Far Cry 4
Věková dostupnost

Far Cry 4

Články

Ztraceno v procesu: Far Cry, Far Cry 3 a kořeny ságy

Letošní jaro jsme zahájili vydáním pátého dílu Far Cry – po fiktivním tropickém ostrově a fiktivní himalájské diktatuře jsme se vrhli... do náruče fiktivního amerického kultu. Na to, že první díl série platil za jakousi moderní, akční variaci Ostrova doktora Moreaua, je markantní změna stylu od jedničky do pětky zjevná. Aby také ne, když hru dnes namísto německého Cryteku spravuje Ubisoft! Jak ale ukazuje pohled na vývoj jedničky i trojky, kdyby série měla zůstat věrná svým kořenům, žádnou sérií by se nejspíše nikdy nestala.

Rekapitulace – série Far Cry a její věže, psychopati, robosauři a mamuti

Je trochu paradoxní říct, že série Far Cry prošla za čtrnáct let své existence pozoruhodným vývojem, zvlášť proto, že trojka, čtyřka a pětka následují stejný mustr. Nicméně, Far Cry, jejíž první díl spatřil světlo digitálního světa v roce 2004, je mnohem košatější. Řada spin-offů a experimentů vytvořila pozoruhodný fenomén, který rozhodně nemá jen jednu tvář. Jak šel čas s Far Cry jako značkou se podívejte v naší nové rekapitulaci od Honzy Vondráška.

Skrytá symbolika v grafice herních hitů

Když před vámi někdo nahlas prohlásí, že hry už dnes nejsou dávno jen hrami, ale značkami, kterým je třeba dát jasnou tvář, asi ho budete mít za starého korporátního zmetka, který pod vlivem peněz už dávno ztratil představu o tom, co hráče opravu zajímá. Jenže Liamu Wongovi z Ubisoftu je osmadvacet a jeho výrok nemá ve skutečnosti s korporátními řečmi mnoho společného. V roli šéfa grafického designu se podílel na grafickém stylu Far Cry 4 a ve své přednášce na GDC 2016 se snažil vysvětlit, proč je právě tato často opomíjená součást herního vývoje tak důležitá.

Hraní ve 4K rozlišení je sice možné, ale vyjde vás draho a má svá omezení

Zatímco v minulém článku jsme se podívali na ten nejlevnější hardware, tedy integrované grafické karty, tentokrát bude situace přesně opačná. Vyzbrojeni drahými grafikami a pořádnými monitory se vydáme zjistit, jestli už nastala doba hraní v rozlišení 4K. A byť se tato zkratka dobře pamatuje a je všeobecně rozšířená, bylo by vhodné uvést na pravou míru, že nás bude zajímat spíš obvyklejší rozlišení 3840x2160, správně označované jako UHD. S terminologií si však většina webů hlavu neláme, a pokud budete hledat například výsledky benchmarků, s železnou pravidelností se budete setkávat s tím, že horizontální počet bodů, pohybující se kolem číslovky 4000, je zkrátka 4k.

Bleskovky

  • 31. 1. 2018 - PlayStation Store nabízí 12 měsíční PS Plus členství společně s plnou hrou Far Cry 4 za 1560 Kč.

  • 3. 3. 2016 - Obrazem: Vývojáři hry Far Cry Primal se při vytváření mapy zřejmě příliš nepředřeli - až nápadně se podobá té z Far Cry 4.

  • 13. 5. 2015 - Ubisoft očekává, že Rainbow Six Siege půjde více na dračku než Far Cry 4 a připravuje řádku DLC. Žádnou novou značku nepřipravuje. Největší příjmy má z PS4 (32%), následuje Xbox One (20%), PS3/X360 (po 13%), PC (12%), Wii (4%) a WiiU (1%).

  • 6. 5. 2015 - Kompletní edice Far Cry 4 vyjde 19. června, pouze na PC a PS4.

  • 5. 5. 2015 - Ubisoft připravuje kompletní edici Far Cry 4, jenž nabídne vše, co ke hře doposud vyšlo.

  • 25. 3. 2015 - Na PSN byl spuštěn velikonoční výprodej. Za akční cenu můžete pořídit například Far Cry 4, FIFA 15, Demon's Souls, Trilogii Mass Effect či Metal Gear Rising: Revengeance.

Hodnocení
GAMES.cz
9/10
Hodnocení čtenářů:
85/100
Datum recenze:
19. listopadu 2014
Recenze