SOMA

SOMA

Články

Prosincová nálož her „zdarma" pro PS+, Xbox Live Gold a Switch Online je příjemně pestrá

Konec roku se blíží a Sony ho chce uzavřít ve velkém stylu. Minimálně tedy pro předplatitele služby PlayStation Plus, kterým už za pár dnů nadělí dva hodně povedené kousky. Prosincovým titulům pro PS+ totiž vévodí výborný horor SOMA a fajnová arkádová akce navenek se tvářící jako závodní hra, Onrush.

Discord otevírá svůj obchod s desítkami pečlivě vybraných titulů

Tak je to konečně tady. Steam, GOG a další podobné služby mají nového vyzyvatele od Discordu. Zatím samozřejmě nedokáže konkurovat rozsahem nabízeného obsahu, ale slibuje opravdu zajímavé prvky – hry, které správci pečlivě vybírají, hry, které mají časovou exkluzivitu, předplatné s přístupem k výborným hrám. Ale je přesto vůbec pro další digitální obchod místo?

Nejlepší virtuální bydlení v počítačových hrách

V reálném světě nemovitosti hýbou trhem, ale ve hrách jsme možnost koupit či vlastnit příbytek zas tak často nezažili. Ovšem o to více je tento nápad pamětihodný, když se dobře provede – dokonce by se dalo říct, že v nejlepším případě hrám dodává zcela unikátní charakter. A my se teď podíváme na některé konkrétní kousky, v nichž se autorům podařilo úspěšně ubytovat i ty nejnáročnější hráče.

Best of 2015: Nejlepší adventura

Příznivci adventur si budou letopočet 2015 pamatovat jako další skvělý rok „svého“ žánru. Nejde jen o to, že díky hrám jako The Book of Unwritten Tales 2, Tormentum nebo Technobabylon neztratily ani loni na dechu point’n’click adventury. Vedle nich totiž vznikla řada moderních kusů, které se sice nedrží klasického ovládacího schématu, ale to nejdůležitější, tedy vyprávění příběhu a budování atmosféry, zvládají na jedničku. A konečně, stranou nezůstaly ani inovace a nové nápady, které jeden z nejstarších herních žánrů potřebuje jako sůl...

GamesPlay: hrajeme podvodní horor Soma od tvůrců Amnesie

Pět let vyvíjeli tvůrci populární Amnesie hororovou hru z prostředí podmořské stanice Pathos II. Zdá se vám to jako přílišný luxus v době, kdy i vývoj AAA her často trvá jen rok či dva? Možná, ale Frictional Games je malý tým a výsledek jeho práce opět stojí za to, jak se snažil v recenzi naznačit Vilém. Soma už podle něj možná není lekačkový horor ve stylu zmíněné Amnesie, ale okamžiků, kdy člověku spadne srdce až do kalhot, si během hraní stejně užijete víc než dost, jak se můžete přesvědčit v následujícím gamesplayi.

Soma se prý prodává podle plánu a vývojáři už chystají nové projekty

Frictional Games se vrátili na scénu s hororovou novinkou Soma a stejně jako kdysi po vydání Amnesie vyrukovali i s čísly. Soma je na trhu 10 dnů a vývojáři se pochlubili nejen s prodejními výsledky. Za 10 dnů se jim podařilo prodat 92 tisíc kusů hry, přičemž se prodeje zatím ustálily na nějakých 2 tisících kusech denně, kde se zatím drží. Vzhledem ke smlouvám ale bohužel nemohou zveřejnit kolik kusů se prodalo na PS4 a kolik na PC.

Bleskovky

  • 20. 11. 2017 - 1. prosince vyjde Xbox One verze hry Soma. Jako bonus nabídne nový Safe režim, ve kterém si můžete vychutnat příběh a prostředí bez útočících nepřátel. Tento režim obdrží v podobě patche i majitelé PC a PS4 verze. (+ video)

  • 26. 9. 2016 - Titul SOMA našel za rok přes 450 tisíc majitelů.

  • 24. 3. 2016 - Půl roku starého hororu SOMA se prodalo něco málo přes 250 tisíc kopií, aby na sebe titul vydělal, je potřeba ještě 20 až 30 tisíc prodaných kusů. Vývojáři jsou rovněž zklamáni malým zájmem ze strany moderů.

  • 2. 10. 2015 - Hry SOMA se od vydání (22. září) prodalo již více než 92 tisíc kopií.(+ nový trailer)

  • 28. 9. 2015 - Zaheslovaná instalační složka hry SOMA obsahuje materiály z vývoje titulu.

  • 14. 4. 2015 - Horor SOMA se nachází v konečném stádiu vývoje.

Hodnocení
GAMES.cz
8/10
Hodnocení Metacritic:
79/100
Hodnocení čtenářů:
60/100
Datum recenze:
21. září 2015
Recenze