Planescape: Torment
Věková dostupnost

Planescape: Torment

Články

Hry, které nás naučily anglicky

Kvůli chybějící lokalizaci Assassin’s Creed Valhalla se v poslední době hodně skloňuje téma češtiny ve hrách, ale absence překladu nakonec může být dobrou zprávou pro ty, kdo by se potřebovali naučit anglicky. Spousta z nás se jazyku Shakespearovu naučila právě díky tomu, že jsme si chtěli zahrát nějakou hru, která v češtině nebyla, a takové macaté RPG mělo daleko větší vzdělávací hodnotu než celé pololetí s přeučenou paní ruštinářkou. V dnešním článku vzpomínáme na ty nejpřínosnější hry pro náš lingvistický rozvoj.

Proč nemám rád RPG příběhy, které mě nutí zachraňovat svět

Ne každý musí být Frodo. Ne každý by měl být Frodo. Tahle věčná pravda se mi hlavou honí pokaždé, když v nějakém RPG za každou cenu musím zachraňovat svět. To je pořád nějaký temný pán, démoni, co nás všechny sežerou, bortící se realita… A já bych se přitom mnohem radši ponořil do osobnějšího příběhu, který bude schopný vybudovat efektivní citová pouta, v pravou chvíli mě praštit přes solar opravdu dojemnou scénou, nebo píchnout u srdce tím, jak lidsky a nepřehnaně působí.

Retro GamesPlay: hrajeme legendární RPG Planescape Torment

Pomalu se nám blíží vydání RPG Torment: Tides of Numenera (28. únor), což je duchovní nástupce kultovní klasiky Planescape: Torment z prosince 1999. Přestože ve své době nešlo o komerčně extra úspěšný titul, získal si díky kombinaci netradičního zasazení, klišé popírajícího hlavního hrdiny a zaměření na dialogy namísto soubojů srdce celé řady hráčů a novinářů – označení „kultovní“ se v případě Planescape: Torment opravdu nevzalo jen tak ze vzduchu, jak si ukážeme v dalším retro gamesplayi.

Rozvětvené příběhy v RPG hrách ocení jen hrstka hráčů. Co s tím?

Pokládat si otázku v titulku a odpovídat na ni v první větě článku je zločin. Editoři za to po právu trhají pisálkům ruce u ramene, ale někdy se podobnému přešlapu nelze vyhnout. Ne v případě, kdy člověk hledá odpověď na palčivou otázku: jaká je vlastně nejlepší struktura vyprávění v RPG hrách? 

REMAKE

Planescape: Torment: Enhanced Edition
5/10
Planescape: Torment: Enhanced Edition
RPG
iPad, Android, PlayStation 4, PC, Xbox One, PS4 Pro, Switch, iOS, Xbox One X
11. duben 2017
Hodnocení Metacritic:
91/100