Madden NFL 15 - recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Madden NFL 15 - recenze

Datum vydání:
29. srpna 2014
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

5. 4. 2015 14:00 | Recenze | autor: Jan Vitík |

Do konce zápasu zbývá pár desítek vteřin, prohráváte o pět bodů. Míč má vaše offense na 35 yardech soupeřovy poloviny. Dva první downy nedopadly podle představ, konzervativní běhy přinesly jen čtyři yardy. 3rd&6 chcete hrát krátkou rychlou přihrávku na tight enda. Line of scrimmage stojí, playclock nekompromisně odečítají vteřiny. Zkouknete rozestavení obrany. Vidíte, že na levá straně je jenom jeden safety na vaše dva receivery, čas běží, rychle měníte hru, obrana se ve zmatku trošku hne, ale nezareaguje správně. Snap, tři kroky vzad, dlouhé dvě vteřiny čekáte, pocket drží, mačkáte čtvereček a přihrávka letí. Obránce váhal, hlídal bližšího receivera a nemá dostatek času zareagovat. Nikdo mu nepřišel na pomoc. Catch, touchdown, extáze. A tohle je ve zkratce Madden NFL 15.

Pokud vám podobné okamžiky nezvyšují krevní tlak, nebo naopak vůbec netušíte, o čem to sakra mluvím, tak asi nemá smysl, abyste pokračovali. Když se budu držet hodně při zemi a pokusím se o maximální možnou objektivitu, tak je americký fotbal ten úplně nejvíc nejlepší sport na světě. A dělat hru podle nejlepšího sportu na vás klade nemalé nároky, protože musí být také nejlepší. Povedlo se to letos? Povedlo.

Jako v telce

Madden NFL 15 (kdyby ještě někdo náhodou netušil, hra nese jméno bývalého hráče, člena síně slávy, trenéra, který dovedl k zisku Super Bowlu Oakland Raiders, a oblíbeného komentátora Johna Maddena) je už druhým dílem série pro nové konzole, což přináší řadu pozitiv. Měl jsem možnost dost intenzivně hrát nejdříve verzi pro “starou” konzoli PS3. I bez Ignite enginu měla tahle verze co dělat, aby poskytla alespoň trochu příjemný zážitek. Člověk se musí smířit s lagy a celkovou pomalostí hry.

Šlo však o cennou zkušenost, která mi umožnila přijmout vymoženosti Ignite enginu v PS4 verzi s otevřenou náručí a značnou shovívavostí. Hra vypadá po 95 % času skvěle. Občas samozřejmě vykoukne nevyladěnost, kdy se hráč při skládce chová spíš jako hadrový panák než stotřicetikilová hromada svalů. Jinak jsou kilogramy ze hry cítit při každém hitu, při každém pokusu o změnu směru, při každém běhu.

Stejně dobře vypadá i všechno kolem. Animace mezi downy působí realisticky, hráči se přiměřeně radují dle dosaženého zisku nebo případné ztráty a trenér poskakuje za postranní čárou při sporném verdiktu rozhodčích nebo jen rezignovaně sklopí hlavu, když tomu dáváte řádně na frak. Aby vtažení do děje bylo ještě intenzivnější, přibyl poločasový sestřih důležitých momentů zápasu s velmi přesným komentářem. Jednoduše hra vypadá úplně jako nedělní přenos.

Nejlepší obrana je obrana

Kdybych měl letošní ročník stručně charakterizovat, bude to zacílení na obranu. Pro spoustu lidí tu nudnější polovinu amerického fotbalu. Nikoliv však pro fanoušky klubů, kterým obrana vyhrává zápasy (ostatně, říká se, že Superbowl vyhrává obrana... zdravím Malcolma Butlera do Bostonu). Přepracování obranných mechanik přineslo své ovoce a dává hráči mnohem větší kontrolu nad průběhem a výsledkem. Nejvíce je to vidět v případě defensive linemanů, kterým tvůrci ušili na míru nový pohled kamery. Nezobrazuje sice celkovou situaci na hřišti, ale jen váš úzký výsek hřiště. Můžete se tak ovšem soustředit na souboj se svým blokařem, probít si cestu až ke quarterbackovi a pořádně ho srazit k zemi. Kdyby někdo vyřízl jen tuto část a nabídl ji jako minihru, vydržel bych u ní pěkných pár hodin.

Značným přepracováním prošla i obranná AI, což vynikne v porovnání s předchozím dílem Madden NFL 25 (slavilo se 25. výročí, takže Madden NFL 14 neexistuje). Obránci jsou mnohem přizpůsobivější, takže opakování běhů nepřipadá v úvahu. Klíčem k úspěchu je vyvážený mix různých schémat, jinak vás obrana roznese na kopytech. Stejně jako ve skutečnosti, takže palec nahoru. Zlepšení lze vypozorovat i v případě delších přihrávek. Reakce celé secondary vás donutí pořádně si rozmyslet každý hod míče, pokud nechcete prohodit ovladač televizí po pátém interception v řadě.

Mnohem realističtěji působí přesnost quarterbacků. Borci jako Brady a Rodgers jsou jako stroje a jejich milimetrové hody vás budou pronásledovat v nočních můrách. U QB z druhé strany spektra, jako je Smith nebo Manziel, už takové nebezpečí nehrozí a jejich přesnost je o poznání nižší, což nebývalo.

zdroj: Vlastní

“Coach, calm down you're gonna have a stroke!”

Tvůrci přepracovali i způsob play-callingu. Tradicionalisté a veteráni série to možná vidí neradi, ale nový způsob je obecně lepší, protože hra reaguje na aktuální kontext. Když vás čeká dlouhý třetí down, dostanete na výběr podle toho, co v podobných situacích hraje obrana soupeře, a jaké vaše hry měly úspěch. K tomu se ještě přidávají community picks založené na tom, které hry vybírají ostatní hráči, což dohromady dává komplexní nabídku možností.

Samozřejmě, pokud znáte zpaměti playbook a pohybujete se v něm rychlostí blesku, tuto novinku příliš neoceníte. Aby byl váš útok ještě drtivější, můžete využít “Coach Stick”. Jde o ukazatel s indikátorem soubojů jednotlivých hráčů a snadno zde vidíte, ve kterém bude mít váš hráč největší převahu. Díky tomu se snadno vyhnete silným obráncům a naopak můžete zasáhnout v nejslabším místě.

Pro nováčky v sérii (a věřím, že nejen pro ně) je zde velmi podrobný tréninkový mód, kde se kromě základního ovládání naučíte i kus teorie, třeba jak od sebe rozeznat coverage 2 a 3. Věřte, bude se vám to hodit. Protože stejně jako ve skutečnosti, i tady je základem úspěchu dril. Pokud jste však nikdy americký fotbal neviděli a chtěli byste začít, není Madden NFL 15 ideální volba. Základní pravidla a princip hry vám tvůrci nevysvětlí a tápáním se zbytečně odradíte. Zkuste se podívat na pár zápasů v televizi, přečíst pár základních pravidel, a pak směle do toho.

Madden NFL 15 se každopádně povedla! Je vidět, že se tvůrci poučili z loňských chyb a přináší znatelný krok vpřed. Snad se nenechají ukolébat a příští sezónu se můžeme těšit na ještě větší nářez. Prostě je vidět, které série věnují v EA přednostní pozornost... ano, koukám se na tebe NHL 15!

Verdikt:

Lepší hru o americkém fotbalu nenajdete. Ne proto, že žádná jiná neexistuje, ale hlavně proto, že je zatraceně dobrá. Skvěle vypadá, skvěle zní, skvěle se hraje.

Nejnovější články