by bylo na rozdávání, jenže míra neschopnosti jeho využití byla dlouho až zarážející. Ale časy se díky hrám od Nintenda a konečně také i jiných firem mění a všichni posměváčci se mohou jít zahrabat. Jen se podívejte na Resident Evil: Revelations. Silná značka z „velkých“ konzolí dorazila na kartridže 3DS a po nanicovatém spin-offu v podobě Resident Evil: The Mercenaries dokazuje, že to jde – udělat výbornou a přitom obsahově původní 3DS hru.

Mario Kart 7 - recenze

Je to jeden z charakteristický rysů Nintenda, který jedna skupina nenávidí a druhá miluje. Každé vydání nového hardwaru s sebou přináší vlnu nových dílů profláknutých sérií. Můžete si o nich myslet, co chcete, ale je těžké se ubránit faktu, že kvalitu a vysokou míru zábavy se daří udržovat v mnoha z nich. Mario Kart patří ke stálicím již od doby Super Mario Kart z devadesátého druhého. Její hratelnost se za ta léta téměř nezměnila a jistým znovuzrozením pro ni byl příchod prvního handheldu DS. Nyní by měla pomoci třetím rozměrem obdařenému 3DS, které zatím žádným extra dlouhatánským seznamem skvělých her neoplývá.

Xenoblade Chronicles - recenze

Konzole Wii od Nintenda má již hvězdné období zřejmě za sebou a směřuje do poslední fáze svého životního cyklu. Někdo bude dokonce namítat, že žádné hvězdné období nikdy neměla, že počet kvalitních titulů by se dal spočítat na prstech jedné ruky. A není úplně mimo mísu, co si budeme povídat. Ovšem předtím, než zahodíte své bílé krabičky do smetí, dejte jim šanci. A teď nemyslím chystanou Zeldu.

NHL 12 - recenze

Je to jedna z největších jistot herního průmyslu. Dětem skončí prázdniny a EA Sports vydá nový ročník série NHL, což s sebou přináší několik průvodních jevů, které se také pravidelně opakují. EA se v dostatečném předstihu začne bít v prsa a do světa vypouštět informace o chystaných změnách a novinkách. No, a když už nové NHL vyjde, začnou se hráči pídit a vyptávat, kde ty novoty jsou.

Splinter Cell 3D - recenze

Tom Clancy se v první várce her na nové 3DS objevuje hned podruhé, tentokrát ovšem s jinou značkou. Kromě Ghost Recon: Shadow Wars tak dostává svůj třetí rozměr i Splinter Cell se supertajným agentem Samem Fisherem v hlavní roli. Ubisoft si chtěl zřejmě pojistit úspěch a místo nějakého nového spinoffu se pustil do remaku kritiky nejoceňovanějšího dílu celé série, tedy Chaos Theory z roku 2005. Sázka na jistotu však tentokrát nevyšla, protože samotná konverze napáchala až příliš nenapravitelných škod. Nutno podotknout, že právě tento díl se již tehdy (rok 2005) dočkal kapesní verze pro handheld DS od Nintenda, která také nijak slavně nedopadla, a právě 3D verze si nese až moc společných rysů.

Ghost Recon: Shadow Wars - recenze tahovky od tvůrce X-Com

Jméno amerického spisovatele Toma Clancyho je asi většině hráčské veřejnosti alespoň minimálně známé. Ale co takový Julian Gollop? Nevíte? Tak to zkusíme obráceně. Starší z vás si jistě pamatují na oceňované hry UFO: Enemy Unknown (1994) nebo X-COM: Apocalypse (1997). A právě jejich tvůrcem je britský vývojář Gollop, aktuálně zaměstnaný v kancelářích Ubisoftu v Sofii, kde pracoval na launchovém titulu pro Nintendo 3DS. Když se tato informace poprvé objevila, vzbudila velká očekávání, protože titul Tom Clancy's Ghost Recon: Shadow Wars měl patřit do stejné žánrové škatulky jako jeho předchozí mistrovská díla, tedy taktických tahových strategií.

Kirby's Epic Yarn - recenze nápadité plošinovky

Když se Řehoř Kirby jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakousi nestvůrnou bavlnku. Kafka takto otevírá svoji povídku, Nintendo podobně otevírá Kirby's Epic Yarn, v pořadí již desátý titul se starým známým hrdinou Kirbym v hlavní roli. Při pohledu na obrázky ze hry se v první chvíli možná zděsíte a pohrdavě usmějete. „Přeci něco takového nebudu hrát, to je pro děti,“ běží leckomu v hlavě. Věřte, že by to byla chyba, obrovská, protože v tomto případě stojí za to odhodit předsudky, zapomenout na svůj „dospělý“ věk a ponořit se do fantaskního světa plného nápadité zábavy.

Super Street Fighter IV 3D Edition - recenze

Nintendo umí vystupňovat napětí a získat tím pozornost pro svůj nedávno vydaný hardware 3DS (článek, video). Leckdo pak v euforii snadno přehlédne nepříliš vysokou kvalitu launchových titulů. Občas se však i v této skupině objeví hra, která je něčím lepším, než jen učesaným a nepříliš trvanlivým doprovodem nového hardwaru. A právě to je případ kapesní verze nesmrtelné klasiky Super Street Fighter IV: 3D Edition.