Best of 2011: Nejlepší strategie
zdroj: Archiv

Best of 2011: Nejlepší strategie

4. 1. 2012 21:30 | Z redakce | autor: Karel Drda |

Rok 2011 nepřinesl žádný zásadní zlom. Z této informace asi každý pochopí, že v případě strategických her to znamená jediné, vývojáři ve většině případů raději sáhli po osvědčené značce, k níž se vždy rádi vrátí fanoušci původní hry. Pochopitelný a lehce ospravedlnitelný záměr funguje dokonale napříč všemi žánry a nelze zde nic vytýkat. Výsledkem ovšem je, že se většina energie spotřebuje na vyživování dobře nesoucí zlaté slepice a nezbývá mnoho času na vymýšlení něčeho nového.

Na druhou stranu právě letošní rok byl u strategických her velmi plodným a některá pokračování se pak v našem váběru objevují zcela zaslouženě. Do nominací se nám vlastně probojoval jen jediný zbrusu nový titul, jde však o skutečně zajímavou a originální hru. Při komentování roku 2011 tak sice říkáme "nic nového pod sluncem", ale na druhou stranu - fakt se dařilo. A upřímně řečeno, raději jedno dobré pokračování, než desítky nových jmen v šedi průměrnosti. Pětici nejlepší strategii uplynulého roku podle redakce Games.cz vám představí garant této kategorie Karel Vojtíšek.

Might and Magic: Heroes VI

O pokračování slavné série se hodně mluvilo i psalo dlouho před tím, než samotná hra vůbec spatřila světlo světa. Kultovní tahová strategie patří k průkopníkům žánru a v podstatě každý díl přilákal mnoho hráčů. Nebylo tomu jinak ani tentokrát. Tvůrci slibovali hodně nového, ale v podstatě dodrželi jen jedno - totiž návrat k tradičnějšímu pojetí značky Heroes. Konečně, proč ne. Pro někoho mohlo jít o zklamání, většina fanoušků však oprávněně skákala radostí. Might and Magic: Heroes VI po zásluze do našeho žebříčku patří. Pokud světlo světa někdy v daleké době spatří sedmička, je zcela jasné, že se nám budou slibovat velké a převratné nápady, ale výsledek bude vlastně identický. Upřímně, chcete to vůbec jinak?

Anno 2070

Tvůrci zaběhnuté a oblíbené strategické značky Anno se odhodlali k neuvěřitelnému a riskantnímu kroku. Vždy perfektně fungující koncept, který byl nositelem celkem věrných strategií z minulosti, přestěhovali do budoucnosti, které se někteří dle názvu dožijí coby senilní kmeti. Němci se však navzdory posunu v čase rozhodli vzít hru i tentokrát celkem věrohodně a zamysleli se nad tím, co nás za necelých šedesát let bude pálit nejvíce. Výsledkem je velmi komplexní strategická hra, na jejímž pozadí se řeší velmi oblíbené environmentalistické téma - totiž vyčerpatelnost zdrojů a jejich využití. Vybudovat fungující společnost zde lze buď za přispění zelených energií, nebo bohapustým pleněním našich zdrojů. Ani jedna cesta zde není upřednostňována a záleží jen na hráči, jakým způsobem půjde vstříc prosperitě. Zdánlivě děsuplné téma kupodivu funguje skvěle a krom zábavy vám nechává i prostor k zamyšlení nad světem a jeho fungováním, pokud budete chtít. I kdyby ne, tak hru jako takovou byste si neměli nechat ujít. Opožděnou recenzi čekejte v brzké době.

Total War: Shogun 2

Kdo z téhle hry nepadnul v průběhu roku 2011 na zadek, pak buď žádný nemá, nebo nehraje strategie. Takhle má totiž vypadat návrat legendy. Musí být pompézní, fascinující, zábavný a nabídnout nervy drásající kampaně, po jejichž dokončení se po těle rozlije blažený pocit vítězů. A v roce 2011 se to nejlépe povedlo právě Total War: Shogun 2. Válečný výlet do poloviny šestnáctého století v zemi vycházejícího slunce ukázal, že nejde jen o exotické a zajímavé prostředí, ale také o místo, kde se v té době odehrávala jedna lítá bitva za druhou. Vybrat si jeden z nesvářených klanů usilující o vládu nad Japonskem, byl v téhle dlouhé cestě ten nejjednodušší úkol, vše ostatní už byla precizně promyšlená cesta plná nástrah. Přesto nový Shogun chytnul za srdce hned po několika minutách hraní. Hrát chytře a takticky zde neznamená hodit za záda návykovost a zábavu a v tomto ohledu jde tedy o jasného krále strategických klání, který se navíc oděl do propracované a věrné japonské stylizace. Dejte si pozor, aby vám po delším hraní nezačalo chutnat sake a vaše oči se nenápadně neprodlužovaly do stran.

