Braid, Anniversary Edition

Braid, Anniversary Edition

Články

Žádná „indiepokalypsa“ nehrozí - vývoj her je prostě jen drsný byznys

Hádanka hned na úvod. Co se stane, když se sejde pět nezávislých vývojářů v jedné místnosti? Poskytnu vám malou nápovědu: záleží na roce, ve kterém se sejdou. Kdyby k tomu došlo v roce 2008, budou si notovat, jak se jim skvěle daří, protože mohou své výtvory prodávat na Steamu nebo Xbox Live bez potřeby vydavatele. Kdyby se sešli v roce 2011, budou ještě pořád nosit na tváři úsměv, ale zároveň si postěžují, že her vychází nějak hodně a je těžší se prosadit, pokud je Steam, Sony, Apple nebo Microsoft nepromují na homepage. V roce 2013 by už měli mírně nakyslé úsměvy, protože většina jejich prodejů se odehrává jenom během slev, no a když se sešli během GDC 2016, tak už rovnou hovořili o tzv. indiepokalypse – konci distribuce nezávislých her, jak ji nyní známe. Hrozí ale skutečně něco podobného? Nebo si jen i tvůrci nezávislých her musí připustit, že úspěch se nedostaví automaticky, když udělají dobrou hru, jen proto, že je „nezávislá“? Titulek článku na otázky ústy tvůrců sice odpovídá, ale závěr je též potřeba podložit argumenty. Tady jsou.

Tvůrce Braid úspěšně utrácí na The Witness veškeré své úspory

Utratit miliony dolarů, získané z prodeje jednoho úspěšného titulu, se dá mnoha způsoby - třeba šest let trvajícím vývojem další hry. Utratit miliony sázkou na jednu kartu se také může a nemusí vyplatit, ovšem v případě Jonathana Blowa se dá taková zhýralost jistě pochopit - jeho Braid byl zcela výjimečný titul a od připravované hry The Witness lze očekávat rovněž netradiční zážitek. Jen to holt není zadarmo.

Tak prý jinak, Microsoft chce podporovat indie hry na Xbox One

Jedna z mnoha dílčích informací ohledně nové konzole Xbox One, která se nesetkala s  příznivým přijetím mezi hráči a vývojáři, se týkala údajně nezměněného přístupu Microsoftu k vydávání nezávislých her. Matt Booty z MS prohlásil, že na současném modelu se nebude nic měnit, což v překladu znamená, že nezávislí vývojáři nebudou moci své hry na Xbox Live vydávat sami, ale budou na to muset jít přes Microsoft, nějakého jiného vydavatele a tunu papírování.

Konečně vyšel snímek Indie Game: The Movie

Když jsem před asi rokem a půl titulkoval video, které se vztahovalo k chystanému dokumentu Indie Game: The Movie, nenapadlo mě, jak dlouho ještě zabere dokončování. Celkem to chtělo dvě kickstarterové kampaně a spoustu času, aby byl snímek hotov, ale konečně je tady. Za tímto dokumentem stojí dva kanadští filmaři, James Swirsky a Lisanne Pajot.

XBLA je pro indie tvůrce otrava, která se pořád vyplatí

Populární nezávislý vývojář a tvůrce plošinovky Braid, Jonathan Blow, nikdy nejde k ostřejšímu slovu daleko a ani jeho vyjadřování bychom obvykle neoznačili jako „diplomatické“.

ORIGINÁL

Braid
9/10
Braid
Akční
PC, PlayStation 3, Xbox 360
duben 2009