Retro GamesPlay: Jedi Knight II - Jedi Outcast

Nejenom v tuzemských kinech ještě pořád řádí fenomén Hvězdných válek v podobě první Star Wars Story s názvem Rogue One. A při té příležitosti si v dalším retro gamesplayi předvedeme videoherní verzi „vedlejšího“ příběhu z universa Hvězdných válek. Kyle Katarn se sám se sebou a s temnou stranou Síly pere už od roku 1995 a titulu Dark Forces, ale jedna z jeho nejsvětlejších chvilek přišla v roce 2002, kdy musel v Jedi Knight II - Jedi Outcast znovu aktivovat své schopnosti, aby se mohl postavit nepříteli v podobě Desanna.

Nejlepší nezávislou hrou roku je podle IndieDB RimWorld, české Factorio skončilo na 7. místě

Zatímco loňskému žebříčku nejlepších nezávislých her podle uživatelského hlasování webu IndieDB vévodil český sci-fi sandbox Space Engineers, letošní gratulace míří do Kanady. Jedna česká hra se do tamního TOP 10 ale přeci jen probojovala a ostatně i loňský vítěz se dočkal čestné zmínky s tím, že jde o hru stále hodnou vaší pozornosti. Pojďme už ale k letošním vítězům.

Star Citizen přechází od CryEnginu na příbuzný Lumberyard od Amazonu

Už od konce roku 2015 přestali vývojáři vesmírného onlineovky Star Citizen využívat nové buildy CryEnginu. Důvodem byl plánovaný přechod na nový engine. CryEngine totiž vyměnili za Lumberyard od Amazonu. Pokud jste ale četli náš článek o představení Lumberyard, víte, že zas taková změna to není. Engine Amazonu je totiž založený na CryEnginu, přičemž k němu dodává vlastní nadstavbu, která byla, společně s podporou ze strany Amazonu, hlavními důvody ke změně.

GDS 2016: Viktor Bocan - RPG systémy a jak je dělat

Designujete RPG? Jak silný by měl být fireball na úrovni pět? Bude kouzelník nejprve slabý, ale později se promění v chodící zkázu? Má síla růst v závislosti na tom, že hráč hýbe těžkými předměty? Žádná z těchto otázek nemá jednoduchou odpověď, a vývojáři RPG je řeší při každém novém projektu. V případě českého studia Warhorse je navíc vše okořeněno tím, že jejich titul Kingdom Come: Deliverance je realistická historická hrou. O tom, jak se s nástrahami RPG žánru tvůrci perou, hovořil během Game Developers Session 2016 designér Viktor Bocan.

Jaká obálka letošního Levelu se vám líbila nejvíce?

Rok 2016 je takřka za námi, a tak nezbývá než bilancovat. Kupříkladu se můžete ohlédnout za uplynulým rokem s Levelem a zavzpomínat, jaká obálka se vám líbila nejvíce. Abyste měli vzpomínání jednodušší a nemuseli se přehrabovat poličkou, všechny obálky si můžete prohlédnout v článku, a stejně tak si můžete připomenout, o čem se v daném čísle psalo. Svůj hlas pro nejlepší obálku můžete vyjádřit buď "lajkem" na Facebooku, nebo v anketě na konci článku.

Cursed Castilla oprašuje několik let starou poctu hopsačkám z osmdesátek

Cursed Castilla vzdává hold evropskému, a především španělskému folklóru tak, jako smeká klobouk starým arkádovým plošinovkám. Jako největší inspirace posloužily vývojářům hry jako Ghost n‘ Goblins, Tiger Road, Black Tiger, Shinobi, Ryger, Karnov, Rastan nebo Trojan. Stejně tak pro ně byly důležité mýty Kastilského království, v jehož fiktivní verzi vás, rytíře Dona Ramiroa, vyšle král Alfons VI. Kastilský na nebezpečnou výpravu.

Lednové várce her pro PS Plus dominuje Day of the Tentacle a This War of Mine

Předplatitelé služby PlayStation Plus budou mít v lednu k dispozici pestrý výběr her zdarma. Tradiční nabídka her v rámci předplatného se i pro tentokrát vyhne obrovským tříáčkovým titulům, ale zase nabídne ověřené a povedené kousky včetně Day of the Tentacle Remastered a This War of Mine: The Little Ones.

GamesPlay: hrajeme sandbox z 2. světové The Saboteur

The Saboteur je zvláštní hra. Svým výrazným, částečně černobílým, vizuálem zaujme na první pohled. Stejně jako námětem, který se zabývá odbojovým hnutím během 2. světové v Paříži. A nesmíme zapomenout na hlavního aktéra – Irský rváč, automechanik a ožrala Sean Devlin rozhodně nepatří k postavám, na které snadno zapomenete. Tedy, alespoň v redakci Games.cz jsme na něj nezapomněli, pořád o něm hovoříme a dnes vám jej představíme.

Fanoušci pracují na remaku legendární hry Star Wars: X-Wing

Pamatujete si ještě na vesmírné přestřelky stíhaček ve více než 20 let staré Star Wars: X-Wing? Podle mistra Loukoty se jedná o titul, který změnil herní historii. Ale kdo by si dnes týral smysly předpotopní grafikou a zvukem jak z Nokie 3310? Naštěstí pro všechny zhýčkané fandy Hvězdných válek skupina nadšenců vyvíjí mod s názvem XWVM, který celou hru převádí do enginu Unity.

Oslavy 20. výročí Diabla proběhnou ve všech hrách od Blizzardu

31. prosince 2016 uplyne 20 let od vydání prvního Diabla. Hra, která začínala jako tahové RPG, se nakonec zasadila o vytvoření nového žánru hack & slash RPG, a dočkala se dvou úspěšných pokračování. Vývojáři z Blizzardu se už o oslavách kulatého výročí rozpovídali na letošním BlizzConu, ale teď prozradili, že se nebude „slavit“ jen v Diablo III, ale i v dalších hrách od Blizzardu.