Warhammer 40,000: Dawn of War II - Retribution

Zatím poslední strategické klání z univerza Warhammer 40,000 vzdává převeliký hold celé sérii a rozhodně zasluhuje naší pozornost. V našem výběru těch nejlepších z nejlepších se však jedná o jednu zvláštní výjimku - jde totiž o samostatně hratelný datadisk. Jenže jaký! Parádní kampaň, kde si lze vybrat ze šesti frakcí a pustit se do lítého boje s neuvěřitelně zajímavým vývojem. Vůbec vám v jednu chvíli nebude vadit, že neovládáte ohromné armády, napětí a zábavu vám dokáže přivodit malá četa, s níž však budete velmi rafinovaně proplouvat mapou a likvidovat všechny nepřátele. Hra v podstatě nabízí solidní průřez tím nejlepším, co se v této vesmírné řadě objevilo a navíc bez nutnosti nějakého dokupování předchozích her. Datadisk, který by sám o sobě mohl být plnohodnotnou hrou, baví a pohlcuje na dlouhé hodiny zároveň a dokazuje, že ani zastaralá grafika nemusí být na obtíž, když se před vámi začne odehrávat precizní děj.

Dungeon Defenders

Naprosto skvělý mix obranářské strategie, akce a RPG zasluhuje naši pozornost už z toho důvodu, že se opravdu jedná o jedno z největších překvapení roku 2011. V tichosti vytvořená hra je v podstatě vodou na mlýn pro všechny milovníky LAN kooperativního hraní, kteří si neustále stěžují, že pro ně nic nevychází. Princip hry je přitom velmi triviální. Na začátku každé kampaně postavíte všelijaké pastičky, věže a zátarasy a snažíte se zabránit hordám fantasy příšer, aby se nedostaly k vašemu krystalu. Z počátku jednoduché takticko-strategické uvažování se postupem času zvrhne v brutální likvidování nespočitatelného množství příšer a skutečně frenetickou akci. Přesto však stále podstatnou roli hraje to, jak velký přehled si o bojišti udržujete a dokážete správně záplatovat díry v obraně. Geniálně jednoduché dílko nabízí v kooperativním módu dlouhé hodiny zábavného rubání nepřátel. I když hra balancuje na pomezí více žánrů, převládající strategický prvek a samozřejmě i její nesporná kvalita, jí prorazily místo v našem přehledu.

 

 

A strategickou hrou roku podle redakce Games.cz se stává:

Zvětšit zdroj: Archiv

Aleš Smutný v recenzi Shogun 2 připomněl jedno staré, ale pořád platné přísloví: „Očekávej nejlepší, připrav se na nejhorší“. A zmínil jej správně. Od Creative Assembly se obecně dá čekat výborná hra, ale když se dlouho zdálo, že vlastně půjde jen o hezčí a uhlazenější remake jedničky s několika kosmetickými změnami, zároveň jsme se připravovali i na zklamání. Zbytečně. Když pomineme fakt, že těch systémových změn oproti prvnímu titulu a dalším hrám v sérii bylo hodně a většina z nich prudce nakopla zábavu do nebeských výšin, tak druhý Shogun boduje hlavně neskutečnou atmosférou. Není to jen zásluha grafiky a hudby, ale i drobných nuancí boje a chování jednotek. Hra se tváří a chová tak, jako by vzešla z hlavy člověka, který se celý život zabývá výhradně japonským válečnictvím a politickou situací v 16. Století. Navzdory otrockému smyslu pro detail však tuto specifickou dobu ve specifické části světa dokáže podat patřičně srozumitelně takřka každému, kdo nechová ke strategiím odpor. A to si zaslouží pořádný přípitek z dřevěné misky horkého sake!

V rámci naší série Best of 2011 článků, ve které shrnujeme to nejlepší za rok 2011, doposud vyšly následující: Best of 2011: Události roku (část první)Best of 2011: Události roku (část druhá)Best of 2011: Nejlepší nezávislá hraBest of 2011: Nejlepší akční hraBest of 2011: Nejlepší závodní hraBest of 2011: Nejlepší adventura; Best of 2011: Nejlepší strategie; Best of 2011: Nejlepší sportovní hraBest of 2011: Nejlepší RPGBest of 2011: Nejlepší logická hraBest of 2011: Nejlepší plošinovkaBest of 2011: Překvapení a zklamáníBest of 2011: Hra roku

Nejnovější články