XIII (2003)

XIII (2003)

Články

LEVEL 302: fotbalista Jakub Jankto hovoří o svém esport byznysu

Několik týdnů trvající bezpečnostní opatření kvůli pandemii koronaviru COVID-19 sice nijak neovlivňuje výrobu magazínu LEVEL, ale má dalekosáhlé důsledky pro celou společnost, herní průmysl nevyjímaje. Krom toho, že řada studií zaznamenala rapidní nárůst prodejů svých her (nejenom Plague Inc.), protože lidé zůstávají doma, došlo ke zrušení celé řady tradičních výstavy či konferencí. Jak to je, jestli se všichni přesunují do virtuálního prostředí, se dozvíte z článku Martina Bacha. Za pozornost však stojí i rozhovor Ondřeje Novotného s úspěšným mladým fotbalistou Jakubem Janktem, který se po hlavě vrhnul do esport byznysu. Zajímavých článků však LEVEL 302 nabízí mnohem víc.

V remaku komiksové střílečky XIII čelíte obvinění z vraždy prezidenta

Je tu nový den a s ním další oznámení předělávky staré hry. Tentokrát jde o poctivý remake povedené střílečky XIII z roku 2003. Pokud vás tento kousek před těmi dávnými roky minul, ještě letos dostanete možnost okusit jeho originální cel-shadingovou grafiku a starou dobrou přímočarou hratelnost v novém provedení.

Retro GamesPlay - hrajeme komiksy říznutou střílečku XIII

XIII neměla v roce 2003 jednoduchou pozici. Konkurence byla díky Prince of Persia: The Sands of Time, Max Payne 2: The Fall of Max Pane, nebo třeba prvnímu Call of Duty brutální. A i když tahle sympatická akce chtě nechtě trochu zapadla, pořád stojí za řeč. Vývojáři z Ubisoftu tehdy vsadili na stejnojmenný komiks, výraznou cel-shadingovou grafiku a pohled z vlastních očí.

Chystá se nová hra podle komiksu XIII - zase cel-shading?

Hrdina se probudí na neznámém místě a neví, jak se jmenuje, kdo je a jaký život žil, ale je jasné, že je součástí strašlivé konspirace a někdo mu dá jasný úkol. Tuto klišé zápletku zneužívají hry velmi často, některé skvěle, jiné už méně, ale málokteré tak graficky výrazně jako střílečka s prostým názvem XIII, kterou v roce 2003 vydal Ubisoft na PC a všech tehdejších konzolích. Pamětníci moc dobře vědí, že hra vycházela ze stejnojmenného komiksu z roku 1984, a přestože upoutala pozornost, tehdy chvilkově populárním, cel-shadovaným zpracováním, herně za moc nestála a komerčně se jí také moc dobře nevedlo.
Hodnocení
GAMES.cz
8/10
Datum recenze:
2. ledna 2004
Recenze