GDS 2016: Pawel Miechowski - This War of Mine 2 roky po vydání

Když před dvěma lety přijel Pawel Miechowski do Prahy, aby přednášel na Game Developers Session, jeho hra This War of Mine právě vyšla na Steamu, a on nemohl tušit, jestli uspěje. O dva roky později se na největší vývojářskou konferenci u nás vrátil jako jeden z nejúspěšnějších polských vývojářů. A právě posledním dvěma rokům, a všem radostem i strastem kolem This War of Mine, se věnoval ve své zajímavé přednášce.

Další díl pořadu Vektor dohání hudební resty z her roku 2016

Poslední letošní vysílání pořadu Vektor, věnovaného herní hudbě, se bude točit kolem soundtracků roku 2016, na které se buď nedostalo, nebo prostě jen vyšly se zpožděním oproti vydání původní hry.

Rakouská adventura The Lion’s Song sbírá se svým netradičním tématem pozitivní ohlasy

The Lion’s Song staví na premise, která velkým hrám nevoní. Lehce se kolem ní otřel Alan Wake, kde šlo ale pouze o záminku dostat postavy na místo činu, zatímco zde půjde o alfu a omegu všeho dění. Lion’s Song je příběhem tří odlišných osobností, kteří jsou ve svých oborech výjimeční či takřka geniální. Každý z nich se ale trápí s vlastní verzí kreativních či společenských problémů, a je pouze na vás, jak je zvládnete vyřešit. Venku jsou zatím první dvě epizody a sklízí zatím samou chválu - zbývající dvě mají své vydání před sebou.

V akčním hororu Xenomorph vás čeká ne tak docela opuštěná vesmírná loď

Pravý vesmírný tulák, obírající rozbité a opuštěné lodě o poslední zbytky cenných propriet, aby je následně střelil na černém trhu, musí být schopný velmi dobře vyhodnocovat poměr rizika a návratnosti každého kšeftu. „Kvůli pár bednám banánů nevlezu do lodi, které netěsní jaderný reaktor,“ řekne si třeba, i když by si zrovna banán dal tuze rád. A právě takový selský rozum naprosto chybí hrdinovi hororového RPG Xenomorph.

GamesPlay: hrajeme (a učíme se) Žabí zlomky

Neumíte zlomky? Nevadí, Frog Fractions – Žabí zlomky vás je …také nenaučí. Freewarovka Jima Crawforda okouzlila po svém vydání v roce 2012 herní svět včetně nás, ale hlavně to platí o Lukáši Grygarovi. A není snad lepší příležitosti vám ukázat proč, než je nedávné objevení Frog Fractions 2 (nebo 3?) po dvou letech hledání v titulu Glittermitten Grove.

V lednu přibude do Heroes of the Storm první troll: Zul’jin

Řady Heroes of the Storm rozšíří v lednu první troll a warcraftí veterán Zul’jin. Můžete si jej pamatovat z World of Warcraft, ale objevil se už ve Warcraft II. Oproti původním nákresům je Zul’jin v Heroes of the Storm poněkud svalnatější a bude zde zastávat roli "vrahouna na dálku". K tomu mu poslouží dvojice seker, schopnost dávat solidní poškození a možnost se léčit.

Rodina SteamWorld her se příští rok rozšíří o nový titul

Vývojáři ze studia Image & Form Games oznámili novou, zatím nepojmenovanou, hru ze světa SteamWorld, který nějakým způsobem naváže na odkaz SteamWorld Dig a SteamWorld Heist, a měla by vyjít v příštím roce. Ještě před vydáním ji ale hráči uvidí minimálně na veletrhu PAX a na německém Gamescomu.

GDS 2016: Jaromír Plachý - Chuchel, příběh vývoje

Game Developers Session 2016 nabídla celou řadu opravdu zajímavých přednášek nejenom pro vývojáře a „lidi od fochu“. Suverénně nejzajímavější a nejvtipnější ovšem vystřihl Jára Plachý z Amanita Design o čtyřletém (a stále pokračujícím) vývoji projektu Chuchel. Pokud se chcete dozvědět v zásadě šokující (ano, teď přeháníme) informace o genezi jedné velmi kreativní hry, určitě si přednášku nenecháte ujít.

Utajovaný titul Frog Fractions 2 našli fanoušci jedničky ve hře Glittermitten Grove

Na světě je zase o jedno tajemství méně. Může za to zvídavá komunita kolem kultovní hry Frog Fractions, jejíž pokračování jménem Frog Fractions 2 prošlo před dvěma lety úspěšnou kampaní na Kickstarteru. Mělo to ovšem jeden háček. Vývojář Jim Crawford dopředu avizoval, že hra se nebude jmenovat Frog Fractions 2, ale že její vydání bude zahaleno tajemstvím, a hráči ji budou muset sami najít odkrýváním připravených stop. A právě to se jim pouhých 14 dní po vydání podařilo.

Hodnocení Punch Club na Steamu se zvýšilo díky snížení obtížnosti, dvojka vyjde příští rok

Punch Club je zajímavý případ. Hra se „vymkla“ tvůrcům z rukou a žila vlastním životem. Vývojáři z Lazy Bear Games ji původně cílili na hodně hardcore publikum, ale díky grafice, stylu a odkazům na popkulturní ikony osmdesátých let si nakonec proboxovala cestu ke statisícům hráčů. A řadu z nich překvapila obtížnost, respektive nutnost posouvat neustále padající statistiky nahoru. Nakonec se ale tvůrcům podařilo tento problém vyřešit.